טורים אישיים

מתחילים מחדש

טורים אישיים3 בינואר 2019    4 דקות
0
מתחילים מחדש
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

שנה אזרחית חדשה החלה השבוע. תאריכים סימבוליים מאפשרים לנו לאתחל את המערכת המשפחתית. אתם בוודאי מכירים את המשפטים: "מיום ראשון מתחילים דיאטה", "מהחודש הבא אתחיל לעשות ספורט בבוקר" וכו', אך כל יום הוא יום טוב לשינוי.
אף אחד לא מכין אותנו למשימת ההורות. אנו מגיעים למשימה אחרי שלמדנו "סגנון הורות" – מבחינה של הסביבה שבה גדלנו, תקשורת, השוואה להורים אחרים ועוד. ומאחר שאין ספר חוקים שמחולק לנו בבית החולים עם הולדת התינוק, עלינו לגבש סגנון משל עצמנו, שיאפשר לנו לגדל ילדים עצמאים, בעלי יכולת לקיחת החלטות, בטוחים בעצמם, בעלי יכולת לבצע בחירות, סקרנות, יכולת הנעה ושאיפה להישגים, ולבסוף – יכולת להיות מאושרים ושמחים.

עקרונות שניתן לאמץ:

• מודל חיקוי – הדרך הפשוטה ללמידה היא על ידי חיקוי. הילדים מתבוננים בנו ומחקים את מודל הזוגיות שלנו ואת ערכינו. כשנדבר בכבוד, נהיה אדיבים וננסה לא להגיב בפזיזות לבני זוגנו ולסביבתנו, יעבור להם מסר חשוב. בכוחותינו לייצר שיח בבית, לדבר על רגשות, לתווך ולפרש להם.
• אווירה – אוירה בבית היא נושא חשוב. בית אשר שורה בו השמחה, מגדל ילדים מאושרים. אפשר לשים מוזיקה בזמן הבישולים, לשחק עם הילדים "דג מלוח" או לעשות מרתון בדיחות בשבת.
• להיות מעורבים – חשוב להכיר את עולמם של ילדינו, את החברים שלהם, ואפילו איך משחקים באפליקציות שהם אוהבים. להיות מעורב, אולם לא להידחף. למצוא את הגבול שבו ההורה הוא לא "הורה הליקופטר" שמרחף מעל ובודק ולא מאפשר לילד ליפול, לטעות ולהתנסות.
• הצבת גבולות – לכל משפחה יש את הנורמות והכללים שלה ועדיין יש כללים ונורמות מקובלים בחברה. עלינו לתווך את מה מצופה מבחינת בית הספר, החוגים וכו', ולהסביר מהם הגבולות בבית. בילדות אנחנו נציב את הגבולות, בתקווה שבעתיד הילד הבוגר יציב אותם לעצמו. הצבת גבולות עוזרת לשליטה עצמית ולדימוי עצמי בטוח.
• עידוד עצמאות מפתח ביטחון כדאי לאפשר לילד התנסות בכישלונות. הוא ילמד לשרוך שרוכים רק אחרי שייכשל כמה פעמים, לרכוב על אופניים רק אחרי שהוא ייפול כמה פעמים ולתלות כביסה רק אחרי שהכביסה הרטובה תיפול על הרצפה מספר פעמים. ככל שהילד יתנסה יותר, הוא יגלה את יכולותיו ויהפוך לעצמאי יותר. כבר מגיל שנתיים הילד יכול לעזור בקיפול מגבות מטבח, מיון גרביים לפי צבעים וכדומה.
• לאמן אצל הילד בהתנסות בבחירות – בחירות קטנות מאמנות את הילדים בקבלת החלטות ובנשיאה בתוצאות של הבחירה. ילד שרוצה ללכת לגן עם מגפיים בקיץ יסבול מחום ולא יהיה לו נוח. אם תכריחו אותו לעשות אחרת, הוא ילמד לעשות רק מה שאומרים לו ולא יידע לחשוב בעצמו.
עקביות – כדי שמשהו ייהפך להרגל, עלינו להיות עקביים בדרישותינו ובתגובתנו. כמו להתעקש בענייני צחצוח השיניים, שימוש במסכים, שעות שינה וכדומה. מה שנבחר לעשות הוא תוצר של הרגלים.
להסביר כללים ותיאום ציפיות – תיאום ציפיות אומר שכל צד מציג את הציפיות שלו. חשוב להגדיר מה מצופה מהילדים לפני ביקור אצל חברים, בתחילת חופש, לפני יציאה לסופרמרקט וכדומה. כאשר יש ציפיות מוגדרות, הילד יכול להביע את רצונותיו, להבין מהם הגבולות ומה ההשלכות.
• זמן איכות – זמן שאנו מקדישים לקשר עם הילד בתנאים מיטביים. אנחנו איתו, לא מדברים בטלפון או בודקים הודעות. כדאי לקבוע דייט שבועי קבוע עם הילד. קפה של בוקר למשל עם המתבגר יסייע רבות לבניית הקשר.
• שיתוף במטלות – תחושת הערך שלנו עולה ככל שאנו מרגישים שאנחנו תורמים ושאנו נחוצים. שתפו את הילדים במטלות הבית. בארוחות המשפחתיות תתייעצו עם הילדים בסוגיות הקשורות למשפחה – זה ייצר שיח משפחתי ותקשורת טובה.
• התמודדות עם תסכולים של הילד, כמו חוסר יכולת לדחות סיפוקים – בעולם שבו המהירות להשגת דברים הפכה למטרה, יש צורך לאמן יותר את ילדינו להיות סבלנים. זה בא לידי ביטוי בהמתנה לשוקו בבוקר, בתור למגלשה בגן שעשועים, בהרמת אצבע בשיעור. היו ערים לגיל הילד וליכולת הרגשית שלו למול תסכול – על מנת לא לייצר מצוקה, אלא לאתגר.
• מלבד להיות הורים אתם בני אדם – יש לכם תחביבים, רצון לחופש ושבירת שגרה, חברים. עשו את אשר אוהבים, כבדו את עצמכם ואת הצרכים שלכם – זה ילמד את ילדיכם לכבד את עצמם ואת זכותם.
הכניסו לשגרת היום מילות אהבה ומחמאות שיחזקו את תחושת הביטחון של ילדיכם.
אין חכם כבעל ניסיון, ואין ילד אחד דומה לאחיו. לעתים ההורות מלווה בסימני שאלה, בתחושות חוסר אונים, כמו גם בתחושות גאווה, קרבה ומשמעות. בחרתם להיות הורים, תיהנו מהמסע.

________________________________________________________________________________________

הכותבת היא מיכל נדל, מטפלת בפסיכודרמה וב-CBT, מתמחה בילדים, נוער והדרכות הורים ׀
שאלות, תגובות והארות ניתן לשלוח למייל: Michalnadel@gmail.com

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה