טורים אישיים

מותו של ה"לא נעים לי"

טורים אישיים27 ביוני 2019    2 דקות
0
מותו של ה"לא נעים לי"

Iשחר בן-פורתI

אני יכול לציין בוודאות כי כולנו רוצים לחיות טוב יותר. אחרי 43 שנים בעולם זה, אני יכול לומר כי עוד לא פגשתי אדם ללא חלומות ושאיפות להגשים; ואם כן פוגשים, זה נובע מתוך חוסר אמונה ופשרה עמוקים, ולא מתוך הגשמה עצמית מלאה. בהתאם, חלקנו משקיעים הרבה זמן, אנרגיה וכסף כדי למצוא את הדרך להגשים את עצמנו.
המפתח להצלחה טמון בתוך אותו רגש חמקמק שאומר "לא נעים לי". לא נעים לי לבקש, לשאול, להציע, להזמין, להגיד, לעשות – פעולות בסיסיות, שבנסיבות מסוימות מרגישות כמו הפרעה או הטרדה, משהו ש"לא נעים לי" לעשות. תחושה הנובעת מפחד האומר: אם אני אבטא את עצמי, אני עשוי לקבל דחייה/כעס/ביקורת, אז עדיף לוותר.
אבל העניין הוא שבכך שאנו שותקים, מוותרים, לא מנסים. אנחנו יוצרים את החוויה שממנה אנו מנסים להימנע. יורדים על עצמנו שאנו רוצים את מה שאנו רוצים, לפעמים כועסים על עצמנו, ובכך שאנו לא מביעים זאת, אנו דוחים את עצמנו, הלכה למעשה.

האדם שהכי חשוב לי 
לרצות הוא אותי

כמו תמיד, כשאנו מקשיבים לעצות של הפחד ופועלים לפיהן, אנו יוצרים את הגיהינום שממנו אנו מנסים להימנע.
אז מה עושים? לוקחים סיכון. אם הסיכון הוא דחייה, כעס, אי-הבנה, עלינו להכין את עצמנו לאפשרות כי כך יהיה. כלומר, להסכים לשלם כל מחיר עבור הנאמנות שלנו לעצמנו. אם הפחד מהמחיר עבור נאמנות עצמית הוא גדול, אז עלינו למצוא את העזרה הטיפולית המתאימה כדי לחזק את הנחישות שלנו לעשות למען עצמנו.
אני תמיד אומר כי האדם היחידי שבוודאות יהיה איתי לאורך כל חיי הוא אני; כל השאר מוטלים בספק, גם האנשים הקרובים אליי ביותר. אלה שאני משקיע אנרגיה רבה בלרצות אותם היום, עשויים שלא להיות מחר בסביבתי. אבל אני תמיד אשאר איתי, ואצטרך לשלם את המחיר על ההתנהלות הנובעת מ"לא נעים לי". לכן אני מעדיף לבחור פעם אחר פעם בנאמנות עצמית – מאיים ככל שזה יהיה.
עד כה למדתי כי גם אם האמת שלי אינה נעימה תמיד לכל מי שמסביבי, להיות נאמן לעצמי נעים יותר וחשוב יותר ממה יאמרו עליי אחרים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הסיפור שמאחורי התמונה

קורונה. חתיכת משבר מטורף. אני חושב ומאמין שזה המשבר היחידי שקרה אי פעם שאי אפשר באמת להתחמק ממנו - לא...

טורים אישיים26 ביולי 2020    6 דקות
0

תפסיק כבר לעשות את זה!

נתחיל בכמה מילים על חיזוקים. כשאנו מדברים על חיזוקים, אנו מתייחסים להנחה שכאשר אנו מחזקים תגובה, אנו גורמים לעלייה בשכיחותה....

טורים אישיים26 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה