טורים אישיים

"אין לי כסף, אין לי…"

טורים אישיים11 ביולי 2019    4 דקות
0

"אמא, אבא, אפשר כסף?", האם המנגינה הזו נשמעת לכם מוכרת? החופש מספק הזדמנות מצוינת ללמוד ניהול כלכלי

"אין לי כסף, אין לי…"
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

אתם בטח מכירים את המשפטים בסגנון: "אמא, כולם הולכים לקניון, אפשר 200 שקל?", או "אני רוצה להזמין משחק לפלאפון, זה עולה רק דולר, אפשר?", ואולי: "כולם כבר קנו בפורטנייט, זה רק 10 שקל, לא כזה סיפור".
אמה של שרון בת ה-13.5 גם מכירה אותם. שרון היא נערה תוססת וחברותית, וכעת, בחופש הגדול, האם חוששת להיכנס לוויכוחים איתה על כספים, בדגש על בקשות חריגות ועל תכיפותן. כולנו מתלבטים אם להיענות לדרישות הילדים. כ-70% מהמשפחות בישראל מתנהלות ללא תקציב דמי כיס מסודר לילדיהם. אני פוגשת הורים עמוסים בעבודה, זמנם עם הילדים מוגבל והם רוצים "לפנק" את הילד, לתת לו כל מה שהוא רוצה. לעתים הורים שבילדותם חוו חוסר או תחושה שאין מספיק כסף, רוצים לפצות את ילדיהם ולהעניק להם תחושת שפע. יש הורים שחוששים שלעסוק בכסף יהפוך את ילדיהם לחומרניים ויגרום להם דווקא לדאגות ולתחושת מחסור.
אם נעזור לילדינו לרכוש הרגלים נכונים היום, בעתיד הם יוכלו לנהל את הכסף שלהם בתבונה. אם נסייע להם לתרגל ניהול תקציב מגיל צעיר, נעביר אליהם אחריות ועצמאות כלכלית לעתיד.
אנו רוצים ללמדם מה זה אומר לחסוך, להציב מטרות לעתיד, לדחות סיפוקים. כסף הוא כלי להשיג מטרות, אפשר ליהנות ממנו ולנצלו בדרך הטובה ביותר. נושא הגבולות בא לידי ביטוי גם מול נושא התקציב. ילדים מסוגלים להתמודד עם הגבלת מוצרים ומשחקים שהם רוצים. ההורים הם אלו המתקשים בהגבלה. זה שיעור מעולה לדחיית סיפוקים ואפשרות לתרגול סף התסכול.

איך מתחילים לנהל דמי כיס?

כלל הזהב בדמי כיס – מתחילים בסכומים קטנים ומעלים אותם ככל שהילד מתבגר. ברגע שילד יכול להבין חשבון בסיסי, נוכל ללמדו מהי משמעות הסחר בכסף. זוהי הזדמנות לדבר על התקציב המשפחתי ואיך מתארגנים לחופש עם כל ההוצאות.
הגיל המתאים ביותר להתחיל הוא בכיתה א'. התחילו בהגדרת השימוש של דמי הכיס – על מה מותר ועל מה אסור להוציא את הכסף. אפשר ללכת ביחד לחנות לבחור קופת חיסכון אטרקטיבית, ובמקביל להדפיס מסמך מיוחד שעוסק בתקציב, להסביר וללמד איך להתנהל. לגיל הצעיר יותר נדפיס מסמך ובו נצייר מטבעות ושטרות, כשלידם יהיה רשום מהו שוויים. הילד יספור את הכסף שקיבל, יסמן בכל רשומה מתאימה – וכך יידע כמה כסף יש לו. בשנים הראשונות כדאי לתת סכום קטן כל שבוע, כי תפיסת הזמן אצל צעירים מוגבלת. דף התקציב יוכל במקביל לאפשר תפיסת זמן: מהו יום, שבוע, חודש.
דמי הכיס יכולים לשמש מקור טוב לחיזוקים חיוביים. כאשר רציתי לחדש את האדניות במרפסת ביתי, בני הבכור וחברו עבדו מספר שעות בשתילה, ניקיון וטיפוח. בדמי הכיס שהרוויחו על "עבודה" זו, הלכו השניים לסרט לאחר מכן. אם אתם מצליחים למצוא פעילויות מסוג זה המתאימות לגיל הילד, תוכלו "לתגבר" את דמי הכיס שלו ולהוסיף לתחושת תרומתו ושייכותו למשפחה. עם זאת, המטלות הרגילות – סידור החדר, שטיפת הכלים וכדומה – לא אמורות להיות קשורות לדמי הכיס הקבועים. מה שכן, לעתים ניתן לקנוס את "קופת" הילד. בביתי, ילדיי חולקים חדר אמבטיה ושירותים, ולאחר מלחמות על מי מוריד/מרים את מכסה האסלה הוחלט כי מי שאינו משאיר אחריו את חדר האמבטיה בצורה המתאימה ייקנס ב-10 שקלים לקופת החיסכון המשפחתית. זוהי הזדמנות טובה ללמוד קנסות ועונשים מהם – בדיוק כמו דוחות החניה ותשלומים שונים.
ישנם חודשים שבהם הילדים זקוקים לדמי כיס מוגדלים – בזמן חופשים, ימי הולדת וכדומה. חשוב לתכנן מראש מה ההורים מממנים ומה מממן הילד מקופתו הוא. זה זמן טוב לעודד את הילדים לחשוב על עיסוקים היכולים לייצר להם הכנסה נוספת. דוגיסיטר, שטיפת מכוניות, מכירת לימונדה, עזרה במחשבים לילדים הצעירים ועוד.

תוכנית עבודה:

רוכשים קופת חסכון.
מתכנסים לשיחה על דמי כיס, תקציב משפחתי וכללים למה משמשים דמי הכיס.
מדפיסים טבלת ניהול תקציב.
מחליטים על גובה הסכום ועל תאריך חלוקת דמי הכיס.
מאפשרים שיח פתוח לרעיונות יצירתיים להגדלת הקופה הפרטית.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה