טורים אישיים

ט"ו בשבט היום חג לאילנות – איציק הליצן

טורים אישיים20 בינואר 2019    4 דקות
0
ט"ו בשבט היום חג לאילנות – איציק הליצן

 

שלום ילדים, ט"ו בשבט היום. השנה הזאת היא שנה שיש בה הרבה נטיעות. אני ממליץ לכם להיכנס לאתר האינטרנט של הקרן הקיימת לישראל, לראות ולעקוב מקרוב אחרי הפעילות והנטיעות למשפחות וליהנות מהחוויה המדהימה .

בתקופה זו של השנה הכל פורח במיוחד אחרי הגשם הרב, שירד בשבועות האחרונים. בדרום הארץ שדות של כלניות ,ובצפון הרקפות פורחות ולמרות החורף כבר רואים את הפריחה הנפלאה והיפה בשדות..

בט"ו בשבט גם מציינים את יום ההולדת של הכנסת שהוא בית המחוקקים שלנו. שם יושבים 120 חברי כנסת וקובעים את עתיד המדינה שלנו. בט"ו בשבט גם נוהגים לאכול פירות משבעת המינים בהם השתבחה ארץ ישראל, ובפרט פירות יבשים ואגוזים, כגון תאנים, תמרים, צימוקים, חרובים ושקדים.

מקור המסורת הוא לאכול פירות יבשים דווקא הוא בכך שבעבר, בטרם היו אמצעי קירור, הייתה זו הדרך היחידה בה יהודי הגולה יכלו לאכול מפירות ארץ ישראל.

בחג הזה יש גם סכנות במיוחד לילדים ובית החולים לילדים שניידר ששם אני מתנדב כליצן רפואי פונה לכולם לילדים ולהורים כאחד שקוראים את המדור שלי ומזהיר מפני הסכנה באכילת הפירות היבשים, במיוחד הגרעינים הפיסטוקים והשקדים למיניהם. יש להרחיק אותם מהישג ידם של הילדים הקטנים שלא יודעים ללעוס את זה ולאכול את זה בצורה נכונה כמונו המבוגרים.

ילדים רבים נחנקים או לחלופין חלקים מפירות יבשים נתקעים להם בגרון ויכולים לחסום את קנה הנשימה ובמקרה כזה יש להתקשר למד"א ולהגיע בדחיפות לבית החולים הקרוב. אם כולנו נהיה ערניים נוכל למנוע אסון וליהנות מהחג היפה הזה השקדיות בשיא פריחתן בתקופה זו של השנה. באזור ירושלים יש הרבה מאוד שקדיות פורחות. נצלו את הזמן המשותף עם ההורים לנסיעות וטיולים בחיק הטבע בתקופה הזו של השנה.

חג אילנות שמח, איציק הליצן.

פינת המעשה הטוב

השבוע אספר לכם על ילדי גן כלנית שביום ראשון ערב טו בשבט הם לבשו לבן, כמו שהם נוהגים בחג שבועות והלכו למרכז היום לקשיש שנמצא בקרבת הגן . וביחד עם הגננת אורית וכמה הורים הם הכינו סדר ט"ו בשבט לקשישים שנמצאים במרכז הזה. ילדי גן כלנית הכינו שירים ריקודים ודקלומים ליום המיוחד הזה .כל פעם מחדש זה מרגש אותי לשמוע על חיבור של ילדים וקשישים בקהילה.

ההמלצה השבועית

השבוע אמליץ לכם על ספר הילדים "לפיד השלום" מאת דורון ארז בהוצאת "ספריית דורון עפרון" שעוסק בפתרון בעיה בדרך של גישה חיובית ומשתפת.

בסיפור המתאר משחק ילדים פשוט ויומיומי מסתתר מסר שמשמש את אחד המצפנים החשובים בחיים: הידברות בדרכי נועם. יותם משחק עם חבריו בחצר ביתם והם מדמים את עצמם לבנאים שבונים קיר למורת רוחו של בעל הבית בו גרים הוריו של יותם בשכירות. בעל הבית דורש מהם לפרק את מה שבנו וללכת לשחק במקום אחר.

יותם עושה את הדבר היחיד שהוא מאמין שיסייע לו להתמודד עם הסיטואציה שנוצרה: מספר את מה שאירע לאחד ההורים. כשאביו של יותם שב הביתה מהעבודה יותם מראה לו את הקיר שבנה עם חבריו וחולק אתו את אירועי היום. אביו  של יותם ניגש הביתה  וחוזר עם ספר ממנו הוא קורא ליותם סיפור. הסיפור עוסק בשבטים בעלי יריבות של שנים אשר בזכות מהלך של לוחם אחד מצליחים לגשר על הפערים – הושטת לפיד שלום לראש השבט היריב.

אביו של יותם מסיים את הסיפור בהדגשת המסר שעולה ממנו ויותם מחליט להשתמש במה שלמד. יותם ניגש לרפאל ומסביר לו מדוע בנו הוא וחבריו את קיר הלבנים בשטח הבניין. הוא מספר לו שהם רוצים כשיהיו גדולים לבנות בניינים וכעת הם מתאמנים. הפנייה שלו מעוררת ברפאל זיכרונות ילדות בהם  פעל בדיוק כמותם, זיכרונות אלה גורמים לו לשנות את דעתו ולהתיר להם להמשיך לשחק עם הלבנים. יותם הנרגש ניגש לאביו כשצמד המילים "לפיד השלום" קיבל משמעות נוספת.

צילום שקדיה: אריאל פלמון, ויקיפדיה

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | אינטימיות ליד הילדים

שירי וזיו הם הורים לשלושה ילדים צעירים בגיל בית הספר היסודי. הם מגיעים בשעות אחר הצהריים המאוחרות לביתם ומוצאים עצמם...

טורים אישיים28 ביוני 2022    2 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 1-7.7.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה מרס בטלה עד יום רביעי וישפיע על ילידי סוף המזל בהענקת אנרגיית עשייה ויוזמות. נצלו...

טורים אישיים28 ביוני 2022    3 דקות

כתיבת תגובה