טורים אישיים

בדרך לבקו"ם / דור זילכה

טורים אישיים15 במרץ 2019    2 דקות
0
בדרך לבקו"ם / דור זילכה

השבוע התקיימה בבית ספרי המתכונת בספורט בה כל אחד הפגין את יכולותיו הפיזיות בריצת קילומטר וחצי ולאחר מכן מסלול מכשולים כהכנה לבגרות בחודש הבא.

לאחר המתכונת ערערתי ביני לבין עצמי על מקצוע הספורט ואני חייב להודות שלאחר מבט לאחור על 12 שנות לימוד ספורט במסגרת הבית ספרית אני יוצא עם מעט מחמאות והרבה הערות.

יש לציין קודם לכן שלא בכדי החליטו לזכות את ענף הכושר הגופני בשעות במערכת הלימוד של ילדים כמעט בכל העולם. יש חשיבות רבה לחינוך לאורח חיים בריא ולעשיית כושר בתחום השעות הבית ספריות במיוחד היום כשילדים פחות פעילים פיזית ויותר פעילים במסכים ולחלקם כמעט ולא יוצא לעשות ספורט. על פניו הכול טוב ויפה, הבעיה שזה לא מתקיים בפועל.

שיעורי הספורט כיום הינם תוצר של מנגנון זקן שלא טופח במשך זמן רב מדי. שיעור ספורט אינו סוג של אימון כושר או שיעור על אורח חיים בריא אלא 45 דקות של משחקי כדור ומעט מאוד תועלת. אני אוהב למדוד רלוונטיות של מקצוע בכך שאני מתאר לעצמי שלא הייתי לומד אותו ומשווה בין דור שהיה לומד את המקצוע לבין דור שלא היה לומד אותו. במקרה של ספורט, אין שום הבדל. לא בידע לא במיומנות ולא בכושר.

בית הספר יצר מנגנון ששם את המקצוע במלכוד. מצד אחד הבית ספר מושתת על מתודה של "תעשו או ש..", יש חוקים ומבחנים ומי שלא עומד בדרישות המערכת, נענש או שציוניו נפגעים ולכן באופן טבעי התלמידים מחפשים היכן אפשר "לדפוק את המערכת". מכוון שהציון בספורט אינו נכלל בציוני הבגרות שהרי את איזה מוסד אקדמי יעניין כמה שכיבות שמיכה תלמיד עושה, התלמידים מאפשרים לעצמם לזלזל במקצוע לכדי המינימום האפשרי לקבלת ציון עובר.

כמו כן, בתי הספר מקפידים איתנו על תלבושת אחידה כצעד לכינון שיוויון וסולידריות בין התלמידים כך שלא ייווצר מצב בו תלמידים עמידים כלכלית יגיעו עם תלבושת שתלמידים אחרים אינם יכולים להרשות לעצמם. אך ללא משים שיעורי הספורט במתכונתם הנוכחית מייצרים מסגרת של שני שיעורים בשבוע בהם ההבדלים הפיזיים בין התלמידים יוצרים מעמדות ברורים בין החזקים והמובילים לבין אלו שנשרכים אחריהם בלית ברירה. לפני שבתי הספר מתעסקים בלרדוף אחר תלמידים ללא סמל על החולצה, מוטב שיהיו ערים למעמדות המוטבעים עמוק בתוך המערכת שלהם עצמם.

 

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה