טורים אישיים

לשכנע את המשוכנעת

טורים אישיים6 ביוני 2019    5 דקות
0

מיכל כבר ידעה שהיא מתכוונת להתגרש כשהיא באה אליי. לא ידעתי למה היא זקוקה לשירותיי, עד שהבנתי שלפעמים הוכחה חותכת היא כלי השכנוע הכי טוב מול העולם

לשכנע את המשוכנעת

Iסאם זיברטI

בפעם הראשונה שמיכל התקשרה אליי, לפני מספר חודשים, היא סיימה את השיחה כך: "צריכה זמן לחשוב על זה". כאילו שבאמת יש על מה לחשוב. אני מקבל את זה שמדובר בנושא טעון ובוודאי לא פשוט. אני גם מבין את הפחד הגדול לעמוד מול עניין כזה, או החשש להחליט לעשות צעד כלשהו קדימה, לעבר האמת. לא מדובר בעניין של מה בכך. אבל מניסיוני, כשאין ברירה אז אין ברירה, ולחושד אין ברירה. מצב של חשדנות גורם למוח שלנו לחוסר שקט עד שנדע בוודאות מול מה אנחנו עומדים.
כשמיכל התקשרה פעם נוספת, גיליתי שדווקא המקרה שלה שונה משל אחרים. היא נשואה לרועי רק שלוש שנים, יש לה ילד בן שנתיים, וכבר מהיום הראשון לנישואיה היא לא חיה באושר שהבטיחו לה. בחודשים המועטים שבהם הכירו לפני החופה, הקשר ביניהם היה טוב ועם הרבה מחשבות קדימה על עתיד ורוד יותר, אולם מיד לאחר מכן זה השתנה. למעשה, התהפך.

שינוי בגישה

זה לא קרה בן יום, אבל בהחלט תוך מספר שבועות. זה כאילו שהוא השיג את יעדו וכעת לא צריך לעבוד עבור הקשר הזה. כניסתה של מיכל להריון זמן קצר לאחר מכן הרחיק את בעלה עוד יותר.
בחודשים לאחר לידת בנה, ממילא לא הייתה לה סבלנות לרועי, אבל היא לא יכלה להתעלם מכך שהוא לא חושק בה יותר. זה החל כבר בתחילת ההריון, ומאז לא היו ביניהם יחסי אישות. לזה נוסף היחס המשפיל שלו. הוא יצא ונכנס מהבית כאוות נפשו, וכל יציאותיו היו לכל מיני חברים וסידורים. אף פעם הוא לא הזמין אותה להצטרף. מהר מאוד הגיע השלב שבו הוא גם לא טרח להסביר אלא פשוט יצא וזהו.
כשמיכל ניסתה לדבר ולהסביר לו שקשה לה לחיות בתוך מערכת זוגית כזאת, הוא בחר להאשים אותה בכך. אין תחום שהוא לא ציין כדי לפגוע בה. הוא טען בפניה שבטח היא בוגדת בו ולכן מתלוננת בפניו. בהזדמנות אחרת רדה בה על שאינה עובדת לאחר הלידה, וכך היא מבזבזת את הזמן "הפנוי" שלה על מחשבות שווא בנוגע לקשר ביניהם. "אם לא היה לך זמן לחשוב, לא היו לנו צרות", התבטא לא פעם.
עם הזמן, המצב רק החמיר. הוא השפיל אותה בלי לחשוב פעמיים. ביטויים כמו "את אפס" או "את כלום בלעדיי", היו שגורים בפיו. הוא דאג להזכיר לה לא פעם כמה קשה יהיה לה בעולם האמיתי אם היא תחשוב לעזוב אותו. הוא הפחיד אותה כהוגן, וכשקצת התקוממה נגדו, הוא שינה למספר שעות את התנהגותו לחיוב אבל לא לאורך זמן.

מתחילים בפעולה

"אני לא רוצה לחיות איתו יותר", טענה בפניי בפגישתנו. הבנתי לגמרי למה היא מתכוונת. אפילו שאת רוב הזוגות אני ממקד לעבר תיקון הקשר, חיזקתי אותה על בחירתה. לא כל זוג צריך לתקן. רצף האירועים גרם לי להאמין שמדובר בנשמה "טהורה" שרק שואבת אנרגיה, ואשר אין טעם כלל להשקיע בו אפילו מאמץ קל. יש אנשים כאלה. מסיבה כלשהי הם מכוונים את פעולותיהם לעבר הריסה ולא לכיוון של בנייה ויצירה של חיים. אנשים כמוהו עברו איזה תהליך מנטלי כלשהו עם עצמם שגורם להם לפגוע באחרים. לא יודע למה, אבל זה קיים.
"אבל אם זוהי בחירתך", שאלתי אותה, "מדוע בכלל לעקוב אחריו?". מיכל התקשתה לענות על זה. "אני פשוט צריכה את זה".
החלפנו עוד מספר משפטים, ואפילו שלא הייתה בינינו הבנה מלאה לגבי מה שהיא מחפשת, קיבלתי את בקשתה. יומיים לאחר מכן התמקמתי, ורועי הגיע בשעה היעודה ממקום עבודתו, ולאחר כשעה יצא שוב מהבית, לאחר שהחליף בגדים ושטף את גופו. לאחר נסיעה של כמה מאות מטרים, הוא עצר בקיוסק המקומי בכדי לחמש את עצמו בכוס קפה וקופסת סיגריות.
הוא נסע משם לכיוון דרום ת"א, ולאחר שחנה נכנס למועדון סנוקר. הוא התיישב על הבר והמתין. חיכיתי מעט עד שנכנסתי גם אני בעקבותיו. זמן קצר לאחר מכן, הצטרף אליו זוג, והם התקדמו לעבר אחד משולחנות המשחק.
עברה כחצי שעה. רועי נראה די מיומן בכל מה שקשור לאומנות המשחק. כשהתקרבה לעברם לפתע בחורה, ראיתי כיצד הוא בוחן את שעונו, מסמן לה על האיחור הלא צפוי. אותה אחת חיבקה אותו והתקרבה לנשקו, אך רועי הגיש לה את הלחי ולא את שפתיו. צינתו החזיקה מעמד לדקות ספורות בלבד, כשהוא החליק את ידו על ישבנה כשהתכופפה לעבר השולחן הירוק, בכדי לחבוט בכדור הלבן. היא לא נשארה חייבת וצבטה לו כשהגיע תורו. לאחר המשחק הם שתו על הבר, ונגעו זה בזו בהתלהבות. מיד אחרי שסיימו את המשחק, הם המשיכו לדירתה ורועי סיים שם את הערב. לאחר מכן חזר הביתה.
מיכל לא הופתעה. "ידעתי", אמרה, "ידעתי שהוא חייב לבגוד". רק אז הבנתי את מניעיה. בפועל, היא לא באמת נזקקה לשירותיי, כיוון שמראש החליטה שאין לה כוונה לחיות איתו יותר. משפחתה היא זאת שגרמה לה לפקפק בהחלטות שלה.
"את יודעת", אמרה לה אמה, "אולי בשביל הילד…", או "אני בטוחה שהוא לא כזה נוראי". היא ידעה שאם תחליט לעזוב אותו, לא רק שהוא עצמו יקום נגדה, אלא גם המשפחה הקרובה שלה עשויה לבקר את צעדיה. אפילו אם לא היה מדובר בבני משפחתה, הרי שבשביל עצמה היא הזדקקה לחיזוק לקום וללכת. זה דורש הרבה אומץ. החקירה סיפקה לה סיבה טובה, וזה יעזור גם מול המשפחה שלה. כך היא תגייס את תמיכתם ולא להפך.

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות",
טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה