טורים אישיים

תם עידן הסודות

טורים אישיים3 במרץ 2019    2 דקות
0

הקושי לשמור על סודות הוא אחד המאפיינים בתקופה שבה אנו חיים • אבל מדוע אנו בכלל מסתירים את עצמנו ומדוע כדאי לבחור בחשיפה?

ןשחר בן פורתן

אחד הדברים המאפיינים את התקופה שבה אנו חיים הוא הקושי ההולך וגובר לשמור על סודות. הכוונה היא לאמיתות ביחס אלינו שאנו רגילים להסתיר, בין אם מדובר בתכונות אופי או במעשים שעשינו; הארון שבו אנו רגילים להסתיר אותם כבר מתפרק מעצמו.
החשיפה ההולכת וגוברת של מעשי שחיתות של אישי ציבור היא דוגמה אחת לעניין. תנועת ה-#metoo היא דוגמה נוספת. בין אם אלו הקורבנות שמעזים לדבר ובין אם אלו הרשויות החושפות את הפשעים השונים, הכל מצטרף לכך שיותר מאי פעם קשה לעשות מה שאנו רוצים – אטום לב ככל שזה יהיה – מבלי שנידרש לשלם על כך את המחיר.
בחיים האישיים שלנו, גם אם אין מדובר בדברים פליליים שעשינו, אנו מתקשים להסתיר אמיתות כשם שהסתרנו בעבר. הנה דוגמה: השבוע סיפר לי חבר על אביו, שביטל מפגש משפחתי בתואנה שהוא לא מרגיש טוב. כמה שעות אחר כך פגשו אותו בני המשפחה בקניון, במהלך מסע קניות. דוגמה קטנה אומנם, אבל כזו המצליחה להמחיש את מה שמתרחש.
ישנן סיבות שונות למגמה הזו, ומי שרוצה ימצא ברשת על כך מידע רב, המגיע בעיקר בתקשור. אני רוצה להתמקד בשאלה מדוע בעצם אנו מסתירים את עצמנו.
זו שאלה שנוגעת למרבית האנשים: גם אם אנו לא מנצלים לרעה את הכוח שלנו ופוגעים באחרים, אנו חיים את האשמה והבושה שמניעות אותנו להסתיר ולהסתתר. זאת, גם כשאין בכך צורך.
סדנאות מודעות, למשל, הן מקום שבו זה בא לידי ביטוי. אחד היתרונות של עבודה בקבוצה מתגלה כאשר מישהו מעז לספר משהו שהוא מסתיר מהעולם. במרבית המקרים הוא מגלה כי בניגוד למה שהוא חושב, הוא אינו באמת היחידי שמרגיש/חושב/מתנהג ככה.
למעשה, בכל הקשור לרגשות, מחשבות ותשוקות, אנו מאוד דומים זה לזה. אבל בגלל האופן שבו גדלנו, אנו רגילים לייסר את עצמנו על מי שאנחנו ולהסתיר את עצמנו מהסביבה שלנו. המחיר שאנו משלמים על כך הוא כפול – המטען הרגשי שאנו חיים איתו הוא כבד ומכביד, ובו זמנית אנו חווים בידוד חברתי והאינטימיות במערכות היחסים שלנו נעשית מצומצמת.
מניסיוני האישי, אני יודע כי החשיפה לאור של אמיתות שאנו מתביישים בהן היא תהליך מורכב, שיש לעשותו בעדינות ובסבלנות, ולרוב עם עזרה ותמיכה. אני גם יודע כי זה תהליך שכדאי לעשותו. אל תחכו ליום שבו הארון סביבכם יתפרק ללא הודעה מוקדמת, ועזרו לעצמכם להשתחרר מעול ההסתרה.

______________________________________________________________________________________

אם יש לכם שאלות על תקשור או נושאים שאתם רוצים לקבל עליהם עזרה בתקשור, כתבו ל-tohar@tohar.co.il.
אם זה יהיה אפשרי, אתייחס לכך בטורים הבאים. האתר של שחר: www.tohar.co.il . טלפון- 054-4226546

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה