טורים אישיים

זריחת האביב

טורים אישיים4 באפריל 2019    2 דקות
0
זריחת האביב

שלושה שמות ניתנו לניסן: חודש ניסן, חודש האביב וראש חודשים.
מקור השם ניסן במילה הבבלית "ניסנו", שפירושה ניצן הפורח באביב. זהו חודש הפריחה, שבו מתחילים הניצנים להיפתח. כפי שנאמר: "כי הנה הסתיו עבר, הגשם חלף הלך לו, הניצנים נראו בארץ" (מגילת שיר השירים ב, יא-יב).
"היום אתם יוצאים בחודש האביב" (שמות יג, ד). ראש החודשים מרומז בשם "אביב" – אותיות אביב הן צירוף אב + יב חודשים, דהיינו ראש לכל חודשי השנה. זו עונת השנה שבה מבשילה התבואה, והטבע מתרענן בכוחות חדשים. לפיכך וכשם שהטבע מתחדש, כך אירעה התחדשותו ההיסטורית-לאומית של עם ישראל באביב.
ניסן הוא החודש הראשון למניין חודשי השנה, ומכיל בתוכו את חג הפסח, שהוא החג הראשון מבין שלושת הרגלים ומסמן את זמן גאולת עם ישראל משעבוד מצרים. יציאת מצרים היא מאורע מכונן בתרבות ובתולדות עם ישראל. ככזה, חיזק את התקווה הלאומית לגאולה אמיתית, העתידה להגיע, שבה עם ישראל ישוב מתפוצותיו לארץ ישראל ויקיים בה חיי חופש וחירות.
מבין החגים המופיעים במקרא, חג הפסח נעדר הנמקה עונתית טבעית, כמו זו שמוסברת למשל בחג הסוכות ובחג השבועות, וסיבתו נעוצה ביציאת מצרים ותו לא. חוכמת הקבלה מלמדת כי בכל חודש יש הארה והשפעה רוחנית המיוחדת לו.
הכרת הזמנים משמשת כלי להתפתחות רוחנית. כל חודש מבטא פוטנציאל של התחדשות בתחומים מיוחדים בחיי האדם, להיבנות ולהתקדם בהם. חודש ניסן, שהוא ראש לכל החודשים, ניצב ראשון בשרשרת החגים שבמעגל החיים היהודי, ובמידה לא מבוטלת – הוא אף החשוב שבהם. לפיכך, כל מעשה שנעשה בחודש זה עשוי להקרין מהותית על הברכה שבמעשי ידינו ולהביאנו לזכות בגאולה בזיווג, פרנסה, הצלחה ועוד.
לפי הקבלה, בתקופה זו יורדים לעולם אורות רוחניים כבירים המסוגלים לעודד את האדם לפסוח מעל לקשיים ולצאת לחיים טובים הרבה יותר. כך שמי שיטה עצמו ויבקש לנפשו גאולה בכל תחום, יוכל להיעזר בחוכמת הקבלה וללמוד כיצד ליהנות מצורת חיים אחרת של שפע, תענוג והצלחה בכל.
סוף דבר, אנו נולדים מחדש בניסן. פוסעים ברגל ימין לשנה חדשה, והמסורת היהודית גורסת: "בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל". תכונותיו המיוחדות של חודש ניסן, המתבטאות בכך שימי החודש כולם נקראים בשם "ראש חודש", הופכות אותו לחודש ממוזל במיוחד לגאולה פרטית.

______________________________________________________________________

הכותב הוא ראש מרכז "חכמה" ומרצה סודות הקבלה. ניתן לפנות בשאלות, לקביעת תורים ולייעוץ, בטל': 03-9220784, נייד: 050-5797613

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה