טורים אישיים

הכל בזכותה

טורים אישיים14 במרץ 2019    2 דקות
0

בתורת ישראל נשים מעטות מוזכרות כדמויות משמעותיות בסיפורי המקרא. רוב הנשים המוזכרות תלויות ביחסן עם גבר, לרוב אב או בעל.
אף שבארון הספרים היהודי אין בנמצא ספר אחד שנכתב על ידי אישה, חוכמת הקבלה מלמדת על מעלותיה וסגולותיה של האישה ומדגישה שמאחורי כל המעשים שבעולם, גם אם זה לא נראה כך, עומדת אישה. אסתר המלכה היא הדוגמה הטובה ביותר לכך.
ברצונו של המלך אחשוורוש לנכס לעצמו נשים, נוספות נאספה אף היא לחצר המלך. הפרסים שינו את שמה של הדסה היהודית לאסתר, וקראו לה על שם האלה איסתהאר. ולמה נקראת על שם האלה איסתהר? על שום יופייה הרב. האלה אִסְתְּהַר היא אישתר הבבלית – אלת האהבה, הפריון והמיניות, היא איילת השחר, היא עשתורת השמית, היא ונוס אלת הכרמים והיא אפרודיטה היוונית – כולן מקבילות לכוכב נוגה, ולכולן מכנה משותף אחד המורה על יופי, נשיות ותשוקה. חוכמת הקבלה מלמדת כי אסתר לא נזכרת לטובה רק על שום יופייה, היא בעיקר קשורה בקשר מסובך שרק בינת אישה יכולה לו. היא זו המגלה לאחשוורוש כי המן חותר תחתיו. סוף דבר ידוע – המן מורד מן הסוס ואת מקומו תופס מרדכי, שהוא הרצון לקבל על מנת להשפיע. המן נתלה עם עשרת בניו על עץ (עץ הדעת), המגלם את כלל תיקון עשר הספירות.
אסתר יוצאת מן ההסתר ומתגלה המלכות במלוא תפארתה. לכן בפורים הדגש הוא על מלכות האישה. היא מסייעת בגאולת ישראל לאחר שבעים שנות גלות, ופרי בטנה, דריווש, מחדש את עבודת בית המקדש. זהו סוד קסמה של אסתר, ובעצם של כל אישה חכמה וטובת לב, זו שכל אחד רוצה ומוכן לתת לה מיד כל שביכולתו – "עד חצי המלכות".
ר' נחמן ציין שאחת ממעלות האישה, על פני הגבר, היא השפעת מזל, ככתוב: "על ידי בחינת הנקבה, שהיא בחינת הנפש אצלו על ידה בא לו הממון כי עיקר הממון תלוי בה. כי עיקר העשירות על ידי האישה".
כל מעשיך תלויים ועומדים ברצונה של האישה, והיא מוליכה את הגבר ברצונה וכרצונה. גם אם למראית עין האישה נוקטת עמדה פסיבית, אל תטעו. האישה משמשת מצפן לגבר, מכוונת אותו הלכה למעשה ובעצם אוחזת במושכות. הגבר חש שיש מי שמביטה בו ומחזיקה אותו, כמו אם המשגיחה על ילדיה, גם אם הוא חי בתחושה שהוא מלך השולט במגרש המשחקים, עדיין האמא יושבת מן הצד ומשגיחה על כל צעד ושעל.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 30.7-5.8.21

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה הירח במזלכם ביום שישי יעניק התלהבות ואנרגיה, והשמש ומרקורי באריה מבליטים את נוכחותכם. היצירתיות,...

טורים אישיים27 ביולי 2021    3 דקות
0

הורות | מה הסיפור שלך?

על פי הערכות שונות, קרוב ל-20% מכלל הילדים מתמודדים עם בעיות כתיבה וקריאה. חלק מהבעיות נובעות מלקויות שונות ומולדות, וחלקן...

טורים אישיים27 ביולי 2021    3 דקות

כתיבת תגובה