טורים אישיים

שלח לי מלאך

טורים אישיים7 במרץ 2019    2 דקות
0

כבר בתקופת המקרא אנו עדים לסיפורים רבים המעידים על הימצאותן של ישויות רוחניות. "וַיֵּלֶךְ הַמַּלְאָךְ וַיָּבֹא וַיַּגֵּד לְדָוִד" (שמואל ב', י"א).
במרוצת הדורות נערמה ספרות קבלית רבה מאוד העוסקת במציאות רוחנית מקבילה שבה מתקיימים כוחות רוחניים רוחשים ומלאי פעילות. חכמי הקבלה הכירו בקיומם של מלאכים ככוחות פועלים בבריאה, וידעו את שמם המפורש ואת תפקידם הייחודי והמוגדר (קבלה מעשית). לפיכך יובן למעיין בנאמר כי קצרה היריעה מלהכיל את הנושא המדובר, ונסתפק בהקדמה קצרה לצורך הבהרת הנושא האמור.
אדגיש כי מניין המלאכים הינו עצום ורב, ובדברים הבאים אציג מספר מצומצם של מלאכים ותפקידם.
מיכאל – "ובעת ההיא יעמוד מיכאל השר הגדול" (דניאל, י"ב). המלאך מיכאל הוא שר גדול, מהווה כוח של חסדים ומשמש סנגור על ישראל. נמנה עם אחד מארבעת מלאכי השרת. הוא המלאך שבישר לשרה על הולדת בנה יצחק. מקום הימצאו ברקיע הרביעי, ומלבושו כעין "מים-וקרח" המבטאים את מידת החסד. משמעות שמו היא "מי כאל", כלומר האדרת שמו של האל וייחודו. גבריאל – בתיאולוגיה היהודית נמנה עם אחד מארבעת מלאכי השרת. נקשר עם מידת הגבורה (דין), ומהווה כוח חיובי המחייב את האדם בעבודת התיקון האישי – תיקון המידות. גבריאל מופיע כשר של פורענות וכוח אימתני. הוא זה שמחריב את סדום. הוא זה שבימי יהושע ניצב לימינו להילחם את מלחמת ישראל, ככתוב: "מלאך שר צבא ה' ללחום מלחמותם, הוא גבריאל הנלחם להם וחרבו שלופה בידו" (רמב"ן, שמות כ"ג). בשעה שנשא שלמה את בת פרעה ירד גבריאל ונעץ קנה בים, והעלה שירטון, ועליו נבנה כרך גדול שברומי". (סנהדרין כ"א, ע"ב). קרי, רומי, אויבתם המרה של ישראל, קמה כעונש על נישואי שלמה עם בת פרעה.
רפאל – נמנה עם אחד מארבעת מלאכי השרת והוא ממונה על הרפואה. למלאכי השרת יש כנפיים, והם יכולים לעופף "מסוף העולם ועד סופו", הם יודעים את העתיד, את מהלך הכוכבים וזמני החמה, בעלי דעת ותבונה, מתהלכים בקומה זקופה ודוברים את שפת לשון הקודש (חגיגה ט"ז, ע"א). אף על פי שרפאל אינו מוזכר בתנ"ך, הוא המלאך שריפא את אברהם ואף נשלח במצוות ה' לרפא את ר' מתיא בן חרש, ככתוב: "קרא ה' לרפאל שר של רפואות ואמר לו לך ורפא עיני מתיא בן חרש" (מדרש תנחומא, חקת). שמו רפאל נגזר מהפסוק "אל נא רפא נא לה".

________________________________________________________________________

הכותב הוא ראש מרכז "חכמה" ומרצה סודות הקבלה. ניתן לפנות בשאלות, לקביעת תורים ולייעוץ, בטל': 03-9220784, נייד: 050-5797613

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה