טורים אישיים

מכה אחרי מכה

טורים אישיים25 בפברואר 2019    6 דקות
0

אחרי שברכה החליטה לשים סוף לזוגיות עם יואל, הוא הגיב באלימות כלכלית ובאמירות מדכאות והסית את הילדים נגדה • מה קרה כשאני נכנסתי לתמונה, ואילו תובנות צצו במהלך הדרך? • חלק שני

מכה אחרי מכה
צילום: אינגאימג'

סאם זיברט

אחרי שנים של חוסר שביעות רצון מהזוגיות והנוקשות האינסופית מצד יואל, ברכה החליטה לעשות את הצעד המתבקש ולהתגרש. יואל הגיב באלימות כלכלית ובאמירות מדכאות והסית את הילדים נגדה. היא מצדה לא נשארה חייבת ודאגה להרחיק אותו מהבית כדי לשמור על שפיותה. באחד הימים, כששלחה לו צו משפטי לעסק, היא מצאה את שעריו סגורים.
"אולי הוא רק סגר זמנית או פשוט חולה", אמרתי לברכה בפגישתנו הראשונה כשהיא הגיעה אליי עם המקרה. באופן עקרוני, אני לא מכיר מראש את הנפשות הפועלות, ולעתים יש ללקוחותיי נטייה לראות את הדברים כקיצוניים. ברכה התגלתה בטיפוס רציונלי ומחושב, לא כאחת שמעצימה את הדרמה שמתחוללת בחייה. "אין מצב", הגיבה, "בכל חיינו הוא לא היה חולה אפילו יום אחד, וחוץ מזה, נגיד שכן, אז איפה העובדים שלו? איפה השילוט של העסק?". טוב, אלו היו דברים שלא ידעתי עליהם.
אני בהחלט יכול להבין את הלחץ שלה כרגע. חלק מהרכוש שהם צברו כולל גם את שוויו המוערך של העסק של יואל. יש אומרים, שהערך שלו עשוי להגיע לשווי של בית. מה שאומר, שבמצב הנוכחי היא יכלה לקבל את הבית והוא יישאר עם העסק. אם העסק נסגר, זה אומר שהם יצטרכו להתחלק עם השאר. זאת הסיבה שהיא עירבה אותי. היא לא האמינה שהוא באמת סגר, אלא שכהרגלו מנסה להתחכם איתה ולהתנקם בה. היא בעצם נלחמת על הבית שלה.
לאן הדברים מתפתחים?
כצעד בסיסי בחקירה ביקרתי גם אני בבית העסק שלו. אין טוב יותר ממראה עיניים והתרשמות שלי. טיפסתי מעט על הגדר כדי להציץ פנימה. המקום היה ריק לא רק מאדם אלא גם מציוד. מה שאומר שיואל מכר את הציוד או העביר אותו למקום אחר.
אחרי יומיים של פעילות חקירתית מצאתי את כתובת הדירה שהוא שוכר, ובינתיים הספקתי לוודא שהעסק שלו באמת נסגר. מצאתי שהוא לא פעיל יותר מול הרשויות. אם אכן יואל עדיין פעיל עסקית, זה כבר לא תחת שמו, אלא על שם אחר. זה היה הזמן לשים עליו מעקב ולראות לאן הדברים יתפתחו.
למחרת בשעת בוקר מוקדמת ערכתי תצפית לעבר הדירה שלו. הרכב חנה על המדרכה מול הבית והסגיר את זה שהוא כנראה שם. אחרי מספר שעות של עבודה לא היה כל שינוי, אבל ידעתי שהוא בבית. כל פעם שיואל צריך סיגריה, הוא יוצא החוצה למרפסת לעשן. לקראת אחר הצהריים הבנתי שהוא לא ילך לעבוד.
למחרת חזרתי על אותה מתכונת. היום הוא כבר יצא מהבית, אבל נראה שהוא עורך סידורים ולא מגיע לשום עסק בתחום שלו. נתתי לזה צ'אנס של עוד יומיים וחזרתי אל ברכה. "אם יש לו עסק אחר, אז ייתכן שהוא לוקח בחשבון שעוקבים אחריו ונמנע מלהגיע אליו", הסברתי את מצבנו הנוכחי. "חוץ מזה, מצאתי שיש לו אישה אחרת". עד כמה שיואל אכן זהיר, כשזה מגיע לפגישה עם נשים אחרות ההיגיון לא תמיד משחק תפקיד. אחרי ארבעה ימים של תצפית ומעקב, למדתי להכיר את הרכבים והפרצופים של כל תושבי הבניין. לכן, כשהגיע אל הכתובת רכב נהוג על ידי אישה שלא ראיתי קודם, שהחנתה מחוץ לחניון הבניין, זה משך את תשומת לבי. נכנסתי אחריה וזיהיתי שהיא מגיעה אל הדירה של יואל. כשהיא יצאה בשעת לילה מאוחרת משם, נסעתי אחריה אל ביתה כדי שאדע מי היא.
מעקב עקר
ברכה ראתה את התמונות שצירפתי ותפסה את הראש. "אני לא עומדת בזה יותר", הגיבה. הגט שלה פותח תיבות פנדורה אחת אחרי השנייה. הפעם, זאת התחושה הנוראית שהיא לא מצליחה להתקדם עם החקירה לכיוון שרצתה, מה שכרוך בעלויות כספיות, ועל הדרך היא מגלה שהמאהבת של בעלה היא לא אחרת מאשר חברתו המיתולוגית. "לך תדע כמה זמן זה נמשך, ואם לא קיים כבר מתחילת הנישואים שלנו", יבבה ובצדק.
על מנת שאתקדם עם החקירה ואדע מה מצבו של העסק שלו, כבר הבנתי שמעקב אחריו לא יוביל אותי לתוצאות. החלטתי לפנות לספקים קבועים שעבדו איתו. מבלי להזכיר את שמו של יואל אמרתי להם שאני מחפש מישהו מקצוען בתחום שלו. כך פניתי לכל ספק וספק, עד שמישהו מהם הפנה אותי אליו ואמר לי היכן העסק נמצא. "זה מקום חדש שלו", הסביר לי ונתן לי את השם העסקי המדויק שלו. נסעתי ישירות לשם וזה היה בדיוק במקום שהוא תיאר. בינגו. יש עסק.
עתה עולה השאלה איך העסק הזה מתנהל מבלי שיואל צריך להגיע לכאן ועל שם מי הוא רשום. מבלי לחשוב יתר על המידה נכנסתי פנימה כלקוח פוטנציאלי והחמאתי לעובדים על המקום החדש. בחנתי היטב את הסביבה ואחרי שביקשתי הצעת מחיר ל"עבודה" גדולה שאני צריך, מצאתי איזו שטות לרכוש מהם, ולו רק כדי לקבל לידיים שלי קבלה של העסק. עליה היה רשום מספר הזהות של הבעלים.
באותו ערב נפגשתי שוב עם ברכה, לבשר לה פנים מול פנים על ההתקדמות. ההצלחה שלי מהולה בכאב רב. "החדשות הרעות הן שהבעל העסק הרשום הוא הבן שלכם. זה שגר איתך בבית. מחפה על אבא שלו", בישרתי. אני חושב שאפשר להתמודד עם הכל, אבל הכי קשה זה להתמודד עם זה. זה להבין שהבן, שגר איתה בבית. שאוכל מהצלחת שלה, שרואה את המאבק האדיר שלה וההתמודדות עם חוסר הצדק המשווע הזה – בכל זאת בוחר עמדה ועוזר לאביו לרמות אותה. זה מוטט אותה. זה היה הכי כואב עד כה. נתתי לה לפרוק החוצה הכל. אין לי דרך לחסוך ממנה את הכאב הזה. מה שידעתי שיקרה, זה שעל אף זאת, חשפתי עבורה את העסק החדש של יואל, וזה כבר יעשה את הסדר באיזון המשאבים שלהם. היא תלמד להתגבר.

הכותב הוא בעליו של "סייט חקירות", טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה