טורים אישיים

לחיות עם האמת

טורים אישיים11 ביולי 2019    6 דקות
0

כשצילה הבינה שמשהו לא בסדר בנישואים שלה לדוד ושהוא מתרחק ממנה, היא פנתה אליי • אבל האם היא תוכל לעמוד בממצאים שהחקירה שלי תעלה?

לחיות עם האמת

Iסאם זיבקרטI

יש חשיבות גדולה מאוד בעיניי לחשיפת האמת. לא משנה באיזה תחום בחיים. אמת עושה סדר. שמה כל דבר במקום הנכון שלו. המידע של נתונים אמיתיים מאפשר לנו להחליט החלטות מושכלות, ומונע מאיתנו לעשות טעויות נפוצות. עם זאת, נראה שאנשים פשוט מפחדים מהאמת. הרי לא פעם היא מגיעה בצירוף כאב גדול. "מה שהעין לא רואה, הלב לא כואב", יש שאומרים – אבל בעיני זה לא באמת נכון.
גם צילה פחדה מהאמת. לפני כעשר שנים החלה התדרדרות הדרגתית ביחסים עם בעלה. היא הרגישה את זה בשיחות איתו. אם פעם דוד היה מדבר איתה על הכל, לאט לאט הוא שיתף אותה פחות ופחות. בהתחלה היא עוד חשבה שזאת תופעה נורמלית לזוג נשוי. על מה כבר יש להם לדבר כל כך הרבה ?! לאחר זמן מה, החלו הקיטורים. לא עליה, חלילה, אלא על החיים בכלל. מה המשמעות של החיים? למה הוא לא מצליח ליהנות כמו פעם? הוא קיטר על כך שהחיים ניצחו אותו במידת מה. המצב הכלכלי עגום, בעיות עם הילדים, התמודדות עם אנשים לא נחמדים בעבודה שלו. לבה של צילה יצא אליו. היא ניסתה לדבר ולהכיל אותו. לנסות ולגרום לו למצוא שביב של תקווה בתוך סבך הרגשות הללו, אבל הוא נותר בשלו. אומלל. הוא למעשה הרחיק אותה ממנו. באופן טבעי היא האמינה שהוא רק עובר משבר.
כשדוד החל לצאת פעמיים בשבוע עם חברים, צילה קיוותה שהבילוי יאזן אותו וייתן לו דחיפה של אנרגיה לחזור ולטפל בה ובמשפחתו כמו פעם. אבל זה לא מה שקרה. אחרי מספר חודשים, הקיטורים הפכו להאשמות. הפעם החצים הופנו נגדה. בין אם הוא רמז או אמר מפורשות, לתחושתו היא הייתה זאת שמונעת ממנו חוויות בחיים הללו. כמובן שההאשמות מצדו יצרו ויכוחים, מריבות ובעיקר הרבה כאוס. בסיום של כל סשן כזה לא הייתה תובנה או פעולה כלשהי שתוביל לפרידה, רק שחרור קיטור. מה שהוביל לכך שצילה נשארה מבולבלת וחסרת אונים.

פחד שכמעט משתק

אחרי שנים של כעס ומרמור, החלו לחלחל בצילה הספקות. כל כך הרבה זמן של חוסר תקשורת נאותה ביניהם, ונוצר מצב מוזר. לפתע היא הרגישה שלא בנוח אפילו לשאול עם מי הוא יוצא לבלות. וגם כשהעזה ושאלה, הוא ביטל אותה ואמר שהיא במילא לא מכירה אותם. כשהתחושה השלילית התבשלה מספיק זמן, היא העזה לפנות אליי.
אני עוד זוכר איך היא רעדה כאשר חתמה על טופס הזמנת החקירה. בתוך תוכה היא ידעה בדיוק מה אני עומד לגלות עבורה, והתחושה הזאת יצאה החוצה. כשעומדים מול אמת שיכולה למוטט את המציאות, יש לא מעט קולות פנימיים שצורחים לעברך לעצור הכל ולא לעשות את זה. שאלות כמו "למה?" מה האמת תיתן לך?", או "מה תעשי כשתדעי", הן לגיטימיות ושכיחות אצל כל אדם שעומד לפני גילוי. בסופו של דבר, כולם פוחדים מהאמת. אבל הגיבורים האמיתיים הם אלו שדוחפים ופועלים קדימה למרות כל החשש. נראה שלמרות הפחד, צילה הייתה סוף סוף מוכנה.
אחרי שחתמה, יצאתי לדרך. נפגשתי איתה שוב כעבור כמה ימים. לשנינו היה ברור שאחזור אליה עם תוצאות. זה היה מקרה קל יחסית לטיפול. מכיוון שצילה מעולם לא התעמתה עם דוד או הטיחה בו את חשדותיה, הוא היה שאנן מספיק ולא האמין שהיא עשויה לעקוב אחריו. שלושה ימי מעקב חשפו את דוד בזרועותיה של אישה אחרת.

איך שגלגל מסתובב

הצגתי בפי צילה את ממצאי החקירה ואפשרתי לה לעכל את הבשורה. בדרך כלל, אחרי שאני נותן ללקוחותיי זמן לעכל, אני מבקש מהם לגבש החלטה לגבי המשך חיי הזוגיות שלהם. גם הפעם עשיתי זאת. עניין אותי לדעת האם על אף התגלית צילה תשאף לתקן את חיי הנישואים. לידיעתכם, זו הבחירה של 80% מהלקוחות שפגשתי בחיי. או לחלופין, תחליט שהיא לא מכילה את הבגידה ותבקש גט. עד כמה שהיה לה קשה להחליט, צילה רצתה לשקם את הקשר. במקום כלשהו היא עדיין אהבה את בעלה, על אף מה שעשה לה.
עברתי איתה באופן תיאורטי על השלבים שהיא עוד עתידה לחוות. ברגע שהתעמתה איתו, הוא לא ניסה להכחיש. באותה נשימה, דוד אמר שאולי זה קרה לטובה ושהגיע הזמן שהוא יתקדם הלאה בחיים. צילה נפגעה ממנו שלוש פעמים. פעם ראשונה בשל ההאשמות וההטחות שלו בה לאורך שנים, פעם שנייה על תגלית הבגידה, ולבסוף על כך שהוא דחה את הושטת היד שלה לגישור ולשיקום.
ואם חשבתי שזה סוף המקרה שלה, התבדיתי. מספר חודשים אחר כך צילה עוד המשיכה בשלה, לנסות לשכנע את דוד. בין אם זה היה בשביל הילדים, או כדי לשמור על הבית והרכוש שהם צברו, וגם כי בכל זאת הם חיו חיים טובים רוב הזמן. דוד החל להשתכנע, והתרשם כי שניהם בשלים לעשות שינוי לטובה. בכל זאת, הוא זכר שצילה הייתה פעם אהבת חייו. למה בעצם אי אפשר לחדש או לשקם קשר שהיה כל כך טוב בעבר? חשב לעצמו. האמת שהוא צודק. אם פעם היה טוב, אני יותר ממשוכנע שאפשר להחזיר את המצב לקדמותו. רק צריך לעבוד בשביל זה. השינוי לא יגיע סתם ככה ובקלות, אבל הוא בהחלט אפשרי. ברוב המקרים זה גם כדאי.
דוד נפתח בפניה, וסיפר לה כיצד הוא התדרדר למקום שבו היא מצאה אותו. "זה החל ברוח שטות", הסביר לה, "חיפשתי כל דבר שייתן לי קצת עונג בתוך כל הקושי שמסביב, וזה קרה".
אחרי מספר חודשים נוספים התקשרתי אליה. רציתי לדעת איך מתקדם הטיפול הזוגי ששלחתי אותם אליו. "אין טיפול יותר", הפתיעה אותי בתשובתה. "הוא העיר אצלי מפלצת שלא הצלחתי להרדים". אחרי שצילה כל כך קיוותה שישתנה בו משהו לטובה, התהיות הפנימיות שלה השתלטו עליה. "כשהוא כבר רצה אותי בחזרה, הדם שלי רתח, וכל מה שראיתי לנגד עיניי זו נקמה, לא מעבר", ניסתה להסביר לי. "התענגתי על הרגע שבו אני אומרת לו שאני זאת שזורקת אותו עכשיו ולא להפך". לא הסכמתי איתה, אבל הבנתי אותה. בכל זאת, חיים שלה.

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות",
טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה