טורים אישיים

"תביאו שישה, תביאו שבעה, תביאו שמונה ילדים"

טורים אישיים10 בפברואר 2019    3 דקות
0

"תביאו שישה, תביאו שבעה, תביאו שמונה ילדים"

"תביאו שישה, תביאו שבעה, תביאו שמונה ילדים"
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

יום המשפחה חל השבוע. המשפחה יכולה לספק משמעות, ביטחון, חום והגנה. לצערי, קיימות משפחות לא מתפקדות, שעלולות לגרום לקרע, טינה והזנחה. בטור זה נתמקד במשפחה הישראלית, כיצד ניתן למקסם את תפקיד ההורים על מנת ליצור משפחה מקדמת ומחזקת.
שירה ואפי מגיעים מדי שבוע להדרכת הורים. הם נישאו בגיל מאוחר יחסית לאחר היכרות קצרה, והזדרזו להביא שלושה ילדים בתוך ארבע שנים. "להיות הורה זה התפקיד הכי קשה בעולם. למה אף אחד לא הכין אותנו לזה?", שואל אפי. בהדרכה הם הציגו סיטואציות יומיומיות שבהן ויכוחים על אופן הפעולה יוצרים את עיקר המתח.
אלברט בנדורה הוא פסיכולוג וחוקר "מודלינג" החיקוי. לטענתו, האדם לומד בצורה עקיפה, על ידי צפייה בהתנהגותם של אחרים. בעבר ילדים רכשו מיומנות של הורות דרך צפייה בהוריהם. לעתים כאשר אנו נתקלים בבעיה או קושי, הורינו הם הכתובת הראויה. הדינמיות וקצב השתנות העולם מייצרים מצב שבו אנו עומדים מול קשיים שהורינו בכלל לא נאלצו להתמודד איתם. בעבר מקום ההורים היה ברור וידוע, הם היו מעל הילדים. כיום השתנה תפקיד הילד במשפחה, וזה מבלבל את ההורים.
איך אנחנו מוצאים לנו עוגן כהורים? כיצד נקים משפחה שמהווה ביטחון?
משפחה היא כמו עסק משפחתי. חלוקת אחריות מתקיימת על ידי תפיסת תפקידים. למשל, יש את המבשל, המחנכת, האחראית על השיעורים, האחראי על הטיולים ועוד תפקידים כיד הדמיון. זוגות רבים חותמים על הסכם ממון לפני הנישואים. אני מציעה "הסכם אידיאולוגיה", שבו הזוג יחשוב איך הוא רואה את ההורות שלו, מה הכי חשוב לו במשפחה.
משפחה מתפקדת מאפשרת לחברים שבה התפתחות וצמיחה. האידיאל הוא לאפשר מקום שבו נרגיש מבחינה פיזית ונפשית, שנפתח עצמאות ושנתרום, כאשר כל אחד מחברי המשפחה מרגיש שייך, קיים, ושהוא יכול לתקשר את רצונותיו, ששומעים אותו ושהוא מרגיש מחוזק. איך כל אחד יוכל להביע את עצמו ואת הייחודיות שלו בלי שהמשפחה תתפרק. בן לרופאים שרוצה להיות צייר, ילד שבודק זהות מינית שונה, ילד שרוצה לפרוש מהלימודים. איך המשפחה לא תתפרק?

החוזה ההורי

שירה ואפי התחתנו, ומיד נולדה בתם הבכורה. ניסוח ה"חוזה ההורי" הגיע לאחר הולדת הבת. הצעתי להם לשבת ולבדוק מהם הערכים המשפחתיים שמובילים אותם. כשאנו מקבלים החלטות בחיים אנחנו פועלים בהתאם לסולם הערכים שלנו. הוא מהווה פנס להתנהגות שנבחר. לאחר שכהורים נסמן ערכים חשובים, יהיה לנו קל יותר להחליט מהם הגבולות שלנו והכללים הביתיים.
לדוגמה – אם אב המשפחה גדל ללא הורים מתפקדים, ייתכן שהערך העליון שלו יהיה שאחד ההורים יהיה נוכח בבית בילדות המוקדמת של הילדים. אם עצמאות היא ערך עליון עבור ההורים, הם יוכלו ביתר קלות לשחרר את ילדיהם למעשים הדורשים עצמאות.
ללמד את הילדים שלנו לקחת אחריות ולבצע מטלות מותאמות לגילם – ישתלם בטווח הרחוק. יכולת ההתמדה וההתמודדות שלהם תעלה, כמו גם הביטחון בעצמם.
לימוד השפה הרגשית, הבנת מה קורה לנו בגוף וכיצד המחשבות מנהלות אותנו – כל אלה מהווים תפקיד הורי משמעותי. ויסות הרגשות ומציאת דרכים להרגעה עצמית יעזרו לילדים להרגיש שליטה. כיצד אנו כהורים יכולים להיות נוכחים יותר מבחינת זמן והשקעה? אפשר לרכז את ימי העבודה ליומיים שבהם נעבוד עד מאוחר יותר ויומיים שבהם נחזור מוקדם יותר.
אנו מבקרים את ילדינו על זמן מסך, ומה איתנו? כדאי לצמצם זמן רשתות חברתיות, או לפחות להחליט לשוטט בהן לאחר שהילדים כבר ישנים.
תכננו חופשות משפחתיות קדימה. משפחות רבות דווקא אוהבות להיות בבית בשבת. נצלו את זמן החגים לחופשות בחוץ.
עשו ערב קולנוע ביתי – צפו בסדרה אחת כל המשפחה, ולוו זאת בפופקורן וחיבוקים על הספה.

_______________________________________________________________

הכותבת היא מיכל נדל, מטפלת בפסיכודרמה וב-CBT, מתמחה בילדים, נוער והדרכות הורים ׀
שאלות, תגובות והארות ניתן לשלוח למייל: Michalnadel@gmail.com

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה