טורים אישיים

מדברים על הכל

טורים אישיים13 ביוני 2019    4 דקות
0

חודש יוני הוא חודש הגאווה, וזו הזדמנות לשוחח עם הילדים על מיניות. איך עושים את זה באופן טבעי?

מדברים על הכל
צילום: ingimage

Iמיכל-נדלI

אפשר לנצל את ההזדמנות שבה הערים מקושטות לחודש הגאווה כדי לשוחח על ההיבטים השונים של מיניות. שמחו שילדכם מרגיש בנוח לשאול אתכם שאלות גם בנושאים כאלה. לגיטימי להרגיש לא נוח לדבר על מיניות, אבל אפשר פשוט לומר את הדברים כפי שהם: "זה מביך, אבל אם נדבר יהיה יותר קל".
קיים הבדל בין המין הביולוגי לבין הזהות המגדרית. המין הביולוגי קובע אם אנו זכר או נקבה, והוא נקבע על פי כרומוזומים, האיברים הפיזיים שלנו ומבנה אנטומי. זהות מגדרית היא התחושה הפסיכולוגית לגבי המין שלנו. האם אנחנו בן, בת, טרנסג'נדר. נטייה מינית מתייחסת למשיכה המינית של הפרט: לבני המין השני (הטרוסקסואלים), לבני אותו מין (הומוסקסואלים ולסביות) או לבני שני המינים (ביסקסואלים). קיימים מונחים נוספים כמו פאן-סקסואל, א-מיני ועוד.
אנחנו אומנם חיים ב-2019, אבל יש עדיין מוסכמות מגדריות של צבעי בגדים ומשחקים. רוב הילדים מתאימים את עצמם לנורמות החברתיות, מעטים בועטים בהן, וההורים בדרך כלל בוחרים אם להעלים עין, לשתף פעולה או להילחם ברצונות הילד. חשוב לתת מקום לטלטלה שההורה חווה כאשר הוא מרגיש את ילדו כחריג. מקור דעות קדומות של ילדים ומתבגרים לגבי הומוסקסואליות נובע מהמשפחה והחברה.
המחקר מראה כי נטייה מינית היא מולדת ותורשתית. כבר בגיל הרך ילדים בני 4-3 חשים את עצמם כ"אני בן" או "אני בת". הזהות המינית ממשיכה להתעצב לאורך כל חיי הפרט, כאשר תקופה נוספת החשובה מבחינת עיצוב הזהות המינית היא גיל ההתבגרות.

שלבים במיניות

בני אדם הם יצורים ביולוגים, פסיכולוגים וחברתיים. ככאלה, מראשית חיינו כולנו יצורים מיניים. זיגמונד פרויד פיתח תיאוריה המתבססת על שלבי התפתחות המיניות של האדם לפני כמאה שנים, והיא עדיין משמשת כבסיס מקובל בעולם הפסיכולוגיה.
השלב האוראלי והאנאלי – מתרחש מלידה ועד גיל 4.
השלב הפאלי – גיל 6-4 – הילד מזדהה עם ההורה בן מינו, ועל ידי כך מתפתחות בו מודעות לנורמות החברתיות המקובלות שדוחקות דחפים מיניים מסוכנים. אפשר לראות משחקים תפקידים של בגדים, צעצועים ושפה. תתחיל הימנעות ממשחקים שמאופיינים כמזוהים עם המגדר הנגדי.
שלב אימוץ זהות מגדרית – בגילי 7-5 ילדים/ת חווים/ות זהות מגדר ברורה יותר וממשיכים לחוות ולאמץ התנהגויות מגדריות שונות.
שלב החביון – גיל 7 עד תחילת גיל ההתבגרות. המסר שמועבר לילדים בגיל הזה הוא כי מין זה דבר "מלוכלך", ולכן זו תקופה שקטה, ורוב הילדים הודפים את ההתנהגויות החוצות מגדרים ונכנסים עמוק ל"ארון" המגדר. לעתים הם מאמצים התנהגויות מאוד סטריאוטיפיות של מינם הביולוגי כדי להתמודד עם המצוקה המגדרית וממשיכים בהכחשה והדחקה.
השלב הגניטלי – גילי 12 ומעלה – הדחפים המיניים עולים למודע. זו תקופת גיל ההתבגרות, ואיתה חרדה חברתית גבוהה, תחושה שהגוף "בוגד" בהם, פחד מדחייה, חשיפה ופגיעה. המשימה ההתפתחותית של המתבגר היא לגבש לעצמו זהות אישית ומינית, אשר לרוב תתבסס על ניסיונות העבר. לעבד ולגבש את המידע שהצטבר בו בשלבי התפתחות קודמים, על מנת שיוכל לגבש לעצמו אישיות.
מחקרים מהתקופה האחרונה מראים כי במקביל לעובדה שגיל ההתבגרות הוקדם בכמה שנים, גם הגיל שבו בני עשרה מזהים עצמם כחד-מיניים ירד באופן משמעותי: מגיל ממוצע 16 לגיל ממוצע 12. עוד נמצא כי בנים מקדימים בזיהוי עצמם כנמשכים לבני מינם (13-9) לעומת בנות (14-10).
כדאי להיות מודעים לסטטיסטיקה. כ-30% מניסיונות ההתאבדות בגיל ההתבגרות קשורים לנטיות חד-מיניות. הסיבה: תחושות המתלוות למצוקה סביב הזהות המינית, כמו בושה, אשמה, דחייה עצמית, ייאוש, בדידות, פחד לאבד את אהבת ההורים ותמיכתם, פגיעה והשפלה מצד הסביבה.
נסו לאפשר שיח חופשי בבית, השאירו כתבה זו על השולחן בסלון. כאשר בסדרת טלוויזיה הכוכבים בני אותם מין מתנשקים, אל תעבירו ערוץ, למרות המבוכה, הישארו והיו מוכנים לשאלות. הימנעו מהבעת עמדות שליליות, סטריאוטיפיות ומבטלות כלפי הומוסקסואלים בכל גיל. שימו לב אם הילד מנסה לשדר לכם מסרים ומנסה לפתח שיחה בנושא. כשאין אפשרות לשיח בבית, הילדים יפנו פחות למקורות מפוקפקים, על פי מחקרים עולה שבבתים שבהם יש שיחה פתוחה לגבי הנושאים האלה, בני הנוער מתחילים להתנסות בגיל קצת יותר מאוחר ביחסי מין.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה