טורים אישיים

חג גדול לילדים

טורים אישיים24 במרץ 2019    2 דקות
0

פורים כבר בשיאו, והורים רבים מוצאים עצמם מתנצחים עם ילדיהם שפתאום לא מוכנים ללבוש את התחפושת שבחרו • אז מה עושים?

חג גדול לילדים
צילום: תהל ביטון

Iמיכל נדלI

חג פורים הוא אחד מהחגים השמחים בארצנו. במשך השבוע שלפני החג מאפשרים לילדים במסגרות השונות לצאת משגרה, ללבוש כובעים, פיג'מות, לצבוע שיער ולהתאפר. ביחד עם החופש והיצירתיות מביא איתו החג דברים נוספים, שאינם נעימים לכל אחד. הערבוב בין מציאות לדמיון יכול לעורר פחדים אצל ילדים צעירים, הרעש והבלגן יכולים להכאיב ולהרתיע ילדים עם קושי בוויסות חושי ורגישות לרעש, ושבירת הגבולות והשגרה יכולה לטלטל כל מי שזקוק לגבולות במשך השבוע.
בגילי הגן (6-3) ילדים יכולים להיבהל ממפלצות, ליצנים מפחידים ודמויות לא מוכרות. הרעשנים והקונפטי עלולים גם הם להרתיע. בגילים מבוגרים יותר יש רצון "לזרום עם העדר". ילדים מחפשים את קבוצת השווים ומתחילים לראות תחפושות משותפות. בשלב זה, ילדים שחווים קשיים חברתיים יכולים להרגיש יותר בודדים. בגיל ההתבגרות הדימוי העצמי נתון לתנודות – הוא עולה ויורד ויחד איתו מצב הרוח. נפגוש ילדים שחושבים שזה לא "קול" מספיק להתחפש, שהם כבר גדולים. נראה ילדים שמתחפשים בחבורות בתחפושת משותפת, ונראה הרבה חשש מביקורת על ידי חבריהם.

כיצד נעבור את החג בשלום?

כבדו את ילדיכם – גם אם אתם זכיתם בכל תחרות תחפושות אפשרית, אם ילדיכם אינו רוצה להתחפש – לא ללחוץ ולהכריח בשום גיל.
הכנה מראש – אם הילד מפחד, תנו אישור לפחד שלו. כך תעזרו לו בעתיד להתחבר היטב לתחושותיו. נסו לברר מה מפחיד אותו בתחפושת ובפורים עצמו. אם אפשר למדוד ולהתרגל לתחפושת כמה ימים מראש, עשו זאת בבית. אם אפשר להימנע ממקומות רועשים, גם טוב.
אפשר לייצר ביחד תחפושת מקורית – דבר זה יחבר את הילד לרעיון וייצר אצלו מוטיבציה לשיתוף פעולה. היכנסו לרשת וחפשו עם הילד תחפושות מקוריות להכין ביחד, ועל הדרך תרוויחו זמן איכות משותף.
ילדים בגיל הגן – אם הילד מסרב להתחפש, שילחו אותו עם תחפושת בתיק. הרבה פעמים הוא ירצה להתחפש כשיראה את כל החברים וכשנושא הכוח והשליטה מול ההורה יידחק הצדה.
יש ילדים שבאמצעות התחפושת מנסים להתחבר לחלקים שאותם הם אינם מעיזים להראות, עם תחפושות תוקפניות, כוחניות, פרובוקטיביות או מגעילות. זהו חג שבו יש לגיטימציה לתת חופש לחלקים אסורים. ילדה שמרגישה חלשה ולא מקובלת, יכולה להתחפש לוונדר וומן ולהרגיש ליום אחד חזקה. אם התחפושת אינה תואמת את הערכים שלכם, דאגו להעביר את המסר לילדיכם.
אפשר להסתפק בפריט אחד: פאה מצחיקה, משקפיים גדולים, חולצה זוהרת. כל מה שיעזור לילד להתחבר לחג, ולכם – להרגיע את תחושת התסכול.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה