טורים אישיים

חבר מביא חבר מביא חבר

טורים אישיים14 במרץ 2019    4 דקות
0

יש ילדים שנולדים מופנמים, חלקם מוחצנים ואחרים יותר ורבלים • את הטמפרמנט לא ניתן לשנות, אבל ניתן לאמן ולקדם יכולת חברתית

חבר מביא חבר מביא חבר
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

מכירים את התחושה? אתם עוברים ליד בית הספר של הילד או שבט הצופים, או אולי מקפיצים בגדים להחלפה לילד לגן, ואתם רואים את ילדכם לבד. כולם משחקים והוא בצד. אתם מסתתרים, מסתכלים ומחכים לראות אם הוא יתחבר לאחרים, אבל כלום לא קורה.
הורים רבים מביעים דאגה סביב הנושא החברתי של ילדיהם. חלקם מתארים מצב שבו הילד ביישן ואינו מעוניין בחברה, חלקם מתארים מצב של ילד שמזמין חברים והם לא באים, חלקם מתארים מצב שונה שבו ילדם משחק כל היום בבתים של אחרים או מזמין אליו הביתה חברים ומזניח את הלימודים.
מחקר שנעשה באוסטרליה עקב אחר 800 נחקרים במשך 32 שנים. תוצאת המחקר הראתה שקשרים חברתיים משמעותיים בילדות משפרים את התפקוד בכל התחומים ומעלים את הסיפוק והאושר בחיים באופן ברור אל מול הישגים אקדמיים.
ילדים נולדים עם טמפרמנט חברתי. חלקם נולדים מופנמים, חלקם מוחצנים, חלקם ורבלים וחלקם אוהבים לצפות באחרים. את הטמפרמנט לא ניתן לשנות, אבל ניתן לאמן ולקדם יכולת חברתית. לסביבה יש יכולת השפעה גדולה. הורים מופנמים וביישנים ייצרו תרבות ביתית שמתאימה להם, ולהפך.
כשילדים נכנסים למסגרת חינוכית, אפשר כבר ממש לראות למי מהם יש מיומנויות חברתיות מפותחות יותר ולמי פחות. מגיל שנה וחצי מתחילה התעניינות אקראית בילדים אחרים, ובגיל 4-3 יש התעניינות ישירה באחרים. בגן אפשר לראות את הילדים שמשחקים בקבוצות.
מתחילים לשחק במשחקי תפקידים, מתחילים קונפליקטים סביב צעצועים, קנאה, תחרות. בבית הספר היסודי ממשיכים לתרגל את המשחק החברי. פה נכנסים החרמות, מקובלים ולא מקובלים, תוקפנות ותחרות ישירה.

למדו את הילד לשחק

התנאי החשוב ביותר לחברותיות הוא היכולת של הילד לשחק. מגיל צעיר עודדו את ילדיכם לשחק לבד, לפתח את עולם הדמיון. "ילדים משחקים", שיש להם הרבה רעיונות וכיף איתם, מושכים ילדים אחרים. עודדו שיתוף פעולה עם אחרים. היכולת לעבוד בצוות תשתלם לילדכם לאורך החיים. ילד חברותי יודע "לשחרר", והמשחק איתו ימשיך גם אם משהו לא מסתדר, כי הוא מגלה גמישות מחשבתית. קיים רצף של יכולת גמישות מחשבתית, וילדים יכולים לנוע עליו בהתאם לגיל ולסיטואציה.
ילד חופשי לבחור את חבריו. בכל התחומים מבוגרים קובעים עבורו (בהתאם לגיל), אולם הוא בוחר לו חברים. הורים נלחצים אם ילד מתחבר לחבר שובב ופרוע. זו דווקא התנסות טובה. ילדים נוטים להתחבר לחברים ששונים מהם באופיים כדי להוציא החוצה חלקים שאצלם מוחלשים. חברות זו לא תחזיק לאורך זמן. מריבות עם חברים הן דבר בלתי נמנע. ככל שילדים מתאמנים בפתרון קונפליקטים בעצמם, כך יזדקקו לפחות עזרה בעתיד. הרבה מהחיקוי לפתרון הקונפליקטים מגיע מצפייה בבני המשפחה.
יש קשר הדוק בין היכולת לווסת רגשות לבין חברותיות. ילדים לא רוצים לשחק עם ילד צעקן, אלים או כזה שבוכה בקלות. ילדים נעלבים, מאשימים, בעלי תחושות קיפוח, ילדים משפילים וגם ילדים ביישנים ומופנמים, או כאלו המתקשים לקרוא את המפה החברתית – עלולים להיתקל בקשיים חברתיים. כשילדים נתקלים בקשיים חברתיים, הם יכולים להיעזר בגננת, במורה או ביועצת או לקבל עזרה מקצועית.
אם יש לילד חברים בגן, ההורים יכולים להיות יותר רגועים, גם אם יש להם רק חבר אחד או שניים. אומנם התלות בחבר אחד היא בעייתית, אך זה מעיד על יכולת התחברות. נסו לעודד את ילדיכם להתחבר לילדים שונים, באמצעות חוגים או באמצעות מפגשים חברתיים. אפשר לתת לילדים צעירים לבחור ילדים מדף הקשר, שלרוב מלווה בתמונות.
כשהילד מזמין אליו חבר, ההורה יכול לראות איך הוא משחק עם אחרים ואפילו לסייע בפתרון בעיות. עודדו את הילד ללכת לבתים של חברים – שם ייחשף לחוקים שונים וייצא מהטריטוריה הבטוחה שלו.
נסו להפריד בין הצרכים החברתיים שלכם לאלו של הילדים. הורים שחוו דחייה חברתית יהיו רגישים לנושא. הורים בעלי חיי חברה עשירים ייטו לא להבין את ילדם הביישן.
נסו לתת לילדיכם להתנסות בבחירת חברים, אתם יכולים לשדל, להמליץ, לבטא דעתכם, אך לתת לילד לבחור. החליטו מהם הגבולות האדומים שלכם מבחינת ערכים משפחתיים ותווכו אותם לילדיכם.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הסיפור שמאחורי התמונה

קורונה. חתיכת משבר מטורף. אני חושב ומאמין שזה המשבר היחידי שקרה אי פעם שאי אפשר באמת להתחמק ממנו - לא...

טורים אישיים26 ביולי 2020    6 דקות
0

תפסיק כבר לעשות את זה!

נתחיל בכמה מילים על חיזוקים. כשאנו מדברים על חיזוקים, אנו מתייחסים להנחה שכאשר אנו מחזקים תגובה, אנו גורמים לעלייה בשכיחותה....

טורים אישיים26 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה