טורים אישיים

עד דלא ידע

טורים אישיים24 במרץ 2019    2 דקות
0
עד דלא ידע

פורים, על אף היותו שמח ומבדח, מציין מאורע חשוב ורציני מאין כמוהו בתולדות עם ישראל. בימי אחשוורוש נגזרה גזירה עצומה על כלל ישראל, ובדרך נס אותה גזירת שמד הפכה פניה והגאולה לא איחרה לבוא. אם כן, כיצד ומדוע נקשרים הצחוק וההומור לחג בעל משמעות עמוקה, רצינית ושורשית כל כך? נדמה כי כבר מראשיתו היה חג פורים יום משתה ושמחה במובן הרחב ביותר, שהתבטא בשירה, בריקודים, באווירה משוחררת ואפילו במידה לא מבוטלת של רוח שטות.
שורשו הרוחני של חג פורים מובא במגילת אסתר – מגילה מלשון "גילוי" ואסתר מלשון "הסתר", או כפי שהמקובלים מכנים "גילוי ההסתר". היא זאת המסמלת בעבור כל יהודי את דלת הכניסה אל העולם הרוחני הנמצא בהסתרה מאיתנו עד למועד זה. כאשר האדם צולל אל סיפור המגילה ומבחין מבעד למילים, הוא יוכל לגלות את כל אותם כוחות פנימיים הרוחשים בנפשו. קרי, ההזדהות עם הכתוב מגלה לדוגמה שבכל אדם קיים המן קטן, מרושע ואגואיסט הדואג לעצמו בלבד ואפילו אם הדבר בא על חשבון אחרים, כמו גם מרדכי האלטרואיסט, שדואג לזולתו מבלי לבקש תמורה לעצמו. ולכן המקובלים מכנים את הגילוי הרוחני בשם "שמחה", שאופיינית כל כך לחג הפורים.
את הקשר בין תחפושת למצוות חכמים מעגנים בהידור מצוות הצדקה "מתן בסתר", בחיסור גורם אחד – מעביר הצדקה. כלומר, בפורים הואיל והאדם מחופש, המקבל לא יודע ממי קיבל, הנותן לא יודע למי נתן, ולכן לא ירגיש עליונות וכך נחסך גורם מתווך בין הנותן למקבל. לכן כולם מתחפשים בפורים ואין יודעים מיהו הנותן ומיהו המקבל, והצדקה הופכת להיות "מתן בסתר". עוד נבחין כי סדר המצוות בפורים הולך ומתרחב מהאישי ועד לציבורי. מן הבית הפרטי – "משתה ושמחה", אל המשפחה והמכרים – "ומשלוח מנות איש לרעהו", ולבסוף מופנה כלפי חוץ אל הכלל – "ומתנות לאביונים". אם כן, רק באופן ויראלי של דאגה הדדית איש לרעהו תתפשט השמחה למעגלים רחבים ככל הניתן.
בפורים אנו מרשים לעצמנו באופן חד-פעמי להתנהג בהיתול גמור, להתחפש, להתבדח ולהשתכר עד דלא ידע. אנחנו מרמים מעט, משקרים מעט, מתנהגים בהיתול ועושים את עצמנו ההפך הגמור ממה שאנו דרך תחפושת השקר. עצם פריצת הגבולות בפורים נובעת מתוך הכרת המסגרות. שהרי הבנה טובה ומבוססת של המסגרות מתאפשרת על דרך ההיפוך – עד שהן מפסיקות לאיים ומתגלה הפן הלא מחייב והמותר לרגע. ואולי בפורים, התחפושת מגלה את פרצופנו האמיתי.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה