טורים אישיים

כה פסק הרב

טורים אישיים18 ביולי 2019    6 דקות
0

כשיוהנה חשדה שבעלה בוגד בה, היא פנתה לחוקר פרטי ולרב בו זמנית - והמסקנות היו הפוכות • האם משבר בנישואים יכול להיות גם משבר באמונה? (חלק ראשון)

כה פסק הרב

Iסאם זיברטI

במהלך שנים רבות פגשתי מגוון לקוחות ובכל מיני מצבים בחייהם. בכל מה שנוגע לחשדנות לגבי בן הזוג, אני מחלק את זה כרגע לשניים. יש כאלו שלוקח להם הרבה זמן להגיע להחלטה לפנות לחוקר פרטי. היתרון הוא שהזמן גרם להם להבשיל. להתכונן לרגע האמת. הם סוף-סוף מוכנים לקבל אותה, ואז גם לעשות משהו עם זה. החיסרון, שעד לאותה נקודה הם לבטח עשו את רוב הטעויות הנפוצות. מה שככל הנראה גרם לצד השני להסתיר את מעשיו טוב יותר.
ויש את אלה, כמו יוהנה, השייכים לקבוצה השנייה. אלו שברגע הראשון של משבר האמון, מחליטים לערב איש מקצוע כמוני. יש בזה יתרון ענק. בעלה עוד לא יודע עד כמה היא יודעת, ולכן גם לא יודע מה להסתיר. זה לא אומר שיוהנה לא עשתה את הטעויות שלה איתו. האמת, שהיא עשתה יותר מאחת. כל דבר הכי קטן שהיא ראתה ונראה לה חריג, היא ישר רצה אליו והתעמתה איתו. "מה זה הכדורים האלה?", שאלה אותו על חפיסת כדורי ויאגרה שמצאה בארנק שלו, והוא טען שזה של חבר. "מה זאת המשחה הזאת?", התייחסה לקרם כלשהו שמצאה ברכב שלו, והוא הגיב שזה קשור לאימוני הכושר. יוהנה לא "אכלה" את התשובות שלו. זה רק הרגיז אותה עוד יותר. היא ידעה שהוא משקר, אבל לא ידעה מה היא אמורה לעשות במצב כזה. "למה חנית שם?", היא התעמתה איתו על חיוב של חניה בחניון באזור מאוד מרוחק מהבית שלהם, "מה עשית שם?". זה השלב שבו היא החלה לקבל התשובות הקשות באמת. "מאיפה אני זוכר?! לא יודע…", הגיב מוטי.
זה בדיוק מה שמביא אותי לחסרון של הקבוצה השנייה. התגלית כל כך טרייה, שסערת הרגשות והטירוף יכולים להוציא מהדעת. שלא תבינו אותי לא נכון. זה טבעי. זה היה מוזר אם זה לא היה כך, ועם זאת, לא קל להתנהל באופן פרקטי בגישה כזאת. היא רוצה תשובות, ובצדק. הבעיה היא שהיא רוצה אותן כאן ועכשיו, או במידת האפשר – בדיעבד ולאלתר. יוהנה הייתה מוכנה לעשות הרבה בשביל האמת, כל עוד התוצאות יגיעו מיד, או טוב יותר כבר מאתמול. היום אני מבין שאחת הסיבות העיקריות לכך היא שחושדים טריים לא יודעים איך להתנהג בתוך המצב החדש שנוצר בבית. ברגע שעברת את המשוכה והתחלת לחשוד, אתה חייב נתונים אמיתיים. זה מאוד הגיוני. החלק הפחות לוגי הוא שאתה מצפה שאותו אדם שאתה חושד בו ייתן לך אותם, ולכן אתה שואל אותו שאלות. את שני הניסיונות הראשוניים אני יכול להבין. שווה לנסות להבין ולקבל תשובות, אבל יותר מכך זה כבר חסר היגיון. המצב החדש שנוצר בבית הוא בלתי נסבל. אי אפשר לחזור לשגרה. לצד החושד לא ברור מה עליו להגיד, איך להתנהג, לשחק אותה? זה לא צבוע? ועוד תהיות רבות שעולות אצל מי שרק החל לחשוד.

לא נשארים עם החשדות

לאלו שפונים אליי אני נותן את אותה תשובה. לא עושים שום דבר נוסף לפני שמגיעים לפגישת ייעוץ. זה מספיק טוב שהם עשו צעד מעשי ראשון כלשהו, ופנו לאיש מקצוע במקום להתמודד עם זה לבד. אני יכול להבין למה אנשים נרתעים מפנייה לחוקר. יש בזה אמירה. סוג של הודאה לעצמך שהגעת למקום נמוך בזוגיות, שבו אתה בכלל חושד. לא קל להכיר בזה. יש חשיבות לניסיון, כשמישהו יודע מהו הדבר המוצלח לעשות במקרה כזה – כי הוא כבר הצליח לעשות את זה כל כך הרבה פעמים. בלי קשר, זה מישהו שרואה את הדברים מהצד, ויש לו את הידע להתנהל בתוך משברים משפחתיים. בכל פגישה כזאת אני מזהה אינסוף סיבות שמעכבות וחוסמות את קבלת האמת.
אצל יוהנה שמעתי דבר חדש: "לא התאפקתי ונסעתי הבוקר לפגוש רב ידוע". מיד הפסקתי לדבר, ממקום של יראת כבוד, ובעיקר כדי לשמוע מה הייתה דעתו. אני מאמין גדול ביכולות של אנשים. יש רבים שיש להם יכולות גבוהות ומיוחדות יותר משל האדם הממוצע. זה מתבטא בעיקר בתכונות שנחשבות מיסטיות. מן הסתם, גם רבנים הם בני אדם, וביניהם יש את בעלי היכולת. "הרב אמר שמוטי עובר משבר עם עצמו", ציטטה את דבריו, "זאת לא אישה נוספת". הרב נתן לה את המלצותיו מה לעשות עם הגבר שלה.
בכל זאת, יוהנה הגיעה לפגישה איתי. היא כל כך במצוקה שהיא ירתה לכל הכיוונים. בהתחלה, בניסיונות אינסופיים לגרום לבעלה להודות במעשיו. לאחר מכן עירבה את הקרובים שלה, וכל אחד מהם נתן לה את דעתו האישית. אמא שלה לא האמינה שזה אמיתי. אחותה אמרה לה שככה זה כל הגברים. אחות אחרת המליצה לה לעצום עיניים ולהתקדם. אחיה סבר שאם זה הגיע למקום כזה, אז פשוט לזרוק אותו. היא גילתה על בשרה שריבוי השקפות מבלבל אותה עוד יותר. בכל רגע היא מוצאת את עצמה חושבת אחרת מקודם. היא אפילו פקפקה אם היא לא טעתה בכך שחשדה מלכתחילה.
תחילת הדרך שלי עם לקוחות חדשים גוזלת המון אנרגיה. הפגישה הראשונה עם יוהנה הפכה להיות ארוכה. היה לה המון מה להוציא ולשחרר החוצה, וזה לא נכון להפיל עליה את דעתי כפי שהיא ספגה כבר מכל קרוביה. זה בדיוק החלק המבלבל. עזרה אמיתית היא לגרום לה לראות את הדרך לבד. כרגע מה שהטריד אותי זה הרב. סימני הבגידה היו מאוד ברורים, אבל הרב פסק אחרת. יוהנה מצאה את עצמה ננעלת. אם היא תזמין חקירה בשעה שהרב אמר לה בפירוש מה קורה לה בבית, מה זה אומר על האמונה שלה? אם אין לה אמון ברב, אז למה היא ניגשה אליו מלכתחילה? זה השלב שבו נתקענו, ולא ידעתי איך להתמודד עם החלטת הרב.

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות",
טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הפלונטר של דוד

"הגעתי אליך דרך מישהו שמכיר מישהו שמכיר מישהו", דוד ניסה להרגיע אותי, אבל הוא השיג בדיוק את ההפך. משפט הפתיחה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    6 דקות
0

שחררו קצת את הרסן

בטבע אנו רואים תופעות שונות: הגוזלים גדלים בקן מספר שבועות, מחזקים כנפיים ועפים; גורי חתולים צמודים לאם עד גיל חודשיים-שלושה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה