טורים אישיים

עד כמה אננס מסייע בשמירה על הבריאות • ומתי מגיעות איתו צרות

טורים אישיים2 במאי 2019    4 דקות
0

עד כמה אננס מסייע בשמירה על הבריאות • ומתי מגיעות איתו צרות

עד כמה אננס מסייע  בשמירה על הבריאות • ומתי מגיעות איתו צרות
צילום: ingimage

כילדים הכרנו את האננס מתמונות על קופסאות שימורים או בציורים שהופיעו בספרים. בשנים האחרונות ניתן למצוא את הפרי הטבעי במתחם הפירות בסופרים ואצל ירקנים רבים. פרגוואי וברזיל הן ארצות המוצא של האננס. אלה העניקו לו את השם "אננה", שפירושו בשפתם הוא "כל טוב".
אננס הוא הפרי היחיד שבשפות רבות נקרא באופן דומה, מלבד באנגלית שבה שמו הוא pineapple בשל הדמיון בצורתו לאצטרובל. כריסטופר קולומבוס וצוותו היו בין הראשונים באירופה לגלות את הפרי האקזוטי ולהתלהב מטעמו. בשובם ליבשת הם הציגו את האננס, שהיה סמל לעושר.
מי שהנגיש את הפרי לציבור הרחב, בתחילת המאה הקודמת, היה ג'יימס דול, שלימים נקרא "מלך האננס". התעשיין האמריקאי החל לגדל אננס בהוואי, ובהמשך הקים מפעלים לשימורי הפרי. קמפיין שיווקי סייע לו למכור אננס ביותר מ-90 מדינות ברחבי העולם ולהציג את הפרי לאנשים רבים שכלל לא הכירו אותו. אף שסופו העסקי של דול הסתיים בהפסדים גדולים, אין ספק כי בזכותו רבים זכו לטעום את הפרי, גם אם לא בצורתו הטבעית.
מאז ועד היום תעשיית האננס עברה שינויים רבים. עיקר האננס בעולם מגיע מדרום-מזרח אסיה. בישראל חוששים מכניסה של מזיקים – והדרישות בכל הנוגע ליבוא הפרי הן מחמירות בהיבט של תנאי התברואה. משום כך, מדינות רבות מעדיפות לוותר על יצוא לארץ. בכל מקרה, אולי זה מפתיע, אבל גם בישראל מגדלים אננס.
תוספת אננס, לתבשיל, לסלט או למאפה, משדרגת את ערכה הקולינרי של המנה. כמו ירקות ופירות אחרים, האננס הוא מקור לשפע יתרונות תזונתיים: נוגדי חמצון, ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים. פירות וירקות הם מקור חיצוני מצוין לנוגדי חמצון, בנוסף לייצור עצמי בגוף. ויטמין C המצוי באננס הוא נוגד חמצון רב-עוצמה. במחקרים רבים נמצא קשר בין הצריכה שלו להפחתת הסיכון למחלות סרטניות שונות.
כדאי לפרט קצת על נוגדי חמצון ועל תרומתם להגנה על תאי הגוף. ידוע שהחמצן חיוני לנו. עם זאת, הוא יכול גם להזיק בגלל תרכובות כימיות פעילות שנוצרות במהלך פעולות יומיומיות ובשל חשיפה לזיהומים מהאוויר או מעישון. אלה גורמים לייצור בגוף של מולקולות המכונות "רדיקלים חופשיים". אלה נוטים לבוא במגע עם חמצן – ולהתחמצן. התחמצנות זו עשויה להוביל להתפתחות של מחלות ולהאצה של תהליכי הזדקנות של התאים.
וכאן יתרונם של נוגדי החמצון – מדובר במולקולות יציבות, המסייעות בהגנה על התאים בגוף מפני השפעתם המזיקה של הרדיקלים החופשיים. בכך הן תורמות לצמצום הסיכון למחלות.
בעבר, לפני המצאת ויטמינים בקפסולות, בגלולות או בתוספים אחרים, השתמשו באננס – בדומה ללימון משומר ולתפוזים – על מנת למנוע את הופעת מחלת הצפדינה. זו הייתה נפוצה במשך מאות שנים ואפיינה יורדי ים, ונגרמה בעקבות מחסור בוויטמין C (סיבה שהתגלתה רק במאה ה-18). הסימפטומים הקלים למחלה היו דימומים בחניכיים. הקשים – מוות.
האננס הוא מקור לסיבים תזונתיים. אלה אינם מתפרקים במערכת העיכול של בני האדם, אבל בעלי חשיבות להסדרת פעילות מעיים, להפחתה של רמות גבוהות של שומנים וסוכרים בדם ולתחושת שובע.
באננס ניתן למצוא גם את האנזים ברומלין, שהוא בעל יכולת לפרק חלבונים. התכונה הזו שלו הפכה את מיץ האננס מתאים לשמש כתחמיץ או כמרכך לבשר. מעבר ליכולת הקולינרית, יש המייחסים לאננס יכולות בריאותיות הודות לברומלין שבו. מחקרי מעבדה ומחקרים בבעלי חיים מעלים כי ברומלין מסוגל לסייע בהתמודדות עם מחלת הסרטן, בשל יכולתו להשמיד תאים סרטניים ולהשאיר את התאים הבריאים חיים.
לברומלין יש גם יכולת לסייע במקרים של פציעה או דלקת, על ידי מניעת נפיחות ודלקת באזורי חיתוך של ניתוחים. יש הממליצים על אכילת אננס עם ארוחה גדולה. ייתכן כי הברומלין מסייע בפירוק המזון ובעיכול.

לשלוט בחומר

יש להפריד בין אננס טרי לבין אננס משומר, מיובש או מיץ. הפרי הטרי מכיל את שפע הרכיבים הטובים שהזכרנו. אננס בקופסת שימורים אומנם נגיש וזול יותר מהטרי, אבל בנוסף לפרי יש בו סוכר וחומרים נוספים לשימור החומציות.
אננס מיובש מכיל את כל הרכיבים התזונתיים, אך לפעמים בתוספת סוכר וסולפיט. מיץ האננס מיוצר מרכז פרי בתוספת מים ועשוי גם כן להכיל גם סוכר. בנוסף, בהיותו מרוכז הוא עתיר בקלוריות וללא התרומה הטובה של הסיבים התזונתיים המצויים בפרי.
מנת פרי של אננס היא שתי טבעות. היא שקולה בכמות הקלוריות והסוכר (סוכר הפרי) לתפוח בינוני, שני שזיפים או חופן ענבים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הסיפור שמאחורי התמונה

קורונה. חתיכת משבר מטורף. אני חושב ומאמין שזה המשבר היחידי שקרה אי פעם שאי אפשר באמת להתחמק ממנו - לא...

טורים אישיים26 ביולי 2020    6 דקות
0

תפסיק כבר לעשות את זה!

נתחיל בכמה מילים על חיזוקים. כשאנו מדברים על חיזוקים, אנו מתייחסים להנחה שכאשר אנו מחזקים תגובה, אנו גורמים לעלייה בשכיחותה....

טורים אישיים26 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה