טורים אישיים

בואו נסתכל במראה

טורים אישיים11 באפריל 2019    2 דקות
0
בואו נסתכל במראה

Iשחר בן- פורתI

יש משפט ששמעתי לפני הרבה שנים, האומר: "כאשר אתה מצביע על מישהו, שלוש אצבעות מופנות אליך". זה תיאור עובדתי – הצביעו כעת על משהו ותבינו במה מדובר. בו בזמן זה משפט חכם במיוחד, האומר בפשטות שכל מה שאני מזהה באחר קיים בי. באנגלית אומרים משהו דומה באופן שונה  – It Takes One To Know One.
התפיסה הזו, שלפיה המציאות כולה היא השתקפות שלי, וכל מה שאני מזהה באחר קיים בי, היא חלק יסודי בדרך שאותה אני עושה, במה שאני לומד ומלמד.
זה לא פשוט להבין זאת, ועוד יותר מורכב לזהות זאת, שכן הדברים אינם פשוטים. אם אני מזהה גנב, אשר פורץ לבתים של אנשים וגונב מהם כסף, אין זה אומר שאני פורץ לבתים של אחרים בעצמי. אבל ייתכן ואני, מבלי לשים לב לכך, לא מכבד גבולות של עצמי ושל אחרים, למשל בכך שאני מתפרץ לדברים של אחרים ולא נותן להם להשלים משפט. באותה המידה, אם אני פוגש הורה שכועס על הילד שלו ולי אין ילדים בכלל, זו לכאורה לא השתקפות. אבל אז אני בוחן היכן מתקיים כעס בתוכי באותה העת, מיהו המבוגר הפנימי ומדוע הוא כועס על הילד הפנימי.
אני חושב על כל זה הרבה בשנים האחרונות, המאופיינות בקיטוב וסכסוך בינינו לבינינו. הטור הזה מתפרסם אחרי מערכת הבחירות, שבה כל זה הגיע לרמה חדשה. אני יודע שהדרך היחידה לגשר על הפער היא להבין שלמרות ההבדלים כולנו דומים זה לזה; וכפי שאפשר להבין ממה שכתבתי עד כה, אנו יותר דומים זה לזה מכפי שאנו בכלל מבינים. אם נסכים להסתכל במראה ולראות שאנו תמיד מדברים גם על עצמנו, תיפתח לנו דרך לשיח חדש.
בשיח של היום יש "אותנו" ויש "אותם", אנחנו "צודקים" והם "טועים". אבל אני יודע שבכל פעם שמישהו אומר "אתה טועה", הוא בעצם מתכוון לעצמו. וזה לא משנה אם האדם שאומר זאת הוא אדם ברחוב או פוליטיקאי בכנסת: תמיד, כאשר אנו מצביעים על מישהו, שלוש אצבעות מופנות אלינו.

_________________________________________________________________

אם יש לכם שאלות על תקשור או נושאים שאתם רוצים לקבל עליהם עזרה בתקשור, כתבו ל-tohar@tohar.co.il.
אם זה יהיה אפשרי, אתייחס לכך בטורים הבאים. האתר של שחר: www.tohar.co.il . טלפון- 054-4226546

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה