טורים אישיים

איך יצא לי ילד כזה?

טורים אישיים28 בפברואר 2019    4 דקות
0

הורות הוא אחד התפקידים היותר מספקים ויותר מתסכלים שאנו חווים • מה קורה כאשר הפנטזיה שלנו להיות הורה אידאלי לילד שאליו אנחנו כמהים, מתנפצת אל מול המציאות?

איך יצא לי ילד כזה?
צילום: אינגאימג'

| מיכל נדל |

אבא "פלפל" אנרגטי ויצירתי מפנטז על ילד שדומה לו, ואיך ביחד ייצאו לטיולים ויגלשו בים – והילד שנולד לו שקט, איטי ולא אוהב שינויים או אתגרים. לאם הרגועה, שחובבת קריאת ספרים, מדיטציות וקצב חיים רגוע, נולד ילד עם קשיים בוויסות, אשר זקוק לרעש, תנועה ותזזיתי.
שרון ורועי מגיעים כחצי שנה לשיחות המיועדות להדרכת הורים. שרון חווה קושי ותסכול מול בנה הצעיר. הוא משקר, רב עם אחותו ללא הרף ודורש התעסקות מתישה. ההורים חווים תסכול רב המלווה ברגשות אשם. "אם היינו יכולים למסור אותו למישהו שיגדל אותו ויחזיר אותו בגיל 18, היינו משלמים הכל", הם אומרים בהרהור. משימת ההורות נחוות להם כמתישה, מעצבנת, סוחטת רגשית ופיזית. קשה להם להבין מתי החלום של גידול הילדים הפך לסיוט.
בעבר אנשים חיו בקרבת המשפחה המורחבת, וכהורה למדת את הכישורים כבר בילדות. כשעזרת לגדל ילדיהם של אחרים בשבט – יכולת לקבל עזרה והדרכה בשאלות והתלבטויות. כיום הורים נאלצים לסמוך על המידע באינטרנט, על האינסטינקטים שלהם, על ספרים וטרנדים מתחלפים. בעבר, כשהילדים שיחקו בחוץ והתאמנו בכישורים חברתיים, האם דאגה לבשל ולארגן את הבית. כיום היא מסיעה לחוגים, עסוקה בלהיות האם האידיאלית, ועדיין מצפה מעצמה להיות עקרת בית למופת. זה יוצר מתח וקונפליקט ותחושות לא נעימות.
החברה הישראלית מקדשת ילודה והורות. זה נחשב טאבו להביע חוסר שביעות רצון מההורות ומהדחייה שנוצרת כלפי ילדים. עובדה היא שרוב הילדים יאכזבו בשלב זה או אחר את הוריהם. לעתים להורים ציפיות יתר, לעתים הילדים נולדו עם קשיים ולקויות ולעתים ההורים העמוסים בקשיי החיים אינם פנויים להורות. האמונה שלגדל ילדים זו שמחה מוחלטת יוצרת תסכול.
נחזור לשרון. היא נישאה בגיל מבוגר יחסית, לאחר שפיתחה קריירה מצליחה בתחום הבנקאות. המעבר מעצמאות להורות יכול לייצר תסכול. אישה קרייריסטית ועצמאית מרגישה שהיא סוחבת את הנטל לבד. היא לא עומדת בציפיות שלה מעצמה, חסרת סבלנות ומרגישה ייאוש. את הרגשות האלה היא מחברת לחוסר שביעות הרצון מהילד. החיים שלה צומצמו לניהול הבית וחיי הילדים. שרון מרגישה לבד עם רגשותיה, והיא לא מעלה אותם בשיחות עם החברות הקרובות. האדם היחיד שאותו היא משתפת בתחושותיה זה בעלה.
על פי פסיכולוגיית העצמי, שפותחה על ידי היינץ קוהוט, ההורים "המתפעלים" עוזרים לתינוק לפתח תחושות טובות של ערך עצמי. בעתיד, כשהילד ירגיש כישלון או תסכול, תחושה של ערך עצמי חזק תסייע לו. כל חיינו אנו זקוקים לחיזוקים ולאישורים שיתחזקו את תחושת הערך העצמי. כשאנחנו מקבלים מילה טובה מהמורה, כשהמעסיק מחמיא לנו, כשאנחנו מקבלים פידבק חיובי – אנחנו מרגישים ערך עצמי חיובי. אם פסקול חיינו מלווה בביקורת, תחושת העצמי שלנו תתערער, מצב הרוח והאנרגיה שלנו יירדו. כשאנו משקיעים ומרגישים שאיננו מקבלים תמורה, אנו מתוסכלים. כשנולד לנו ילד שונה מהפנטזיה שלנו, קשה להרגיש מחוברים ואמפתיים.
ילד שנולד עם קשיים (מסוגים שונים) מועד יותר לחוות כישלונות, ותחושת הערך העצמי שלו עומדת במבחן. יכול להיווצר מצב של מעגל קסמים, של הורה שמתקשה לתת פידבקים מחזקים וילד שמחזק את תחושת הכישלונות שלו. בשלב זה נראה ילדים שיפרקו כל עול. ילדים שמתייחסים אליהם כאל בעייתיים – הופכים לכאלה. הם פשוט מאמינים לכל מה שהוריהם אומרים עליהם ומאבדים במהרה כל מוטיבציה להתאמץ או להשתנות. ברגע שהורה מרגיש את המצוקה ומזהה את הדחייה שהוא מרגיש כלפי ילדו, זה זמן טוב לקבלת עזרה.
במקביל, עשו רשימה של דברים שילדיכם דומה לכם בהם. נסו לבדוק האם הרתיעה ממנו היא כי הוא דומה או שונה מכם. אם אתם מרגישים שהמפגשים עם הילד מסתיימים כמעט תמיד בפיצוץ, עשו חלוקה עם בן הזוג או דמות קרובה אחרת. אין צורך להגיע לפיצוצים. תמצאו זמן, ללא טלפונים, שבו תתרכזו כל כולכם בילדיכם. תנו לו להוביל, שחקו איתו במשך זמן זה במה שהוא ירצה, היכנסו והתחברו לעולמו.
לפני השינה עשו מנהג לומר לו שלושה דברים טובים, לא משנה איך הייתה ההתנהגות שלו באותו היום. הוסיפו חיזוקים וחיבוקים. למרות הקשיים, הסיפוק בגידול ילדים הוא רב. תחושת המשמעות שהם נותנים לחיינו גבוהה. כשאנו עושים מאמצים ממוקדים להיטיב עם הקשר, רוב הסיכויים שזה יצלח. חבקו ונשקו ותיהנו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 30.7-5.8.21

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה הירח במזלכם ביום שישי יעניק התלהבות ואנרגיה, והשמש ומרקורי באריה מבליטים את נוכחותכם. היצירתיות,...

טורים אישיים27 ביולי 2021    3 דקות
0

הורות | מה הסיפור שלך?

על פי הערכות שונות, קרוב ל-20% מכלל הילדים מתמודדים עם בעיות כתיבה וקריאה. חלק מהבעיות נובעות מלקויות שונות ומולדות, וחלקן...

טורים אישיים27 ביולי 2021    3 דקות

כתיבת תגובה