טורים אישיים

להרגיש טוב עם עצמנו

טורים אישיים13 ביוני 2019    דקה אחת
0

רגשי אשמה הם אחד הרגשות הקשים ביותר. מדוע הם קיימים, מה תפקידם ואיך מרפאים אותם?

להרגיש טוב עם עצמנו

Iשחר-בן-פורתI

"אנשים גדולים לא מפחדים", "גברים לא בוכים", "לא יפה לכעוס", הם רק חלק ממגוון רחב של אמונות שאנו חיים לפיהן. למערכת החוקים הזו ישנה מטרה אחת – למנוע מאיתנו לחוות את הכאב הרגשי הנמצא בנו.
הבעיה, כמובן, היא שאנו לא בנויים לחיות לפיהם. מצד אחד, אנו מחפשים שייכות בסביבה החיצונית שלנו, צורך המניע אותנו לקבל על עצמנו חוקים כאלה ואחרים. מצד שני, עמוק בתוכנו אנו הוויות חופשיות המחפשות – במודע ושלא במודע – לחיות מחדש את החופש שהוא המהות שלנו.
זו סתירה מהותית, הגורמת לנו לשבור את החוקים השונים שלקחנו על עצמנו, ומנגד להרגיש רגשי אשמה כאשר אנו שוברים אותם.
כל רגש אשמה מביא איתו צורך בעונש, קתרזיס, המאפשר רגיעה והקלה. בהתאם לחוקים השונים, כך גם העונשים שאנו יוצרים עשויים להיות מגוונים ויצירתיים: ירידות עצמיות הן דוגמה נפוצה, אך מצבים שבהם אנו מאבדים סכום כסף שאנו מקבלים, שוברים פריט יקר ערך, מעורבים בתאונת דרכים, פוצעים את גופנו שלא במכוון – גם הם עשויים להיות דרכים שבהן אנו מענישים את עצמנו על היותנו אנחנו.
אז מה עושים עם רגשי האשמה?
להרגיש, כמובן. האשמה, כמו גם הביקורת בראש, חשוב לתת להן מקום. בנוסף, עשו רשימה מפורטת של כל החוקים הפנימיים שלכם, הקובעים כיצד עליכם להתנהג בכל אחת ממערכות היחסים שלכם, עם כסף, עם הגוף וכו'. הכתיבה תאפשר לכם להבין מה מנהל אתכם ותפוגג חלק ממידת השפעתם.
חפשו את הפחד מתחת לרגשי האשמה. מה אתם מפחדים לאבד, שאלו את עצמכם בכל פעם שאתם מרגישים אשמים. העבודה עם הפחד תפיג חלק מרגשי האשמה.
מתחת לאשמה נוכח כאב – זכרו זאת, ותנו לעצמכם להרגיש אותו כאשר הוא עולה. ככל שהכאב הרגשי מתרפא, ההאשמה הפוצעת משתתקת מאליה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

שאו תפילה

ביהדות רואים בתפילה חלק בלתי נפרד מעבודת ה’, ובהיעדר קורבנות היא מקבלת חיזוק. משכך, קבעו חז”ל את התפילה כמנהג שיש...

טורים אישיים7 באוקטובר 2019    2 דקות
0

סחיטה רגשית

כשישבתי עם סימון, נראה היה שיש הרבה על מה לחשוד. ההתנהגות של אשתו בחודשים האחרונים הייתה שונה בתכלית השינוי לעומת...

טורים אישיים7 באוקטובר 2019    6 דקות

כתיבת תגובה