טורים אישיים

לאהוב בחוכמה

טורים אישיים11 ביולי 2019    2 דקות
0

אחד מכל שלושה זוגות בממוצע מתגרש • מה גורם לנו לשכוח את השמחה שבה הלב היה מצוי ולהחליף אותה בטינה • הקבלה מסבירה שצדק הוא סובייקטיבי ושכדאי לוותר עליו בזוגיות

לאהוב בחוכמה

על פי הדוח השנתי של בתי הדין שהתפרסם החודש, מספר המתגרשים בארץ עלה בכמעט 5% מאשתקד. מדי שנה מסתמנת מגמת עלייה, וכיום זוג אחד מכל שלושה מתגרש. תופעה מדאיגה שהשלכותיה עלולות להיות הרסניות ליציבות החברה. באהבה רומנטית אנו מצפים לתמורה ממשית, רגשית וגשמית, מחיר אהבתנו. כל זמן שישנה אהבה המצמיחה יציבות, שקט וביטחון, הלב זורח. אולם החיים מזמנים לנו שלל התמודדויות, בהן מצבים של חילוקי דעות ומריבות שמסתירות את האור שבלב. האגו מכריז מלחמה, להוכיח את צדקתו בכל מחיר. אחד המוטיבים התרבותיים השכיחים בישראל של היום הוא ההעדפה "להיות חכם" על פני "צודק". הבחירה לנהוג בחוכמה מוסכמת לרוב, אך כאשר בני זוג נקלעים לחוסר הסכמה עקרוני, רצונות הפוכים מציבים תהום ביניהם, ולעתים לא צריך יותר ממילה שתבעיר חיים. דומה שבשעת כעס המחשבה מתערפלת, ואנו נוטים לבחור באופן אינסטינקטיבי להיות צודקים!
חז"ל לימדו שצדק מוחלט הוא מעלה אובייקטיבית על-אנושית, המאפשרת הבחנה מדויקת בין טוב לרע. יכולת שאין לבני תמותה. משום כך, הצדק שאנחנו דורשים הוא אישי ותלוי באמונות שלנו, ברצונות ובדרכי חינוך ותרבות שספגנו. קורה שבעת כעס אנו מגיבים ב"שליפה", ואז נעלמת יכולת הבחירה ואנו נופלים למלכודת האוטומט. השאיפה הקיצונית להתיימר לדעת את האמת בעינינו ולכפות אותה על אחרים, סופה להביס ולצאת מובסים בעצמנו. אין כאן מנצחים, רק מפסידים עם אגו נפוח.
חוכמת הקבלה גורסת שתפיסת המציאות בעיניים אנושיות היא לרוב חד-צדדית, שיפוטית ומצומצמת. ראייה סובייקטיבית הנובעת מעקרונות שהאדם אימץ לעצמו ושנועדו להגדיר דרך והשקפת חיים. לכן במריבה אוחזים השניים בחבל "הצדק", ומותחים אותו עד שהוא נקרע וחוזר בפראות להצליף במי שמציב עקרונות מעל לבן/בת הזוג. אם צד אחד מרגיש מנצח, זהו ניצחון זמני עם טעם מר. אהבה לא צומחת בין אנשים "צודקים", אלא בין אנשים עם לב חם וחכם, שיודעים לוותר, להתפשר ולא להתפלש בזעמם ה"צודק".
כשמחפשים להגיע להבנה ולצאת ממעגל המלחמה, לא מחפשים לנצח. מגיל קטן לימדו אותנו שבזמן מריבה יש לנשום עמוק קודם שמגיבים. תספרו עד עשר, כי ברווח שנוצר מתמלאת הכרה פושרת שמתעלת את התגובה הרותחת לפעולה מושכלת. רצוננו "לנצח" גורר אותנו למלחמות. ויתור קטן, מחילה על הכבוד ומבט אוהב ימנעו הסלמה. פשוט, אנושי ומתחשב. החוכמה אינה לנצח במריבות, אלא לנצח מבלי לריב.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה