טורים אישיים

על התפר

טורים אישיים31 בינואר 2019    6 דקות
0

רויטל חשדה שבעלה בוגד בה, והיו לה סיבות טובות לחשוד בו, אבל את מה שאני גיליתי בחקירה שלי היא ידעה בתוך תוכה

Iסאם זיברטI

הופתעתי לשמוע ממנה כעבור שנה בלבד. כמעט אין אצלי לקוחות שחוזרים בתחום הבינאישי, ואם כבר יש – אז זה אחרי פרק זמן די ממושך, וכשצץ מידע חדש. רויטל חזרה אליי כי היא הרגישה לא בטוחה. לא היה שום דבר ממשי שתומך בזה, אלא רק תחושה.
נפגשנו שנה קודם כשחשדה בבעלה. היו לה אז מספיק סיבות טובות לפקפק בנאמנות שלו, ואחרי כמה ימים של מעקב, מצאתי את כל הפרטים הנעלמים שתאמו לחשדנות שלה. ברוך נהג להבריז משיעורי הספורט שלו על מנת להתגנב לדירת המאהבת שלו בעיר הסמוכה. זה היה בדיוק פרק הזמן שהתאים לו ועם אליבי מושלם, שמסביר גם מדוע הוא מגיע נקי ורחוץ בחזרה הביתה.
על אף התחכום, משהו גרם לרויטל לחשוד בו. אחרי פעילות ספורטיבית בגדיו של ברוך ספוגים בזיעה רבה, והיא הבחינה שישנם ימים שבהם הבגדים רק מגיעים רטובים, ולא נראה לה שמדובר בזיעה, אלא סתם מי ברז. לא הייתה לה שום סיבה הגיונית להבין מדוע הוא צריך לשטוף את הבגדים רגע לפני שהם מגיעים במילא הביתה.
"אז מה יש לך הפעם?", ישבתי עם רויטל וניסיתי "לחלוב" ממנה נתונים. "האמת, כלום", השיבה. על פניו, אחרי המשבר הענק שהם חוו, הם הלכו למספר פגישות של טיפול זוגי, והיא החליטה לסלוח לו על מנת לשמור על שלמות המשפחה. מאז, הייתה תקופה מסוימת שבה הדברים חזרו למסלולם השגרתי. מבחינת סימני בגידה, הפעם לא היו לה כאלה. היא רק הרגישה את הריחוק שלו ממנה. זה מה שהביא אותה אליי הפעם.

חפש את האוטו

המלצתי לה שנחזור על אותה שיטת עבודה כמו בפעם קודמת. "הוא אומנם בעל ניסיון, והוא גם מודע לכך שאת מסוגלת לשכור בלש", הסברתי לה, "אבל אני לא רואה שום סיבה שלא לחזור על פעולה שהייתה מוצלחת בעבר". בימים שלאחר מכן, חיפשתי במספר הזדמנויות אקראיות את הרכב שלו ליד מקום עבודתו. בכל פעם מצאתי את הרכב שם, וזה רק חיזק את מה ששיערתי בהתחלה: שהסיכוי שזה קורה במהלך שעות העבודה שלו הוא מאוד קטן. יש לברוך עבודה מאוד תובענית, ובלי קשר רויטל בדקה את מספר שעות התעסוקה שלו בתלושי המשכורת האחרונים שלו, ונראה היה שהוא עובד מעבר למכסת השעות הרגילה, כך שגם זה מחזק את זה.
במשך מספר ימים נוספים יצאתי בעקבותיו, בכל פעם שרויטל הכינה אותי שיש לו תכניות למיניהן כמו ספורט, ביקור אצל ההורים, יציאה עם חבר ודברים כאלה. בכל הזדמנות כזאת, ברוך אכן עשה את מה שהוא טען שהוא הולך לעשות.
אם יש משהו שאני מסביר ללקוחותיי זה שאחוזי שיקום של זוגיות לאחר מקרה של בגידה יכולים להיות גבוהים מאוד בתנאי שהמשבר מטופל כמו שצריך אחרי התגלית. במקרה של רויטל, לא התרשמתי שזה אכן טופל. נראה היה שהם עשו מספר פגישות טיפוליות, אבל בעיקר בשביל לסמן וי על זה, ורויטל נשמעה מותשת מדי כדי להכיל בכלל את הסיטואציה הזאת. זה מה שגרם לה "לחפף" את התהליך ולחזור לשגרה כמה שיותר מהר. אני מכיר הרבה שעושים את זה, לצערי, אבל זה מובן. זה אנושי. אפילו כעת, כשזה לא טופל כהלכה בזמנו, לא צצו ממצאים מרשיעים, שזה מעודד למדי. בכל זאת, תמיד מדובר בסיכוי ולא במשהו מוחלט. "אני שמח לבשר לך שנראה שהכל בסדר", סיכמתי את החקירה, אבל רויטל לא נראתה מאושרת כל כך.
בשלוש השנים לאחר מכן רויטל פנתה אליי עוד פעמיים, כאשר הרגישה שוב לא בטוחה. פעם אחת כאשר פקפקה באמיתות של סוף השבוע שהחבר'ה שלו ארגנו בדרום, ופעם אחרת, כאשר רצתה סיבוב נוסף של מעקבים, כדי להיות בטוחה במקום שלה. הממצאים פעלו לטובתו של ברוך. הבחור לא מראה שום סממן ממשי, שאמור להעיד על קשר כלשהו אחר.
בכל פעם כזאת שרויטל פונה אליי, אני מנסה לדבר איתה על אותו מידע מהפגישה הראשונה שערכנו כשנפגשנו דרכינו. אני לא סתם עושה את הפגישות הללו. לעניות דעתי, הן מכילות נתונים כל כך חשובים וקריטיים עבור כל משבר משפחתי שמישהו חווה. ניסיתי להזכיר לה מאותה פגישה את הדרך המדויקת שצריכה לקרות בשביל להשיג שיקום, ובעיקר שתראה שהיא לא באמת יישמה אותה. בכל פעם כזאת שניסיתי לדבר איתה מחדש על זה, היא לא באמת הייתה קשובה. היא הייתה מכוונת מטרה, ועניינו אותה בעיקר הממצאים שאני אשיג בשבילה.
זאת הסיבה שבפעם הבאה שהיא פנתה אליי, לא הסכמתי לבצע חקירה נוספת מבלי שנדבר על זה מחדש ולעומק. "אנשים נוטים לחשוב שהמשמעות של שיקום זוגי זה שהגבר שלך פשוט יפסיק לבגוד בך", ניסיתי לחדד נקודה, "זה נכון, אבל לא מספיק. חלק אחר של השיקום, שהוא קשה יותר, זה לגרום לך להאמין שזה אכן קורה בפועל". רויטל לא סתם חושדת. אחד "המחירים" הכואבים של התנהגותו של ברוך בעבר – זה ניפץ לרסיסים את האמון שלה בו, ולא משנה כמה היא מנסה, היא לא מצליחה להפסיק לחשוב על זה. זה גם מה שגורם לה לחזור אליי שוב ושוב. נראה היה שהפעם הצלחתי לתפוס את תשומת הלב שלה.

"הוא שילם מחיר נמוך מדי"

שוחחנו ארוכות עד שהעזה להיפתח יותר. "זה לא רק זה", אמרה רויטל, "אני לא באמת מאפשרת לזה להשתקם". מסתבר שאף שהיא אמרה שהיא סולחת ומבינה, בתוך תוכה היא חשבה שברוך לא באמת נענש מספיק על מה שעשה. "הוא שילם מחיר נמוך מדי לטעמי, וקשה לי לאפשר את זה". זה לא שהיחסים שלהם סתם מרוחקים. רויטל דואגת לזה שהם יהיו כאלו. עד כמה שהיא חשבה שהזמן יקהה את התחושות, העקשנות שלה גדולה יותר. אני לא יודע להגיד מה נכון יותר לעשות, אבל מה שאני כן בטוח זה שהיא צריכה להחליט לכאן או לכאן. להיות "על התפר" זה בטח לא פתרון.

הכותב הוא בעליו של "סייט חקירות", טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה