טורים אישיים

מחיר ההשתנות

טורים אישיים6 ביוני 2019    2 דקות
0
מחיר ההשתנות

Iשחר בן-פורתI

במהלך יום אחד בחיינו אנו מתמודדים עם מספר רב של שינויים, קטנים או גדולים. פקק בדרך לעבודה שבעקבותיו אנו נאלצים לנסוע בדרך שונה מהרגיל; בקשה של הבוס שבעקבותיה אנו צריכים לשנות את הלו"ז; אחד הילדים חלה וצריך לטפל בו; סתימה בצנרת של הדירה המחייבת להזמין איש מקצוע. וכמובן, שינויים במצב הרוח, מריבה עם בן או בת הזוג, התקף חרדה שמגיע פתאום.
אלו רק חלק קטן מהמצבים שאיתם אנו מתמודדים, ובעיקרון אנו אמורים לדעת כיצד להתמודד איתם בהצלחה. אבל המציאות הפוכה: אנו נוקשים בהרגלים ובשגרה שלנו, ושינוי לרוב מעורר בנו כעס, חוסר שקט, פחד ואף חרדה. גמישות מחשבתית ורגשית היא תכונה חשובה לחיים. למרות זאת היא נדירה, על אף נחיצותה.
אני מזהה שתי סיבות העשויות להסביר את הפער הזה.
האחת היא שאנו יצורים סתגלניים, המתרגלים במהירות למציאות נוכחית ונאחזים בה, שכן היא נותנת לנו תחושה של ביטחון ויציבות, אשר לה אנו זקוקים. השנייה היא שאנו חסרי אמון – אחד הדברים שלמדנו בחיים הוא שהעתיד אינו צפוי ואינו ידוע, וכי יכולים לקרות לנו דברים כואבים. עובדה זו מעוררת בנו פחד מפני שינוי, שכן אנו לא סומכים על האפשרות שהחדש יביא טוב לחיים שלנו.
אין לנו דרך להפוך את העתיד לוודאי או להבטיח שיקרו לנו רק דברים טובים.

איך להתרגל לשינויים?

יש שני דברים שאנו יכולים לעשות כדי לעזור לעצמנו להתמודד טוב יותר עם שינוי. האחד הוא לחזק את הביטחון שלנו ביכולתנו להתמודד עם שינוי לכשיגיע. אם תבחנו את החיים שלכם, תגלו כי התמודדתם עם הרבה מאוד שינויים, שרובם היו טבעיים עבורכם. כלומר, היכולת להתמודד עם שינוי – לסגל נקודת מבט אחרת על המציאות, להגיב בצורה שונה, לפעול אחרת – קיימת בנו, אלא שאנו נוטים לשכוח את קיומה.
השני הוא לבקש עזרה כאשר אנו זקוקים לכך. האמונה כי עלינו להתמודד לבד ולהצליח לבד בחיים מגבירה את רמת הפחד והחרדה, במיוחד בזמנים של שינוי. אם נסכים להודות בכך שאנו לא יכולים לעשות הכל לבד ונבקש עזרה, ההתמודדויות השונות, מאתגרות ככל שיהיו, יהפכו להיות קלות יותר.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה