טורים אישיים

לשון הרע ופיצוי כספי – הגשת תביעה בבית המשפט

טורים אישיים19 במרץ 2019    3 דקות
1
לשון הרע ופיצוי כספי – הגשת תביעה בבית המשפט
צילום יחצ

לא פעם עשויים אנשים, משפחות ועסקים להיפגע מאד מלשון הרע שנאמר עליהם או נכתב עליהם. יש להפנים ולהבין כי, לשון הרע, הוא דבר פסול, חמור, ובניגוד לחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965.

במידה ואדם מוכיח כי אכן נאמר או נכתב עליו דבר פסול העולה כדי לשון הרע ודבר זה התפרסם לעיני או לאוזניי אדם נוסף אחד לפחות, מלבד אותו אדם שנגדו הופנתה האמירה הפסולה, אזי הדבר עשוי להיחשב כלשון הרע ואותו אדם הנפגע יכול לדרוש פיצוי כספי בבית המשפט.

לא כל ביטוי הוא בגדר לשון הרע: לפעמים קללות יום יומיות עשויות להיחשב כשפה לא נעימה, אבלהן לא בגדר לשון הרע. לעומת זאת, אמירות גנאי קשות יותר כגון: קריאות גזעניות על פי צבע עורו של אדם, עדתו ודתו בהוספת המילה "מסריח/ה", "שקרן", "גנב", "רמאי", "נאצי", "אייכמן", "חולה נפש" ועוד רשימה ארוכה של אמירות, קללות, השמצות, שקרים וכל ביטוי העלול להכפיש אדם, לשים אותו ללעג, לבזותו, להשפילו, וכו' עלולים להיחשב כלשון הרע.

הפיצוי הכספי שבית המשפט רשאי לפסוק הוא בהתאם לחוק לשון הרע, והוא בגובה עד 50,000 שקלים ללא הוכחת נזק בגין כל אמירה ופרסום של לשון הרע. אולם, במקרה, והוכח כי לשון הרע נעשה בכוונה לפגוע באדם מסוים, ניתן לתבוע את המכפיש, ובית המשפט רשאי לפצות את האדם, בכפל פיצויי, דהיינו עד 100,000 שקל ללא הוכחת נזק. במקרים בהם נגרמו נזקים גבוהים יותר, בית המשפט בוחן את טענת הנזקים הכלכליים, נפשיים או כל נזק אחר, ודן בכל מקרה לגופו בכפוף להוכחת נזקים אלו.

לשון הרע אינו חייב להיות אמירה כתובה או בעל פה, אלא ייתכן כי לשון הרע אף יהיה בציור, בקרקטורה, בקול, או בכל דרך אחרת. לפעמים, לשון הרע נאמר או נעשה באופן מפורש נגד אדם מסוים בציון שמו של אותו אדם שנפגע. אולם, אף במקרים בהם לא צוין במפורש שם האדם המוכפש, אלא רק נרמז לגבי זהותו ובשל כך ניתן לזהות במי מדובר, או אחרים הצליחו להבין במי מדובר או ניתן לבדוק במי מדובר ולאתרו, אזי הדבר עלול להוות דבר פסול העולה כדי לשון הרע .

ייתכן כי לשון הרע יתבצע או יתפרסם , בין היתר , במקומות הבאים: בפייסבוק, באינסטגרם, בטוויטר, במכתבים, בדוא"ל, ברחוב, בקניון, בחנות, בביקורות של לקוחות על עסק מסוים באינטרנט, בכתבה בעיתון מקומי, עיתון ארצי, בראיון ברדיו, ראיון בטלוויזיה ובעוד מקומות.

בעלי עסקים, אנשים פרטיים, עצמאים ובעלי מקצועות חופשיים, חווים לשון הרע והוצאת דיבה בפרהסיה, דבר העשוי לפגוע במשלח ידם, בפרנסתם, במוניטין של בית העסק ובעיקר בשמו הטוב של הנפגע.

לסיכום, על מנת לקבוע באם אמירה ו/או מעשה מהווה לשון הרע, יש לבחון לעומק האמירות ו/או המעשים יחד עם הנסיבות של כל האירוע ולפי העניין, וזאת טרם פתיחת הליכים משפטיים בבית המשפט.

הכותב הוא עו"ד אליאור בורפקר

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי מכל סוג, ויש לבחון כל סוגיה לעומק בייעוץ משפטי פרטני.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה

  • יוסי
    זהירות

    הבחור נוכל נא להיזהר ממנו