טורים אישיים

הסודות של אלון

טורים אישיים27 בינואר 2019    5 דקות
0

לפי הפוסטים שאלון מעלה ברשת החברתית נראה שהוא אב למופת לילדים מנשותיו הקודמות • בנוסף, עלו מעט תביעות משפטיות, מה שגם עשוי להיות סביר, אלא מה שמשך את תשומת לבי היה תיק אחד שנידון בדלתיים סגורות

Iסאם זיברטI

אני לא אומר, באמת יש אנשים רעים וצרי עין. כאלה שידאגו להגיד כל דבר שלילי, ולו רק כדי שזה ישרת את האינטרסים האישיים שלהם. מכאלה נכון להיזהר ולהתרחק כמו מאש. מצד שני, יש מי שינצלו את התופעה, וישתמשו בה כמנגנון הגנה. כאילו הם קורבנות של כאלו אנשים. "אז איך אתה יודע להבדיל?", שאלה אותי חגית לאחר שסיפרה לי את סיפורה האישי. "זה קל, אני פשוט מאמין לך", אמרתי בחצי קריצה, אבל זאת לא הייתה הסיבה האמיתית. יש עוד כמה מרכיבים שצריכים להכיר כדי לזהות היטב כל סיטואציה.
"בהתחלה חשבתי שהוא מתלוצץ איתי", הסבירה לי חגית, "כי הוא טיפוס כזה. ציניקן. מנסה להיות שרמנטי כזה". היא עובדת בחברה עשר שנים, ואלון הוא אחד מעובדי החברה החדשים יותר. משהו כמו שנה וחצי בערך. אין לו מעמד מעליה, אולם ממשהו שנראה היה כסוג של פלירטוט, זה הפך להטרדה ויצר סביבת עבודה עוינת. לפחות עבורה. יותר מפעם אחת העירה לו, אבל בדרכו שלו הוא זלזל בדבריה. "נראה לך שאני בעניין?! צוחקים איתך", הגיב לה, אבל היא לא צחקה.
בשלב כלשהו אפילו ניסתה לפנות לממונים עליה, והם הבטיחו לטפל בנושא אבל בפועל לא השתנה דבר. "את חייבת להבין", נאלצה לקבל את התגובה הרשמית, "זו מילה שלך נגד שלו". אלון באמת לא פנה אליה יותר, אבל הבעיה כרגע נהפכה לגדולה יותר. היא החלה לקבל מבטים לא מחמיאים מאלו שניהלו את החברה. כאילו שהיא עשתה צרות ויצרה מצב מביך. זה השלב שבו היא החליטה שהיא לא נותנת למצב הלא פתור הזה להישאר כמו שהוא. היא חייבת לחשוף את פניו האמיתיים.
לאלון לא היה עבר פלילי. בחקירת הרקע שערכתי מצאתי שהוא מחליף מקום עבודה כל שנתיים-שלוש, שזה סביר, על פניו. הוא גרוש פעמיים. לפי הפוסטים שהוא העלה ברשת החברתית, נראה שהוא אב למופת לילדים משתי נשותיו הקודמות. בנוסף, עלו מעט תביעות משפטיות, מה שגם עשוי להיות סביר. מה שמשך את תשומת לבי זה תיק אחד שלא היה מוכרז כגלוי לציבור. הוא נידון בדלתיים סגורות ולא מדובר היה בתיק משפחה.
לקח לי מעט זמן לאתר את הטלפון של הבחורה שעמדה מצדה השני של התביעה המשפטית. אני רגיל שהנתבעים משתפים איתי פעולה בקלות, אבל היא נרתעה מאוד. "אני לא יכולה לעזור לך", ענתה לאחר שהצגתי בפניה את הסיפור שלי, "מנועה מלדבר. אני רק יכולה להגיד לך שמדובר במקרה של לשון הרע".
לא הצלחתי להבין מדוע מקרה של לשון הרע מתנהל בכלל בדלתיים סגורות. מכיוון שהיא הנתבעת, זה אומר שהיא זאת שאמרה משהו נגדו. לא היה לי ספק שייתכן מאוד שמדובר היה במצב דומה לזה של חגית. רק שלא יכולתי להוכיח זאת. מה שכן, החלטתי להתחקות מעט אחרי ההיסטוריה של הנתבעת. התמקדתי במקום העבודה שלה בתקופת התביעה. לא הופתעתי כאשר גיליתי שהשניים עבדו באותה חברה. היא אומנם לא אמרה לי דבר, אבל בדרכה שלה אמרה הרבה.
כעת החלטתי לפנות בכל דרך אפשרית למקומות עבודה קודמים של אלון. לצערי, מדובר בחברות גדולות ולא פשוט לאתר את האדם הנכון לדבר איתו. גם כשהגעתי למישהו כזה, קיבלתי מין תשובה דיפלומטית כללית שלא ניתן להסיק ממנה דבר. גם אם זה לא נשמע טוב – אי אפשר להשתמש בדברים נגדו.
קבוצה סגורה
עלה לי רעיון. האחיינית שלי לימדה אותי את זה ממש במקרה. יש חברות שמחזיקות קבוצות סגורות בפייסבוק. הדרך להיכנס לשם היא בהרשמה מפוקחת. חיפושים סטנדרטיים שאני עורך ברשת לא מעלים תוצאות בתוך הקבוצות הסגורות, אלא אם אהיה חבר באותה קבוצה, ואז אוכל לערוך בדיקות נוספות. זה בדיוק היה היעד שלי – להירשם במסווה בכל קבוצה, ואז לערוך חיפוש מחדש.
באחת הקבוצות זה עבד מעולה. כתיבת שמו של הבחור העלתה תגובה לפוסט, שממליץ לאותה כותבת פוסט מקורי למחוק את מה שהיא כתבה מחשש לתביעת לשון הרע. היא אכן עשתה זאת, אבל משהו שם חשף אותה. היא תויגה בתגובה. כך הצלחתי להגיע אל הדף שלה, ועד לפרטיה האישיים.
את כל מה שניסו למנוע ממנה להגיד בתוך אותה קבוצה סגורה, הסכמתי לגמוע בשקיקה כשפניתי אליה. אכן מדובר היה בעוד מקרה של הטרדה מינית. אספתי את כל המידע מהחקירה וריכזתי אותם לנתונים שחגית יכולה לפנות איתם לממונים שלה, כדי להמחיש להם שלא מדובר במקרה של מילה מול מילה. אלו כבר שתי מילים לפחות, ויותר. היתרון שלנו היה שהיא עובדת מן המניין זה עשר שנים ללא רבב, ואלון חדש יחסית. סיפקתי להם מספיק מידע, כדי שהם בקלות יעקבו אחר קצות חוטים שהשארתי וישלימו את התמונה המתבקשת. אחרי מספר ימים ערכו לאלון שימוע ולאחר מגן הוא פוטר.
קשה היה לחגית להיות אחת כזאת שקובעת את גורלו התעסוקתי של מישהו, אבל היא זכרה היטב את חוסר הכבוד שלו לבקשותיה. מה שהניע אותה זה שאם היא לא תעשה לזה סוף, זה לא רק יפגע בה, אלא עשוי גם לפגוע בנשים אחרות בעתיד. העבר שלו הראה שהיא בהחלט צודקת.
"עדיין לא ענית לי", שאלה שוב חגית בעקשנות, "איך ידעת להאמין לי ולא לו?". "האמת, זה היה די פשוט", הצגתי לה את עמדתי, "אנשים רעים וצרי עין תוקפים מטרות מוצלחות ומכובדות. הם אף פעם לא תוקפים לוזרים. רק מתוך הסיפור האישי שלך וממה שידעת עליו, לא הייתה לי שום סיבה לחשוב שהוא איזה סיפור הצלחה משגשג". משם, איזו עוד אופציה באמת נשארה?! הוא חייב להיות המטריד.

הכותב הוא בעליו של "סייט חקירות", טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | פחד ממחטים: איך מתגברים עליו?

גיא ומיכל, הוריה של שרוני בת ה-11, התקשרו אליי במצוקה, מאחר שבתם התקשתה להירדם בלילה. כאבי בטן, בחילות, סחרחורות ונדודי...

טורים אישיים26 בנובמבר 2020    2 דקות
0

בשביל הרוח: איך אפשר להיות מאושרים?

אני לא חוקר תרבות, לכן איני יודע להגיד מתי נולד הרעיון שאנו אמורים להיות מאושרים. אני כן יודע שהרבה אנשים...

טורים אישיים26 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה