טורים אישיים

יוצאים לחופש

טורים אישיים20 ביוני 2019    3 דקות
0

החופש הגדול מגיע, ואיתו הקייטנות. זו יכולה להיות הזדמנות ללמד את הילדים לדייק את עצמם ולבחור • איך בוחרים קייטנה וגורמים לילדים להרגיש ממש כדברי השיר: "הכל הכל אני יכול, כי זה החופש הגדול"?

יוצאים לחופש
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

הקיץ בפתח ומתחילה ההרשמה לקייטנות. הילדים חוזרים מבית הספר עם שלל פליירים שונים, כגון קייטנת סוסים, קייטנת מחשבים, קרטה, ציור, מתמטיקה, דרמה, ואולי גם קייטנת בית הספר. מאיזה גיל תתאפשר בחירה חופשית של הילד? איך עוזרים להם לבחור?
השפע יכול לבלבל אותנו וגם את ילדינו. כדאי שניערך מראש. ראשית, חשוב לדעת בדיוק מהו התקציב המשפחתי המוקצה לטובת קייטנות. בחופש הגדול יש הרבה הוצאות, ולכן מחיר הקייטנות צריך להיות מגולם גם הוא בכלל הוצאות החופש. יש לסנן את הקייטנות רק לאלה שרלבנטיות למסגרת התקציב שלנו. כעת נוכל לערוך שיחה משפחתית, מה מעניין כל אחד מהילדים, מי מהחברים שלהם הולך לאן, מהי הפעילויות שמציעים בקייטנה ועוד. נדון יחד עם הילדים איך אנו רוצים שהחופש הגדול ייראה. נשתף בתוכנית העבודה או הנסיעות שלנו. כאשר הילדים לא יחושו חוסר ודאות, הם ישתפו יותר פעולה. זה זמן מצוין ללימוד ניהול כלכלי ותעדוף החלטות. תנו לילדים להיות מעורבים בתהליך, זה שיעור חשוב.

מה לבדוק?

בטיחות לפני הכל: חשוב לבדוק שהקייטנה מחזיקה בכל הרישיונות הנדרשים, שלעובדים יש תעודת יושר, שיש ביטוח בתוקף, כולל ביטוח נסיעות. לפי התקן של משרד החינוך, על כל 25 ילדים צריך להיות לפחות מדריך אחד. אם יש יציאות מחוץ למתחם הקייטנה, נדרשים אף יותר מלווים. בדקו שהתנאים מתאימים. כלומר, צל, מים בקרבת מקום, שומר בכניסה ומישהו שמוכשר לתת עזרה ראשונה.
מהבחינה החברתית, הקייטנה יכולה להיות חוויה מעצימה עבור ילדים שחווים קשיים חברתיים. הילד יוכל להכיר חברים חדשים, ויתאפשר לו לתפוס "תפקיד" שונה מזה שיש לו בכיתה. אחרי שיתחזק בקיץ, יוכל לחזור בנקודת מוצא טובה יותר לשנה החדשה. זה יכול להיות מקום מצוין לשפשוף המיומנויות החברתיות של הילד. לרוב כדאי ללכת עם חבר אחד לפחות, זה מקל בקשיי הקליטה בקייטנה, וגם יכול גם להקל מבחינת ההסעות, בשל החלוקה עם הורה נוסף.
יש הורים שרוצים לנצל את הקייטנה על מנת לשפר מיומנויות לימודיות. אני לא נגד. מצד שני, במשך השנה הילדים עובדים קשה בבית הספר, אז ניתן למצוא קייטנה שמשלבת לימוד עם פעילויות כיפיות, שמאפשרות לילד לשחרר את המקום הלימודי. החופש יכול להיות הזדמנות מעולה לנסות דברים חדשים שבדרך כלל לא ננסה – סדנאות שבועיות, סגנון ספורט או ריקוד חדשים, סדנת אנימציה או כל דבר שמחוץ לשגרה. אם בוחרים בקייטנת נושא, כדאי לברר מהו הרקע של המדריכים, הן בתחום המדובר והן בתחומי הדרכת הילדים.

כמה זה עולה לנו?

יש מגוון דרכים להוזיל את מחירי הקייטנות, בהן: רישום מוקדם, הנחות שונות, למשל עבור רישום שני אחים, חד-הורי וכדומה. גם רישום כקבוצה יכול להוזיל את המחיר, לכן שווה להתארגן מספר הורים ולפנות יחד למרכז הרישום.

לא לעשות כלום
התעייפתם? גם הם. גם הילדים שלנו זקוקים לחופש אמיתי. כזה שלא עושים בו כלום. הכניסו בטבלה השבועית ימים של בהייה בתקרה ומנוחה לנשמה. גם בימים אלו כדאי לשלב פעילות גופנית מדי יום, למשל סיבוב בפארק, טיול ארוך עם הכלב, משחקי תופסת משפחתיים ועוד.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: תחזית שבועית 22-28.1.21

סיגל גליה אליהו טלה ענייני כספים מתחזקים השבוע, בין היתר בכות קשרים מקצועיים. פעולות ויוזמות שייעשו בשיתוף עם קולגות עשויים...

טורים אישיים21 בינואר 2021    6 דקות
0

טור אישי: איך זה להיות הורים לבוגרים...

ענת מחלב הם לא בקבוצת סיכון כך שלא חייבים לחסן אותם במהירות. הם לא הורים שאבדו את מקום עבודתם, אז...

טורים אישיים21 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה