טורים אישיים

בונים את הביטחון העצמי

טורים אישיים30 במאי 2019    3 דקות
0

כולם מבינים כבר שתחושת ביטחון עצמי היא כלי חיוני לתחושת המסוגלות והאושר של אדם, כדי שיוכל לקחת סיכונים, להתקדם ולהעז • איך מגדלים ילדים עם ביטחון עצמי יציב?

בונים את הביטחון העצמי
צילום: ingimage

מיכל נדל

חיזוק הביטחון העצמי משפר תחומים שונים בחיינו. הורים שמרגישים טוב עם עצמם, יוכלו להעביר את תחושותיהם ולשמש מודל חיקוי לילדיהם. לכן כדאי להשקיע בעבודה אישית בנושא. להלן כמה מושגים בנושא, שכדאי לעשות בהם סדר.
דימוי עצמי: רשימת התכונות והדימויים שהאדם מייחס לעצמו. האם האדם רואה עצמו באור חיובי או שלילי ועד כמה.
הערכה עצמית: כיצד האדם שופט את עצמו, וכיצד הוא מתייחס לעצמו. הערכה עצמית מתקשרת לקבלה וכבוד ל"עצמי". הזכות הבסיסית שלי להיות בעולם כפי שאני.
ביטחון עצמי: אמונה של אדם ביכולתו להצליח במה שהוא עושה ובבחירות שלו. כדי לשפר את הביטחון העצמי שלנו ושל ילדינו, עלינו לשפר את ההסתכלות האישית שלנו עלינו ועליהם. אנשים עם ביטחון עצמי מבצעים דברים טוב יותר, פחות מפחדים מכישלון, ובאופן כללי – מאושרים יותר.
ילד נולד לתוך מערכת משפחתית. תפיסת העולם שלו נתפסת על פי החוויות שהוא צובר בילדותו. אם ניתן לו תחושה שהוא אהוב, בעל יכולת, משמעותי ונחוץ, אנחנו מציידים אותו ב"מגן" מפני קשיי העולם. הורים רבים מבינים שהביקורת שאותה חוו בילדותם היא בעייתית. עם זאת, ילד קורא בין השורות מה אתה חושב עליו. לכן מחמאות מוגזמות ולא מותאמות דינן כביקורת. הבשורה הטובה – אפשר לחזק את עצמנו בכל שלב בחיים.

טיפים לחיזוק הביטחון בילד
ערכו רשימה: כתבו את כל התכונות שאתם מעריכים בילדכם, ואילו כלים יש לו להתמודדות בעולם. ברשימה נוספת כתבו את התכונות שמעוררות אצלכם ביקורת. נסו לראות את מי זה מזכיר לכם, והאם הרשימה השלילית גדולה מהחיובית.
לגיטימציה רגשית: אין רגשות יפים או לא יפים. אם ניתן מקום לקנאה, כעס, עצב וכו', נעזור לילד להכיל את התחושה שזה בסדר, שהוא טוב, שמותר לו להרגיש רגשות שונים, שהוא אהוב ללא קשר לצורת ההתנהגות שלו. כשילד בוכה ואומרים לו "תהיה גבר", הוא יהיה עסוק בכך שהוא לא בסדר – במקום להתמודד עם העצב או הקושי.
עצמאות: עזרו לילדים לפתח עצמאות מגיל צעיר. קבעו איתו ביחד מטרות. החלו ממטרות פשוטות, חשבו איתו כיצד ישיג אותן. הראו לו שיש השלכות לאי-עמידה ביעד. אחריות היא ההפך מקורבנות.
חיזוק תחושת השייכות: שאלו אותו מה הוא חושב על נושאים שונים, בדקו את דעתו. הכוונה היא לא להסכים לכל עצה שיציע, אבל שירגיש שקולו נשמע.
הדדיות: התחשבות, ראיית האחר. אנחנו לא רק נותני שירותים, והילד הוא חלק מהתא המשפחתי. שיתוף פעולה ומערכות יחסים טובות מחזקות את הביטחון העצמי.
ראייה לעתיד: בגיל ההתבגרות אנו רואים מתבגרים שעסוקים הרבה בלתפוס מקום בעולם. השוואות מול אחרים מייצרות תחושות ערך עצמי נמוך. עיסוק בעתיד, מה אהיה, מלחיץ ומוריד. אנו יכולים לדבר איתם באופן פתוח על קריירה ותחומי עניין, ולתת להם תחושה שהכל אפשרי.
בחירה ומסוגלות: בחירה מאפשרת תחושת שליטה. שליטה עצמית ומשמעת מחזקות הערכה עצמית. ילדים שמרגישים שיש להם בחירה הופכים להיות לשותפים ולא למתנגדים. מסוגלות היא בפשטות היכולת להצליח. כל הצלחה נרשמת אצלנו כמשהו חיובי ומעצימה אותנו. חשוב ללמד להתמדה, יצירתיות וספורטיביות. פרגנו לעצמכם על הצלחות ועזרו לילדים לפרגן לעצמם. הראו להם שהצלחתו תלויה בו.
רשתות חברתיות: ילדים חווים סלבס כדמויות חיקוי. הם יוצרים אידיאליזציה לעולמם של המפורסמים וחושבים שסטנדרטים של יופי, כישרון והצלחה הם משהו שצריך ליישר איתו קו. מחקר ישראלי מהשנה האחרונה הוכיח ש-15 דקות ברשתות החברתיות עלולות לגרום לדיכאון ולערך עצמי נמוך. הבהירו לילדים שהם רואים רק צד אחד, אשלייתי, ברשת. שלכל האנשים יש רגעים של חוסר הצלחה. עודדו אותם לקשר עם חברים אמיתיים ולא וירטואליים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה