טורים אישיים

בואו נעשה פה סדר

טורים אישיים11 באפריל 2019    3 דקות
0

ליל הסדר יכול להיות מוקש משפחתי, אבל באותה מידה הוא יכול להיות זמן של הנאה וגיבוש • איך עושים את זה נכון? בעזרת תיאום ציפיות והרבה מאוד יצירתיות

בואו נעשה פה סדר
צילום אינגאימג'

Iמיכל נדלI

ליל הסדר מביא איתו התרגשות רבה. לצד השמחה בהתכנסות המשפחתית מצטרפים חששות רבים. המפגש המשפחתי עלול להציף ריבים ומחלוקות ישנות. אנו מוצאים עצמנו מול שאלות והתעניינות שיכולה להיחוות כחודרנית. המארחים טורחים ומשקיעים ומכינים ומגיעים לארוחת החג מותשים. אנו מוצאים עצמנו עסוקים בשאלות כמו מה ללבוש, עם מי להגיע, היכן לעשות את החג. חלק מהחששות הם סביב התנהגות הילדים לפני ובמהלך ליל הסדר. חלק מהמשפחות מארחות לארוחת החג וחלק מתארחות.
בראש ובראשונה, כדאי להקל על הלחץ הקפידו על תיאום ציפיות – ספרו לילדים מי יהיה בליל הסדר, מתי יתחיל ומה מתוכנן. כמה זמן תיערך הנסיעה ומה ניתן לעשות בפקקים: להביא פלאפון, לשחק משחקים, לקרוא, לשחק ארץ-עיר, לשיר שירי פסח, לעשות תחרות בדיחות – פה המקום להיות יצירתיים. צאו מוקדם. פקקים מייצרים מתח, עדיף לצאת מוקדם ולהגיע רגועים.
אם אתם מתארחים, הסבירו לילדים שבבית המארחים יכולים להיות כללים שונים מאשר בבית שלכם. כדאי לשאול ולוודא לפני שנוגעים ומשחקים בדברים, האם מקובל לשתות ולאכול ברחבי הבית. הגדירו מה מצופה מהם. זכרו שזה יכול לעורר חשש כאשר נפגשים עם אנשים לא מוכרים. נסו לעשות הקשרים עבור הילדים. למשל, "זו בת הדודה של אבא מצרפת".
הסבירו שמצופה מהם לכבד את המאורע ולא לחבל בארוחה. אם קשה להם, שייַדעו אתכם, ואז זוזו איתם הצדה על מנת לא להפריע לכולם. זוהי הזדמנות טובה ללמוד התחשבות וכיבוד אחרים.
ערבו את הילדים בהכנות – אם הסדר מתרחש בביתכם, ערבו את הילדים בהכנות. הם יכולים לעזור בעריכת השולחן, בסחיבת ריהוט, לסדר קישוטי פרחים. ניתן להכין פתקים עם שמות האורחים שהילדים יקשטו. את הקניות של לבוש לחג אפשר לעשות ביחד, שהילדים יהיו חלק מבחירת הלבוש החגיגי – מה שימנע קושי בערב החג בנושא ההתארגנות.
ודאו שהילדים אכלו ושתו לפני הסדר. ילדים יכולים להגיב בצורה עוצמתית בעת רעב, צמא ועייפות. במידת האפשר, ודאו שהם נחים. השתדלו גם אתם לנוח, לנשום, לצאת להליכה משחררת. אם הסדר מתארח אצלכם, אפשר לשים שירים ברקע, ליהנות תוך כדי התארגנות.
אם ילדיכם בררן באכילה, טבעוני או צמחוני, דאגו שיהיה מאכל שהוא אוהב. אם אתם מתארחים, הביאו מאכל זה איתכם. אם הילד בחר לאכול רק מצה וחסה, זה לא הזמן להיכנס למלחמות על אוכל – שחררו לטובת כל הצדדים.
במהלך ארוחת החג – למרות הציפיה שהילדים יתנהגו כפי המצופה, ארוחת החג היא ארוכה. שפת ההגדה לא ברורה, הבדיחות המשפחתיות לא מובנות והיכולת לשבת לאורך זמן סביב השולחן יכולה להיות מאתגרת. אם יש ילדים צעירים – הביאו דברים שיעסיקו אותם, כמו הגדות פסח לצביעה, משחקים קטנים. נסו לייצר הפסקות אוורור כשתראו שקשה לצעירים.
היו יצירתיים, בקשו מילדיכם להכין מראש ריקוד או שיר שיראו למשפחה. הם יכולים במהלך הסדר לארגן הפתעה למבוגרים בחדר אחר. החביאו מספר אפיקומנים. אפיקומן גדול הנושא פרס גדול ומספר אפיקומנים קטנים. דאגו שכל ילד יקבל משהו קטן וסמלי.
זכרו שחוויה טובה ואווירה נעימה נשארת חקוקה בזיכרונם של הילדים ובזיכרונכם לשנים הבאות. חג שמח! השתדלו ליהנות ולהיות משוחררים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה