טורים אישיים

מרי פופניס בדרך אליכם

טורים אישיים6 ביוני 2019    4 דקות
0

Iמיכל נדלI

החופש הגדול מתקרב ומעלה איתו את שאלת החיפוש אחר המטפלת המתאימה. הכותרות מספקות תסריטי אימה כאשר מדי פעם עולה לכותרות דיווח על מטפלת מתעללת, ולעתים המקרה נחשף רק כשזה מסתיים במוות. כשחופשת הלידה מסתיימת וההורים צריכים לחזור לשגרת העבודה, הפרידה מהתינוק כרוכה בקושי רגשי, שגובר פי כמה כאשר התחושה היא שאין לנו על מי לסמוך שידאג לילדנו. היתרונות בהעסקת מטפלת הם ביצירת קשר של הילד עם דמות קבועה, שמתמקדת רק בו. בנוסף, התינוק יכול להישאר בבית ובכך הוא פחות חשוף למחלות. החסרונות ברורים – הן מהבחינה הכלכלית, והן בשל החשש את מי בדיוק אנו מכניסים לביתנו ולחיי התינוק שלנו.

איפה לחפש מטפלת?

לפני שנתחיל בחיפוש, כדאי שההורים יחשבו ביחד מה חשוב להם ומהו סולם הערכים שלהם על מנת להיות ממוקדים בחיפוש. האם חשוב להם שזו תהיה בחורה צעירה ואנרגטית, או שאולי דווקא יעדיפו דמות של סבתא? האם הם רגישים לסדר וניקיון? האם ירצו מטפלת דוברת שפה זרה? ייתכן שירצו שתהיה ניידת, כדי שתוכל להסיע לרופא במקרה הצורך, חובבת חיות מחמד כדי שתסתדר עם הכלב המשפחתי וכו', בהתאם למשפחה. כדאי לא להיות לחוצים בעת החיפוש, התחילו מחברים ומשפחה. אולי יש קרוב או קרובת משפחה שיתאים להם לשמור על ילדכם (מומלץ להסדיר זאת בתשלום, כדי שלא תיווצר תחושת קיפוח)? אולי יש חברים שבדיוק נפרדים ממטפלת מומלצת? התחילו להפיץ את השמועה. אפשר להפיץ גם ברשתות החברתיות, אולם לסמוך אך ורק על המלצות ממקור שאותו אתם מכירים.
כמו בכל דייט ראשון, הסינון הראשוני מתבצע בטלפון. זה הזמן לברר את הדברים החשובים לכם – האם מעשנת, ניסיון קודם ועוד. כדאי לבדוק אם יש כימיה ראשונית כבר בשיחה. הפגישה הבאה נעשית פנים מול פנים, ובה יש לערוך תיאום ציפיות, שכר, תנאים. זה זמן טוב לבחון סגנון דיבור, שפה. אינטונציה. האם אסתטית, האם אנרגטית או שקטה. הפגישה השלישית תהיה עם התינוק או הילד. אם היא כרגע מועסקת, עדיף לפגוש אותה בגינת המשחקים עם הילד שבו היא מטפלת, לראות את הקשר ביניהם, תוך שימת דגש על התגובות של הילד אליה. אם כרגע היא לא מטפלת באף אחד, הזמינו אותה אליכם. בפגישה זו התבוננו היטב על ההתנהלות שלה עם ילדכם, האם יש כימיה ביניהם, האם אתם חשים שהיא מקצועית. אם יש ספק – אז אין ספק. אם משהו לא מסתדר לכם, ותרו על המטפלת.
התייחסו לפגישה זו ברצינות המלאה. הכינו שאלות מראש והתייחסות למצבים שונים. ניתן לשאול אותה איך היא הייתה מתנהלת בסיטואציות שונות. לדוגמה: הילד נפל בבית, הפציעה נראית רצינית והוא מבוהל, מה לעשות? מטפלת עם ידע בעזרה ראשונה תהווה יתרון. פעוט שלא רוצה לאכול או להתקלח – איך היא תתמודד עם כך? וכו'.

אל תשכחו לשאול

שאלות שחשוב לשאול: איזו הכשרה עברת? מהו הניסיון שלך? מדוע עזבת את העבודה האחרונה? האם את פנויה לעבודה בימי שישי ובחגים? בררו את עמדתה בנושא מצלמות אבטחה אם תרצו שיותקנו בביתכם, ואם היא מוכנה לספק תעודת יושר? בררו לגבי ניסיון קודם עם ילדים, האם יש לה אחים (אם היא צעירה) או ילדים משלה? מהו ה"אני מאמין" שלה בנושא גידול ילדים? מדוע בכלל בחרה להיות מטפלת, והאם זו עבודה זמנית בדרכה לחלום גדול אחר?
אל תחששו להכין מראש רשימה מסודרת, היו יסודיים, ואם צריך ערכו פגישה נוספת. גורל ילדיכם חשוב יותר מכל.
גם אם תעברו את כל המשוכות בדרך למציאת האחת, יש סיכוי שזה לא ילך. לפעמים יש דברים שלא ראינו קודם, לפעמים גם למטפלת לא תתאים המשרה. בדקו עם אמהות אחרות בגינה, אם ראו אותה עם ילדיכם. חכו ליד הדלת לפני שתיכנסו, לשמוע אם יש בכי יוצא דופן, הקשיבו ללבכם, שימו לב לכל שינוי בהתנהגות ילדכם. בכי מוגזם, שינוי בשינה, שינוי בהרגלי האכילה. לאחר שכבר בחרתם, שמרו על קשר טוב ויחסים מיטיבים עם המטפלת. ראו אותה ותנו לה הרגשה טובה – זה יחזור אליכם.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה