טורים אישיים

ספר זה כל הסיפור

טורים אישיים4 ביולי 2019    3 דקות
0

החופש הגדול כאן, ובין שלל הפעילויות והריצות בחוץ, יש פעילות חינמית ומהנה שאפשר לעשות בכל עת, וגם בתוך הבית הממוזג - לקרוא • על חשיבות הקריאה ואיך להנחיל אותה לילדים

ספר זה  כל הסיפור
צילום: ingimage

על פי הערכות שונות, קרוב ל-20% מכלל הילדים מתמודדים עם בעיות כתיבה וקריאה. חלק מהבעיות נובעות מלקויות שונות ומולדות, וחלקן מחוסר חשיפה מספקת לקריאה בסביבתם. קריאה היא הרגל מועיל, במובן הדידקטי, ומחקרים מראים שקריאה תורמת לשיפור הזיכרון והריכוז, לשיפור הכתיבה ולהבנת טקסטים מורכבים יותר בהמשך. בנוסף, קריאה גורמת להנאה, מעודדת סקרנות ודמיון, עוזרת בהרחבת הידע, ומחזקת את הקשרים עם ההורים והחברים כשהיא מהווה נושא לשיחה משותף. כאשר אנו קוראים ביחד עם הילדים נוצרת קרבה, ואנו לומדים על עולמם. אפשר לקרוא ביחד סדרה מעניינת עם המתבגר ולחלוק איתו עניין משותף.
הורים רבים מתלוננים שהילד צמוד למסכים. כבר לפני עשר שנים יצא דוח שהתריע על הירידה ביכולות ובהיקף הקריאה ועל המעבר למסכים. המטרה היא לגרום לילדים לאהוב ספרים, להגיש ולהנגיש להם את חדוות הקריאה. כאשר הילד קורא על מצבים שונים של גיבור, זה יכול לייצר אצלו הזדהות ולעזור להתמודד עם רגשות שונים. אם הילד סובל מקשיים חברתיים או מפחדים שונים וקורא ספר שבו הגיבור סובל מקשיים דומים, הוא לא מרגיש לבד. זה מצייר את הקשיים שלו באור נורמלי ונותן להם תוקף. סיפור נותן הזדמנות לדבר עם הילד על מצבים דומים בחיים ולייצר שיח רגשי.

להתחיל מקטן

לפעוטות מגיל שלושה חודשים נקריא ספרים, וניתן להם להתבונן בספרים פשוטים עם חפצים שהם מכירים מהחיים, עם תמונות גדולות ואיורים קורצים. לילדים שאינם יודעים לקרוא האיורים מהווים משתנה חשוב במשיכה לספר. ככל שהאיורים מעניינים יותר, כך יש סיכוי שהילד ירצה להמשיך "לקרוא". ככל שהגיל עולה, מספר המילים בעמוד והמורכבות של העלילה יגדלו.
כדאי לבחור ספרים ששפת הכתיבה שלהם עשירה ומורכבת, אך כזו שמתאימה לגיל הקוראים והמאזינים. שפה גבוהה מדי תגרום לילד לאבד עניין.
ספר שהנושא שלו קשור בעולם התוכן של הילד מגדיל את הסיכוי שהוא יתחבר אליו. כל גיל ותחומי העניין שלו. עד כיתות ה'- ו' ספרי קומיקס אהובים מאוד על הילדים. אם יש עניין רגיש בחייו של הילד, אפשר לחפש ספרים שנוגעים בעניין באופן ישיר או השלכתי (על בעלי חיים או על חפצים).
בנוסף, התרבות הישראלית היא מורכבת, ויש משמעות לסרטים ולספרים המהווים קלאסיקות שלה. לכן טוב לייצר, באמצעותם, עם ילדינו שיח משותף הנוגע להוויה הישראלית, וכך לא נרגיש "בחוץ" החל מגיל צעיר.
איך לגרום לילדים

לאהוב לקרוא

1. אפשר להקשיב לאודיו של סיפור, במיוחד בגיל הרך, ובמקביל לקרוא אותו. פעילות זו מרחיבה ומעשירה את היכולת הקוגניטיבית. בגני ילדים עדיין שומעים קלטות של סיפורים, וזה עוזר לחבר את הילד לקריאה.
2. למצוא זמן משותף לקריאת ספר. למשל, לפני השינה "זמן איכות" עם ההורה.
3. אפשר לחלוק בקריאה, כאשר ההורה קורא כמה שורות, ואז הילד, ולאט לעבור לקריאה של עמוד הורה ועמוד ילד – עד אשר הילד יקרא בקול רם הכל בעצמו.
4. להכניס חיים לקריאה, לתת לדמויות קולות שונים, לשלוף את הצד הדרמטי שלכם.
5. לתת לילד לקרוא בקול מרכיבים של מתכוני בישול.
6. לעשות מנוי לספרייה, ואז ללכת ביחד ולתת לילד לבחור ספר – מה שיוריד התנגדות. אפשר גם לשלב את הספרייה עם גלידה או גן שעשועים כדי להגביר את ההנאה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה