טורים אישיים

מכה אחרי מכה

טורים אישיים17 בפברואר 2019    6 דקות
0

הסיפור של ברכה התחיל לפני 30 שנה • כבר אז היא זיהתה שיואל הוא טיפוס נוקשה וחסר סבלנות, אבל כשביקשה ממנו לאחרונה להתגרש - גם היא הופתעה מהתגובה שלו • חלק ראשון

Iסאם זיברטI

עד כמה שאני אוהב חדשות טובות בחיים שלי וגם בחייהם של אחרים – לצערי, במסגרת העבודה שלי, אני בדרך כלל לא איש של בשורות טובות. ייאמר לזכות לקוחותיי, שהם יודעים את זה מראש, ולא מצפים ממני למשהו אחר. הם מצפים ממני שאספק להם את האמת, לטוב או לרע. כך עשיתי עם ברכה. בישרתי לה את ממצאי המקרה המיוחד שלה, וזאת הייתה הנוצה הנוספת הקטנה שהפילה אותה למטה לקרשים. עם עוד כמה מכות היא יכולה להתמודד בחיים?!
הסיפור שלה מתחיל שלושה עשורים אחורנית, אז היא זיהתה כי התכונות הטובות שראתה בבחיר לבה הן לא בעלות ערך מספיק בשביל להחזיק זוגיות תקינה. יואל אומנם חרוץ, נאה ועוזר לכל אדם שנקרה בדרכו, אבל בבית הוא אדם אחר לגמרי. טיפוס נוקשה וחסר סבלנות. ברכה לא יודעת להסביר בדיעבד מה גרם לה להחזיק מעמד כל כך הרבה זמן איתו. היא מניחה שזה קשור לגידול הילדים ולתחושה של גב כלכלי, אבל כשהקשר לא באמת טוב, מתישהו גם מגיע רגע הפיצוץ. ברכה הצהירה בפניו שהיא רוצה להתגרש.
קשה לומר מה היא באמת ציפתה שיקרה. אני מניח שהיא קיוותה לאחד מהשניים: שיבין שהוא הולך לאבד אותה – וישתנה עבורה, או שיחלק איתה בצורה מכובדת את הממון שצברו יחד וכל אחד ימשיך בדרכו. יואל לא בחר באף אחת מהאופציות הללו. הוא לא חשב שיש לו מה להשתנות, כי בעיניו הוא בכלל לא הבעיה, והוא לא היה מוכן לדבר איתה על גירושים. מבחינתו, הוא לא מסכם איתה דבר. אם היא רוצה להתגרש, זאת בעיה שלה.

"אמרר לך את החיים"

אחרי לא מעט לבטים, היא פתחה נגדו בהליכים. אם היא לא הייתה משוחחת איתו קודם, לבטח הייתה לוקחת צעד לאחור, אבל הדברים כבר נאמרו, והיא עברה את נקודת האל-חזור. היא לא חשבה שיש להם על מה לריב. הרכוש שלהם מוגדר והיא מודעת לזכויות שלה, אבל יואל בכל זאת התעקש.
"עכשיו, על זה שהעזת לתבוע אותי, אמרר לך את החיים", זאת הייתה תגובתו לכך שהיא הגישה תביעה. כל משפט שלו כזה מערער לה את הביטחון. בשנים שהם ביחד היא ראתה לא מעט עימותים שלו עם אחרים, והכירה את האופי הנקמני שלו. הוא אחד שנוטר טינה לאורך זמן, אבל לא הייתה לה באמת ברירה אחרת.
יואל הבטיח, אז יואל מקיים. מאותו רגע, הוא נקט את שיטת האלימות הכלכלית. ליואל היה עסק עצמאי, והוא לא הכניס יותר כסף הביתה ולא שילם אף חשבון. לא משכנתה, לא קניות בסופר ולא חשבונות שוטפים. גם ככה לברכה קשה לשלם עבור הייצוג המשפטי שלה, אז זה פעל לרעתה. לה, באופן אישי, לא הייתה כל בעיה עם חוסר הנוחות והקושי הכלכלי, אלא שהיא חששה לנזק הנפשי שזה יעשה לילדיה, אז היא מצאה את הדרך לקחת הלוואות כדי לעמוד בהתחייבויות השוטפות. אני מניח שככל שהוא זיהה ששיטתו לא משפיעה עליה, אז הוא לא חסך ממנה אמירות קשות ומדכאות. הוא גם לא התבייש להעלים מצרכים שהיא קנתה הביתה. העיקר שיהיה לה חוסר. כן. בדיוק כמו שהיא אמרה. נוקשה.
אם כבר ברכה נושאת בנטל הבית לבדה, היא ניצלה את הלך רוחו הקשוח ופנתה עם זה למשטרה. "אני מרגישה מאוימת מהאלימות שלו. אני כבר לא יודעת מה הוא מסוגל לעשות לי", הסבירה בתלונתה.
עד כמה שזה לא טיעון משכנע דיו, הגישה האוטומטית היא להרחיק בין בני הזוג, ולו רק כדי להרגיע את הרוחות. יואל קיבל צו הרחקה מהבית לחמישה-עשר ימים. מה שהנחה את ברכה זה שאין לה כבר מה להפסיד איתו. יואל הוכיח עד כמה שפל ואכזרי הוא יכול להיות, ואת כל "המהלכים" שהוא יכול לעשות נגדה הוא כבר ממילא מימש – אז לפחות שיהיה לה קצת שקט ממנו.

יואל ניצל את המצב לטובתו

לברכה אין כל מושג היכן יואל בילה בשבועיים שעברו, אבל בדיוק ביום ה-15 הוא התייצב בבית חזרה. הוא החזיק מעמד ולא אמר יותר מילה. לא לטוב ולא לרע. גם זה היה מדכא. אחרי שחוותה כמה זה נעים ונוח להיות בבית לבד ובלעדיו, האנרגיה שהוא הביא איתו כעת לא התאימה. לא לה ולא ולילדים שחיו איתם בבית. לברכה זה היה סיוט אחד ארוך ומתמשך. היא פנתה שוב למשטרה עם אותה טענה. אלימות והרגשת איום. אני לא יודע בדיוק מה היא אמרה, אבל בהחלט ייתכן שהיא לא דייקה בנתונים, אלא רק אמרה משהו שהיא ידעה שזה יעבוד לה. יואל קיבל שוב צו הרחקה זמני מהבית.
אין ספק שיואל ידע לנצל מצבים לטובתו. הוא השתמש בצו ההרחקה שקיבל, בשביל לדבר רעה על ברכה מול הילדים שלהם. "אתם רואים?! היא מנסה להכניס אותי לכלא. אני כבר לא מכיר אותה. לא יודע למה היא מסוגלת", אמר להם. מניסיוני, עד כמה שילדים יכולים לזהות את המצב הכוחני בבית, הם עדיין לא רוצים לראות את אבא שלהם בכלא, ולא משנה מה הוא עשה. יואל הצליח לפצל את דעתם של הילדים. שניים מהם יצאו נגדה, ושניים מהם צידדו בה.
הפעם הוא כבר בחר לא לחזור הביתה. הוא הבין שברכה מוכנה לשקר לרשויות רק כדי שהוא לא יהיה בבית איתה. הוא שכר דירה איפשהו, אבל היא לא ידעה היכן. קצת לפני שהגיע מועד הדיון המשפטי, היא שלחה לו מכתב עם שליח משפטי לעסק שלו ומצאה אותו סגור. זה היה הרגע שבו היא גילתה שיואל פשוט סגר את העסק. כעת לא היה לה ספק כמה נקמן הוא יכול להיות. הוא כנראה לא מוכן ששווי העסק יחולק במסגרת יחסי הממון ביניהם. "איזו מכה", אמרה לעצמה, "כמה נמוך אפשר לרדת?!". אמרה ועוד לא ידעה אילו נקודות שפל נוספות היא עשויה לחוות.

המשך בשבוע הבא.

הכותב הוא בעליו של "סייט חקירות", טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 30.7-5.8.21

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה הירח במזלכם ביום שישי יעניק התלהבות ואנרגיה, והשמש ומרקורי באריה מבליטים את נוכחותכם. היצירתיות,...

טורים אישיים27 ביולי 2021    3 דקות
0

הורות | מה הסיפור שלך?

על פי הערכות שונות, קרוב ל-20% מכלל הילדים מתמודדים עם בעיות כתיבה וקריאה. חלק מהבעיות נובעות מלקויות שונות ומולדות, וחלקן...

טורים אישיים27 ביולי 2021    3 דקות

כתיבת תגובה