טורים אישיים

הסבון בכה מאד, דני לא רוצה בי עוד

טורים אישיים27 ביוני 2019    3 דקות
0

נהוראי הוא ילד מקסים שאינו אוהב להתקלח. נושא ההיגיינה הפך לזירת מלחמה בבית, וכשהגיעו אליי כבר היו אובדי עצות

הסבון בכה מאד, דני לא רוצה בי עוד
צילום: ingimage

ןמיכל נדלI

במאה ה-16 מדען הולנדי היה הראשון שגילה את החיידקים, ומאז בעולם הרפואה והמדע הבינו שניקיון הוא אחת הדרכים היעילות להילחם בהפצת מחלות. נכון שמערכת החיסון יכולה להילחם בעצמה, ואף מתחזקת בחשיפה מסוימת לחיידקים, אך הזנחה של היגיינה אישית יכולה להוות קרקע פורייה למחלות. ילדים צעירים ואנשים קשישים הינם בעלי מערכת חיסונית חלשה ומועדת לפורענות. מחקר אשר פורסם באוניברסיטת קולורדו בולרד, ארה"ב, מצא כי בידיו של אדם ממוצע מתגוררים כ-3,000 סוגים שונים של חיידקים.
נוסיף לכך את הפן החברתי – בהיותנו חלק מקבוצה (משפחה, גן, בית ספר, עבודה) כדאי שיהיה נעים לשהות לצדנו. רוב האנשים דוחים ריח לא נעים והזנחה. ערכים של ניקיון וסדר יעברו אחר כך לתחומים רחבים יותר, כמו סדר במחברות, על השולחן בחדר ובהתנהלות היומיומית. הרגלים שנסגל לעצמנו בגיל צעיר ימשיכו ללוות אותנו לחיים. במיוחד כשבגיל צעיר קל יותר לסגל הרגלים חדשים.

כיצד תסגלו לילדכם
הרגלי ניקיון?

הורים רבים מגיעים עד למצב של חוסר אונים נוכח התנגדות הילד לשטוף ידיים, לצחצח שיניים, להסתרק או להתקלח. הסבירו לילד את חשיבות ההיגיינה בעזרת ספרים, סרטונים, שירה. נפריד בין ריטואל הבוקר, כאשר צריך לצאת למסגרות השונות, ובין ריטואל הערב, שבו יש יותר חופש בחירה.
לבוקר – אפשר להכין ביחד טבלה: להוריד מהאינטרנט תמונות (לילדים צעירים) ו/או להדפיס את סדר פעולות הבוקר. עכשיו במקום לשאול: "צחצחת? סידרת? הסתרקת?", אפשר לבקש שהילד יעבור על הרשימה. להכניס בתוכה צחצוח, סירוק, דאודורנט וכדומה. הוא יכול לסמן בצבע כאשר פעולה הושלמה.
לערב – הכינו טבלה נוספת, אשר בה תהיה לילד יותר עצמאות, וניתן לאפשר בחירה. שאלו אותו מתי ירצה להתקלח – מיד אחרי בית הספר או לקראת השינה? ברגע שהילד יביע דעה, הוא ישתף פעולה בצורה יותר חלקה, כי הוא ירגיש משמעותי. העבירו את האחריות אליו. הסבירו לו: אתה אחראי לניקיון שלך כדי שתריח נעים וכדי שלא יהיו לך חיידקים רעים הגורמים למחלות. כשייצא מהמקלחת, שבחו אותו במילים טובות: "איזה ריח נעים", "איזה שיער מבריק". הוקירו אותו על שביצע את המשימה ללא ויכוחים רבים.
תנו דוגמה אישית – רחצו ידיים לפני ארוחה ובצאתכם מהשירותים, שמרו על ציפורניים אסתטיות, השתמשו בדאודורנט והקפידו על מקלחות. הילדים לומדים תוך כדי חיקוי.
כדאי לתרגל היגיינה מינקות. התחילו בתרגול ואחר כך בהסברים רציונליים. ילדים מגיל צעיר מורגלים לשטיפת הידיים בגן. אם בחרתם במטפלת לשנים הראשונות של ילדיכם, העבירו לה את המסר החשוב – לשטוף את ידיו של התינוק/הפעוט לפני אכילה, ואפילו לפני אחיזת הבקבוק בעצמו. כשהילד גדל אפשר לתת מילים והסברים (חשיבות הניקיון) למעשה עצמו.
השתמשו בשירה או בחרוזים, אפשר לקנות בובה עם אביזרים מתאימים: מברשת שיניים, שיער, ספוג, בגדים. למדו את ילדכם לדאוג לבובה, כמו כן, ניתן לשטוף באמבטיה צעצועים אחרים. הילד ידאג לצעצועים ולעצמו. המשיכו להסביר ולנסות, ובסוף נושא הניקיון ייתפס.

ספרים מותאמים

לגיל הצעיר בנושא ניקיון:
"הכינה נחמה" – מאיר שלו
יהושע הפרוע", "יפתח המלוכלך" – היינריך הופמן
"אפרים בורח מהמים" – טלי אלון
"ספר האמבטיה של נפתלי" – אלונה פרנקל
"עכברים בשיער – הילדה שלא רצתה להסתרק" – קייט ברנהיימר

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה