טורים אישיים

יוצאים מהדיכאון

טורים אישיים3 בינואר 2019    3 דקות
0

Iשחר בן-פורתI

דיכאון הפך לאחד המצבים הנפשיים הנפוצים בימינו. אבל זו לא גזירת גורל. בידינו לגלות מה יוצר את הדיכאון וליצור את השינוי. המורה הרוחנית שלי, ורדה דרור, אומרת שדיכאון הוא מתנה. זה לא אומר שזה מצב רגשי שקל להיות בו, אבל זה אומר שדיכאון טומן בחובו גם מתנה, שאותה אנו יכולים לגלות.
הסתכלות כזו על דיכאון היא ביטוי לדרך הרוחנית שאותה אני עושה, שבה אני לומד לראות את הטוב שנמצא בלא טוב, כדי ללמוד לראות את המציאות על כל רבדיה. אומנם יש משהו מרגיע בחלוקה של המציאות לשחור ולבן, לטוב ורע, אבל המציאות יותר מורכבת. אם אנחנו מוכנים לצאת מאזור הנוחות שלנו, אפשר ללמוד הרבה דברים וגם ליצור שינויים משמעותיים.
אז מהי המתנה שיש בדיכאון? ההזדמנות ליצור שינוי בחיינו. איך זה קשור? דיכאון הוא מצב נפשי מסוים, שיש לו סיבות. ברפואה המערבית נוהגים לייחס זאת לבעיה במוח שלנו. אני רואה את הדברים מנקודת מבט אחרת, שלפיה יש בעיה בנפש שלנו וזו משפיעה על הפעילות המוחית. אפשר לנסות לתקן את הדברים בעזרת כדורים (לפעמים זה יכול לעזור), אבל כדי ליצור ריפוי מהותי, כדאי לגלות מה קורה בנפשנו.
לאחרונה פנתה אליי מישהי וביקשה תקשור במייל. אחת השאלות שאותן היא שאלה עסקה בדיכאון שלה ובגורמים לו. התשובה שהיא קיבלה מטוהר – השם של קבוצת הישויות שאותה אני מתקשר – היא מרתקת, ובעלת חשיבות לכולנו. הנה החלק העיקרי והכללי של התשובה:
"דיכאון נובע מדיכוי – של רגשות, של צרכים, של רצונות. הוא נובע גם מאי-קבלה של האנושיות. כלומר, כאשר אדם מנסה בכל כוחו להתעלות מעל מאפיינים – רגשות, תחושות, הוא עלול לשקוע בדיכאון, שכן ניסיון זה לעולם אינו יכול להצליח.
"יש בני אדם ההופכים אגרסיבים מתוך הניסיון הזה. אחרים הופכים מדוכאים.
"אנו מציעים ללכת בנתיב אחר – להכיר את הדיכוי העצמי, את הניסיון להתעלות מעל מאפיינים שונים באנושיות. להכיר את המאמץ, את הרצון המסוים הזה, ולהביא ריפוי לאותו מנגנון. ככל שקבלה עצמית תחליף את המאמץ להיות מישהי אחרת, לא-אנושית, כך החוויה הכללית תשתנה לטובה".
במילים אחרות, הסיבה לדיכאון היא חוסר הקבלה שלנו את עצמנו והרצון שלנו להיות אנשים אחרים. לכולנו יש פנטזיה להיות מישהו אחר, ולפעמים היא אכן יכולה לשמש כמוטיבציה ליצור שינוי. אבל במקרים רבים, הפנטזיה הזו, בעיקר משום שהיא בלתי-אפשרית להגשמה, מעמיקה את חוסר האהבה שלנו לעצמנו, את השנאה העצמית ואת הדיכאון.
כפי שטוהר הסבירו, יש אנשים שמתוך בעיה הופכים לכועסים ואלימים, אחרים הופכים להיות מדוכאים. אז מה המתנה? ההזדמנות ליצור שינוי ביחסינו עם עצמנו. זה לא קל, אבל זה אפשרי. ניתן להכיר מחדש את אותם חלקים בנו שאנו לא מקבלים, לגלות מה טוב בהם, מה החשיבות שלהם ומה ערכם, ומתוך זה לשנות את גם החוויה הפנימית וגם את חיי היומיום.

_____________________________________________________________________________

אם יש לכם שאלות על תקשור או נושאים שאתם רוצים לקבל עליהם עזרה בתקשור, כתבו ל-tohar@tohar.co.il.
אם זה יהיה אפשרי, אתייחס לכך בטורים הבאים. האתר של שחר: www.tohar.co.il . טלפון- 054-4226546

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה