טורים אישיים

יש לי שאלה

טורים אישיים15 במאי 2019    4 דקות
1

ילדים נוטים לשאול שאלות, לפעמים אלה שאלות מביכות • חשוב לזכור שהם לא עושים זאת נגדנו ושזו דרכם להבין את העולם • איך אנחנו יכולים לענות?

יש לי שאלה
צילום: ingimage

מיכל נדל

תרצה אתר כתבה על זה שיר: "כשתגדלי תביני", על הדרך של ילדים לשאול שאלות שלמבוגרים לא תמיד קל או ברור איך לענות עליהן: "…לא, זה קשה להסביר, האמיני, כשתגדלי תביני".
לפני מספר שנים, בעודנו מתגוררים בארצות הברית, מצאנו עצמנו, בני הבכור ואני, בתור לקופה בסופר. לפנינו עמדה אישה הסובלת מעודף משקל משמעותי. בני (אז 4) שאל בקול: "אמא, מדוע הישבן שלה ענק? היא מסתירה לי את כל התור", השתקתי אותו, ואז נזכרתי שאנו מדברים עברית בסביבה דוברת אנגלית, מה שהקל על מבוכתי. כולנו מכירים את השאלות שילדים שואלים שמביכות אותנו. בין אם זה בפומבי, על נושאים טעונים, ובין אם בתזמון לא מתאים. ילדים הם סקרנים.באמצעות השאלות הם מתפתחים ומבינים את העולם שסובב אותם ואת עולמם הפנימי והידע שלהם. זה חלק הכרחי בהתפתחות. זו הזדמנות מצוינת ליצור דיאלוג ביניכם לבין הילד. לפעמים גם נשאלות שאלות שאנו לא יודעים את התשובה להן, ואפשר אז להגיד לילד: "אני לא בטוח בתשובה, אולי נחפש ביחד".
כמה מהשאלות המביכות והנפוצות של ילדים
למה לך מותר ולי לא? למה אתה מעשן/ שותה/ אוכל ממתקים? לעתים אנו חווים זאת כחוצפה, אך זו לאו דווקא הסיבה. הילד לא מבין את הפער בין החוקים שהתווינו להתנהגות שלנו בפועל. אנחנו מהווים מודל חיקוי. כך ילדים לומדים, לכן תשובה אפשרית תהיה: נכון, אתה צודק, קשה לי להיפטר מהרגלים רעים, ואני מתאמץ ורוצה לעשות כל שביכולתי כדי שאתה לא תסגל לך הרגל כזה.
איך נולדים תינוקות? זה יכול להגיע בגרסאות שונות. עדיין מעט מביך וקשה לנו לדבר באופן גלוי על יחסי מין. ילדינו חשופים מגיל צעיר לתכנים ברשת שאנו לא ראינו, ונוכל לעזור להם לעשות סדר ולהכניס את האינטימיות הרגשית לנושא המין. ישנם ספרים מותאמים, כמו "תינוקות לא צומחים על עצים", "ספר מלא אהבה איך נפתלי בא לעולם" ו"כיצד באים תינוקות לעולם". ניתן לקרוא ביחד ספר ואז לשוחח עליו. לפעוטות ניתן להסביר: כשאמא ואבא אוהבים ומתנשקים, הגוף שלהם נצמד באהבה. כשהם עירומים, אבא מעביר לאמא זרע שלו, שיוצר בבטן של אמא דגיגון קטן, שגדל לתינוק בתוך הבטן ואז יוצא מאמא.
למה הוא כזה? למה היא שמנה? למה הוא עם קביים? ועוד. ילדים מסתכלים על השונה מהם – ותמהים. במקומות ציבוריים ילדכם שואל בקול ומצביע על מישהו שנראה לו חריג, שונה ממה שהוא מכיר. נצלו הזדמנות זאת להסביר שאנשים מגיעים בכל הגדלים, הצבעים, הגבהים והצורות. הסבירו לילדכם שזה מעליב להצביע ולדבר בקול על אחרים, וכשזה קורה לו – הוא עצמו נעלב. זה זמן מעולה לדבר על מה שהוא תופס כשונה ועל טיפוח סבלנות וסובלנות כלפי האחר.
למה מתים? את תמותי? גם אני? לאן הם הולכים אחרי המוות? בסביבות גיל 5 נושא המוות מתחיל להעסיק ילדים. ימי זיכרון, מוות של חיית מחמד או של קרוב משפחה – מעלים שאלות בנושא מוות. כדאי לתווך לילדים מצבים רגישים כמו המוות, תוך התייחסות לגילם, ליכולתם הרגשית ולשאלות שהם שואלים, באמצעות סרטונים תואמי גיל וספרים. להגיד: כולם מתים בסופו של דבר, ככה זה בטבע. בצמחים – שותלים זרע, הוא הופך לשתיל, ואז יש שלכת, ובהמשך לבלוב מחדש. בעלי חיים מתים, וגם אנשים. זה קורה בגיל מאוד מבוגר. כשאני אהיה זקנה מאוד. אבל עד אז יש לנו הרבה שנים של אהבה ביחד. אני הולכת לעבודה וחוזרת, הולכת לישון ומתעוררת, וכמוני כמוך.
למה אתם מתגרשים? ילדים חווים תדר של מתח. בהיותם רגישים, הם חשים אשמה וממציאים לעצמם פנטזיות לגבי המצב בין הוריהם. כשהורים רבים בצורה רגשית, כשאינם ישנים באותו החדר, כשאחד מהם נעדר מהבית ללא הסבר – ילדים עלולים לפתח רגשות אשמה. נצלו את הזמן כשאתם רגועים והסבירו להם שזה לא קשור אליהם.
כללי אצבע לשאלות מביכות
הורים רבים מגוננים על ילדיהם ולא מגלים להם את האמת. עודף מגננה מחליש את הדימוי העצמי. התייחסות כנה, לאחר מחשבה משדרת לילדים תחושה שאנו סומכים עליהם, שהם יכולים לעמוד בזה.
התאימו את המידע והתשובה לגיל של הילד, וזכרו שלילדים יש חשיבה קונקרטית. הם לא רואים באופן רחב. אם תתנו דוגמאות מוחשיות מחייהם, הם יוכלו להתחבר ולהבין טוב יותר.
כאשר יש שאלות חוזרות ונשנות באותו הנושא, זו נורה אדומה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | פחד ממחטים: איך מתגברים עליו?

גיא ומיכל, הוריה של שרוני בת ה-11, התקשרו אליי במצוקה, מאחר שבתם התקשתה להירדם בלילה. כאבי בטן, בחילות, סחרחורות ונדודי...

טורים אישיים26 בנובמבר 2020    2 דקות
0

בשביל הרוח: איך אפשר להיות מאושרים?

אני לא חוקר תרבות, לכן איני יודע להגיד מתי נולד הרעיון שאנו אמורים להיות מאושרים. אני כן יודע שהרבה אנשים...

טורים אישיים26 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה

  • עידו
    עזרה לזולת

    האם אני יכול לעלות מודעה