טורים אישיים

העונה החדשה

טורים אישיים4 באפריל 2019    6 דקות
0

כשביקשו ממני לחקור פרשה של גניבה ממקום העבודה הייתי צריך להפעיל את כל החושים והניסיון שצברתי בתחום, ועדיין גיליתי כמה הפתעות בדרך • ואיך זה קשור לנטפליקס?

העונה החדשה

Iסאם זיברטI

הסיבה שאני לא מתעסק הרבה עם מקרים של גניבות היא שרוב הפתרונות נמצאים בהתקנה טובה של מצלמות אבטחה, ואין לי הרבה במה לעזור עם זה. כשפנו אליי מאחת החברות שנמנות עם לקוחותיי הקבועים, כשנעלם להם ציוד, כיוונתי אותם לעקוב אחרי סרטוני האבטחה. "פנינו אחרי שכבר עשינו את כל זה, וזה עדיין לא עוזר", הסביר המנהל. מממ… עכשיו זה מתחיל לעניין. קבעתי איתו פגישה מסודרת.
מדובר בחברה גדולה למדי, שמחזיקה ציוד רב. "מה שנגנב הוא לא הציוד הרגיל שאנחנו מוכרים, אלא ציוד אלקטרוני מיוחד, ששווה הרבה כסף", הסביר המנהל. מה שהוא ניסה להגיד זה שמי שגנב ידע בדיוק מה הוא לוקח. "עוד דבר", הוסיף המנהל, "זה לא דבר כל כך סחיר בשוק הפתוח" – מה שאומר, שיש מעט מאד לקוחות פוטנציאליים שיכולים להתעניין בציוד הספציפי הזה.
עברתי עם עודד המנהל על כל הפרטים שהם גילו בכוחות עצמם – מתי הסחורה נעלמה, מתי היה שימוש או תיעוד של קיום הציוד בחברה, למי יש נגישות אליו, מהם הגדלים של המכשירים שנלקחו וכו'.
עכשיו היה לי ברור מדוע מצלמות האבטחה לא היו רלוונטיות. הציוד קטן מדי, ובקלות כל אחד יכול לשים מכשיר כזה בכיס שלו ולצאת מהמשרד. המצלמות שהותקנו בעבר לא היו בשביל לעקוב אחרי עובדים או כדי שהן יכסו כל פינה במשרדי החברה, אלא יותר כהרתעה כללית ושמירה על הפתחים המרכזיים. זאת הסיבה שלא משנה כמה בחנו את סרטוני האבטחה, הם לא סיפקו פתרון לשאלת הגניבה.

כפרה על הציוד

לאחר התשאול הראשוני, נתתי לעודד את ההתרשמות הראשונית שלי. האופציה הראשונה, להגיד "כפרה" על הציוד שכבר נעלם, ולעבוד מחדש על נוהלי אבטחה כדי למנוע של הישנות מקרים כאלו בעתיד. אופציה שנייה היא לשנות את מצלמות האבטחה בצורה סמויה, ולהמתין בסבלנות עד למקרה הגניבה הבא, כאשר הדגש הוא על סבלנות. הרבה סבלנות. גם כי עובדי החברה מודעים לכך שההנהלה חשפה את גניבת המכשירים, וגם כי הציוד עצמו הוא לא סחיר כל כך, מה שבטח גורם לתדירות נמוכה של גניבות כאלו. פעם בכל כמה זמן ולא על בסיס שבועי או חודשי. זה מביא אותי לכך שבכל תיק חקירה יש חסרונות, וקל לראות אותם, אבל באותה מידה צצים גם יתרונות ייחודיים. "היתרון היחידי שאני רואה בסיטואציה שלנו הוא ייחודיות המוצר", נתתי את מסקנותיי לעודד. "הייתי מנסה לעקוב אחרי האופציות של מכירת המוצרים שכבר נגנבו. איך אתם קניתם את הציוד, אגב?".
זאת הייתה נקודה מעניינת. חלק מהמוצרים שהם קנו היו חדשים כמובן, אבל גם הם קנו מדי פעם סחורה משומשת מפני שלעתים הנחיצות היא לדגמים ישנים, וגם בגלל העלות היקרה של הציוד. על מנת לדעת איזה היצע יש כיום בשוק היד השנייה, נעזרים באתרי מסחר בינלאומיים כדוגמת איביי ואמזון. "דבר ראשון שעשינו היה לבדוק אם הציוד הוצע למכירה באתרים שאנחנו מכירים, ולא מצאנו שום דבר כזה", ענה עודד. הוא פשוט האמין שעוד לא פרסמו את המוצרים למכירה. "הגנב מחכה שהסחורה 'תתקרר' אולי", המשיך בתיאוריה. לא האמנתי בזה. מהתחקיר הראשוני שלי עולה כי חלק מהציוד נגנב כבר לפני תקופה ארוכה, ורק עכשיו זה התגלה. לא מאמין שגנב יתמיד כל כך הרבה זמן בלגנוב דברים, מבלי לממש לפחות חלק ממה שהוא לקח בפועל. חייב להיות לכך הסבר אחר.
לקחתי לי מספר ימים לבחון את הדברים מהצד. בינתיים ערכתי מספר בדיקות משלי, והתרשמתי שאין "שוק שחור" למוצרים כאלו, ושאם רוצים לסחור בהם אז האופציה ההגיונית ביותר היא כמו שהלקוח הכיר והציע. אולי באמת זה עוד לא יצא לשוק. "אמשיך לטפל בזה כשאחזור מחו"ל", עדכנתי את עודד על נסיעה קצרה.
"תראי קטע, יש עונה שביעית של הסדרה שלנו בנטפליקס", אמרתי לאשתי במהלך החופשונת שלנו. כשאתה מכור למשהו, תמיד הוא זמן מתאים. כדי לא להרוס את החופשה, הורדתי לי למכשיר כמה פרקים של העונה החדשה, כדי שיעזור לי להעביר את הטיסה חזרה הביתה. כך באמת היה, אולם כשנחתתי בישראל וניסיתי שוב לראות את אחד הפרקים, קיבלתי הודעה מהאפליקציה שהעונה לא זמינה במדינה שבה אני נמצא. "איזה קטע הזוי", שוב אמרתי לאשתי. נטפליקס משחררים פרקים שונים לארצות שונות. מעניין מה השיקול שלהם לא לאפשר לכולם לראות הכל. זה הטריד אותי, אבל לא בגלל העונה החדשה, אלא זה גרם לי לחשוב על הלקוח שלי. כוחה של אסוציאציה. אולי גם אתרי המסחר השונים מתנהלים באותה דרך, חשבתי לעצמי, לא כל דבר מוצע לכולם בכל ארץ.

הכתובת שגילתה את הסוד

כל מחשב שגולש ברשת מסומן על ידי מספר שנקרא כתובת IP. היכולת של אתרים לזהות שאני גולש מישראל היא לפי כתובת זו. חלק ממנה מסגיר את ארץ הגלישה. באמצעות איש המחשבים שלי דאגתי "לשחק" עם המחשב והרשת, והוא שינה לי את זה כך שהמחשב שלי יספק כתובת IP פיקטיבית, שלא תהיה משויכת לישראל. לאחר שעשה זאת, ערכתי חיפוש מחדש באתרי המסחר. היה ממש קל למצוא חלק מהמוצרים שנגנבו. היות שבמודעות המכירה יש גם תמונות, הופיעו בחלק מהמוצרים המספרים הסידוריים שלהם, אשר שייכו אותם ללקוח שלי. בחנתי כל מודעה בנפרד. ראיתי שרשום בסעיף המשלוח שניתן לספק את המכשירים בכל מקום בעולם למעט ישראל. זאת גם הסיבה שלא מצאנו את המוצרים הללו קודם.
מפה היה קל להמשיך הלאה. המוכר לא באמת ניסה להסתיר את זהותו, והתחקיתי אחריו עד שחשפתי את כל הפרטים שדרושים לי. הוא לא עובד החברה, אבל מהר מאוד מצאתי את הקשר שלו לאחד מעובדי החברה. עתה כל שנותר לעשות זה להגיש את החומר למשטרה, ושהם ימשיכו לטפל בזה מכאן. מכל דבר לומדים משהו.

 

הכותב הוא בעליו של "סייט חקירות", טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 30.7-5.8.21

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה הירח במזלכם ביום שישי יעניק התלהבות ואנרגיה, והשמש ומרקורי באריה מבליטים את נוכחותכם. היצירתיות,...

טורים אישיים27 ביולי 2021    3 דקות
0

הורות | מה הסיפור שלך?

על פי הערכות שונות, קרוב ל-20% מכלל הילדים מתמודדים עם בעיות כתיבה וקריאה. חלק מהבעיות נובעות מלקויות שונות ומולדות, וחלקן...

טורים אישיים27 ביולי 2021    3 דקות

כתיבת תגובה