טורים אישיים

ללכת בעקבות הלב

טורים אישיים13 ביוני 2019    2 דקות
0

לפעמים יש בנו תשוקה בוערת, והתחביב שלנו הוא יותר מרצון ליצור אלא חלק מהוויה שלנו. יש פעמים שעם השנים והחינוך אנחנו שוכחים אותו ונזקקים לחשוף את מטמון הכישרון מחדש

ללכת בעקבות הלב

יש אנשים מוכשרים מאוד בתחומים שונים המסתובבים בינינו ואין לנו מושג שהם כאלה. חלקם בעצמם לא מודעים או לא מאמינים שהם כאלה.
כשזה קשור לילדינו אין ספק שאנו ההורים מבחינים ומודעים לנטיות ילדינו ומכירים בכישרונם. למרות זאת, במקרים רבים גם כאשר הורים מזהים כישרון יוצא דופן בילדם, כמו יכולת אומנותית גבוהה בציור או באומנויות שונות, בשירה או במשחק ועוד, הם נוטים לעתים, אף לא בכוונה, להפחית מהכישרון. הם מתייחסים לזה כאל תחביב ותו לא.
מתוך כוונות טובות ושיקולים פרקטיים, הם מבקשים לכוון את ילדיהם למקצועות "בטוחים", שתעסוקה מובטחת בצדם. זאת מתוך התבוננות על העתיד, כדי שיצליחו בעתיד להקים משפחה, לשלם את הוצאות המחיה ולהבטיח לעצמם איכות חיים גבוהה.
יוצא מכך שמבוגרים רבים מוצאים את עצמם עובדים ב"מקצוע בטוח", ובמקביל חוטאים בכתיבת שירים למגירה. אחרים הופכים ל"מצחיקים שבכיתה" ומשחקים בסביבתם הקרובה, והזמרים ישירו קריוקי או במקלחת, וחלק מהמוכשרים הללו פשוט לא מעיזים לדבר על הכישרון, מכבים את התשוקה, מתייחסים אל המתנה שניתנה להם כאל משובת נעורים. הם צופים באחרים שמממשים, מקנאים קצת בלבם ומחכים ליום שבו יהיו פנויים, חופשיים מדאגה כלכלית, ואולי אז ינסו לממש את אהבתם ל"תחביב", בעוד חלקם ממש קברו אותו עמוק פנימה. חיים עם כאב עמום שלא מפריע לשגרה.
לפני כמה שנים הגיעה אליי רווית, בת 34 ורווקה, סיפרה לי שהיא למדה משפטים ושיש לה רישיון לעסוק בעריכת דין, אולם אין לה שום תשוקה לעסוק בזה. כששאלתי למה למדה את המקצוע, היא ענתה לי במבט עצוב: "בגלל ההורים".
באבחון כתב ידה ניכר בה שהיא מסודרת, מאורגנת וחשוב לה להיות בשליטה. יכולות הביטוי שלה בכתב ובמיוחד בעל פה היו בולטות לעין. כמו כן, ניכר שהיא נמצאת במתח, מתקשה לגבש זהות, לא יודעת מה היא רוצה או צריכה, ומכאן הדימוי העצמי שלה היה לא יציב ונוטה לתנודות. היה ניכר בה שיש לה יכולות משחק, כישרון דרמטי ועולם פנימי עשיר. התאים לה לעסוק במשחק.
כששמעה זאת, היא נשברה והתחילה לבכות. היא סיפרה שבילדותה השתתפה בכל הצגות בית הספר. כשביקשה להירשם בתיכון לבית הספר לאומנויות, אביה התנגד ופסק נחרצות שלא ייצא ממנה כלום אם תמשיך בדרך הזאת ושהיא חייבת תואר כמו כולם.
באימון האישי הציבה לעצמה כמטרה ללמוד משחק. היא נרשמה ללימודי פסיכודרמה. עד ההכשרה היא פנתה למשאבי אנוש, ועסקה בתחום הפקות אירועים וכנסים, ובמקביל החלה לפתח את יכולת המשחק. היא הבינה שהעיסוק במשחק היה רק עניין של זמן.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה