טורים אישיים

אולי אני באמת קוסם?

טורים אישיים24 במרץ 2019    2 דקות
0

פורים הוא חג המאפשר את החופש הגדול ביותר להוציא לאור צדדים שונים בתוכנו. האם אפשר לחיות כך כל השנה?

אולי אני באמת קוסם?

Iשחר בן פורתI

פורים הוא החג האהוב עליי ביותר. אומנם לא התחפשתי הרבה שנים, אבל אני אוהב לראות אנשים מחופשים. השימוש ביצירתיות כדי לבטא תשוקות ופנטזיות הופך את החג הזה לצבעוני ומיוחד, ובכל שנה אני שואל את עצמי מדוע אנו לא חיים כך כל השנה.
נכון, להתחפש בכל יום לשדון, שוטרת או פיה עשוי להיות מעייף אחרי כמה זמן, וזה ככל הנראה יוציא את הקסם המיוחד שיש לתחפושות פורים, אבל החופש שאנחנו מרשים לעצמנו בחג הזה הוא חופש שלרוב איננו מרשים לעצמנו ביומיום: חופש לבטא את עצמנו בדרך ייחודית, יצירתית ומלאת חיים.
מה קורה לנו בשאר השנה? חוקים ומגבלות חברתיות שאימצנו לעצמנו קובעים מה מותר לבטא ומה אסור, מה מותר לחשוף בפני האנשים הקרובים ביותר, ומה אפשר לחשוף גם בפני מעגלים רחוקים יותר, ומה להסתיר מכולם. על פניו, אלה נותנים מסגרת וסדר. בפועל, הם משפיעים לרעה על איכות החיים שלנו.
מדוע? משום שבמרבית המקרים האמיתות שאנו מסתירים לגבי עצמנו אינן חד-פעמיות.
עד היום עוד לא נתקלתי במצב שבו מישהו חשף רגש, תשוקה, חלום או כישרון, ייחודי ככל שיהיה, שעליו יכולתי להגיד "הוא היחיד בעולם שמרגיש כך, שרוצה את הדבר הזה". לעולם יש עוד אנשים שמרגישים כך, שחולמים על אותו הדבר, שיש להם כישרון דומה.
בו בזמן, החוקים הללו אינם מאפשרים לנו לבטא את הייחודיות שלנו. חוקים של פחד ממה יגידו, פחד מדחייה, פחד מנטישה, פחד מהשפלה. חוקי הפחד שומרים אותנו תחת שליטה, מהודקים, מכווצים, ממושמעים. בפורים אנחנו מרשים לעצמנו להשתחרר מהם, ובגלל זה אנשים נהנים בחג הזה.
לשמחתי, יש היום דרכים ושיטות שונות שיכולות לעזור לנו להשתחרר מחוקי הפחד. זה אינו דבר של מה בכך – שינוי תודעתי הוא תהליך מורכב, מרובה שלבים, שבו אנו פוגשים בכל פעם עוד כלא פנימי ויוצאים ממנו לחופשי. ככל שאנו עוזרים לעצמנו לבחון את החוקים שאימצנו ולהשתחרר מאלה שאינם משרתים אותנו עוד, כך אנו יכולים לבטא את האור הייחודי שלנו לאורך השנה כולה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה