טורים אישיים

הגוף שלי הוא ברשותי

טורים אישיים23 במאי 2019    2 דקות
0

אחד הנושאים שחשוב להסביר לילדים מגיל צעיר הוא שמירה על הגוף שלהם ואינטימיות • איך לעשות זאת באופן טבעי, בלי לעורר פחדים ובלי לגרום להיעדר מגע?

הגוף שלי הוא ברשותי
צילום: ingimage

מיכל נדל

סיבוב בחוף הים הישראלי מראה את הגיוון והשפע העדתי במדינתנו היפה. אנשים וילדים בכל הגדלים והצבעים נהנים מהחוף הנעים. תופעה מוכרת בנוף הישראלי היא שעשרות ילדים בגילים צעירים מתרוצצים להם על החוף ללא בגדי ים. עירומים, חופשיים ומאושרים. כאמא לילדים צעירים גם לי הדבר נראה טבעי ונוח.
אבל כשבני גדל ועלה לכיתה ג' הוא התחיל לבטא את חוסר הנוחות שלו מהעירום סביבו. הוא הובך ופנה אליי בשאלה: "למה לא מלבישים גם ילדים קטנים בבגדי ים? הרי כל הזמן מלמדים אותנו לשמור על פרטיות הגוף". ניצלתי את ההזדמנות לשיחה על מה מתאים ולא מתאים כשמגיעים לנורמות חברתיות.הסברתי על מדינות שבהן יש חופים של נודיסטים, שבהם העירום מוסדר וברור מראש, ובעיקר פתחנו שיחה על תחושותיו מול עירום, גם אם הוא תינוקי. כיצד נלמד את הילדים שלנו לשמור על גופם ופרטיותם, ואיך להימנע מפגיעה אפשרית? זה נושא חשוב, מורכב ורגיש.

גבולות הגוף

להורים רבים קשה לטפל בנושא של גבולות גוף. חלקם מרגישים "לא מגניבים" כשהם מבקשים מילדיהם לא להתלבש חשוף, והם לא יודעים איך להעלות את הנושא. בנוסף, האם הורה ממין אחר יוכל לענות על שאלות של ילדו מהמין הנגדי? "את לא מבינה אותי, אני בן", "לא היה לך אף פעם מחזור, אתה לא תבין". אז נכון, יש הבדלים בין המינים, אך עדיין אנו יכולים לספק תשובות ולייצר תחושת פתיחות ותקשורת.

מתי לומר לא

ילדים רבים משתמשים במשפטים: "גופי ברשותי", "זכותי ללבוש מה שאני רוצה", ומראים מודעות לנושא גבולות הגוף, אבל מאפשרים מגע של חברים וקרובי משפחה גם אם לא נעים להם. חשוב ללמדם שמותר להם לומר לא כשהמגע לא נעים להם. רוב הפגיעות המיניות מתרחשות על ידי אנשים מוכרים וקרובים. אפשר לדבר על מגוון נושאים: בחירת הלבוש שלנו, נגיעה של אחרים בנו, נגיעה שלנו באחרים, נגיעה שלנו בעצמנו. היכן כל דבר מקובל, היכן עובר הגבול בין להרגיש נוח או לא נוח.
לכל אחד הגבולות שלו. יש אנשים שאוהבים לחבק, יש אנשים שלא אוהבים, יש כאלו שזקוקים למרחב ויש כאלו שללא קרבה מרגישים דחויים. בררו עם ילדיכם מה מתאים לו ואיך יודעים מה מתאים לסובבים אותו.
קיבעו כלל ברזל: לא נוגעים באיברים הפרטיים אחד של השני. זה גבול משותף לכולם. אפשר לפתוח את השיחה ולדבר על נושאים מגוונים: האם מותר להיכנס עם ילד אחר כשהוא בשירותים? האם מותר להציץ לאחרים במקלחת? עד מתי מתאים שההורים יתרחצו עם הילדים? האם מותר לשחק במשחקים שמחייבים הורדת בגדים? מותר להשמיע קולות ותנועות מיניות "בצחוק" ליד חברים? התאימו את המידע והתשובה לגיל של הילד, וזיכרו שלילדים יש חשיבה קונקרטית. הם לא רואים באופן רחב. אם תיתנו דוגמאות מוחשיות מחייהם, הם יוכלו להתחבר ולהבין טוב יותר.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה