טורים אישיים

מאחורי הקלעים

טורים אישיים13 בדצמבר 2018    6 דקות
0

אחרי מות הוריהם, גלעד מונה לאפוטרופוס של אחיו הסובל מאוטיזם קל • את התפקיד הוא לקח ברצינות, גם אם הוא הוביל אותו אליי

Iסאם זיברטI

"זה לא פולשני מדי?", שאל גלעד בחשש. פולשני זאת בהחלט המילה המדויקת. זהו אחד מהמקרים הנדירים שבהם מדובר בדבר הנכון לעשות. ויש לו אפילו כיסוי חוקי מתאים. "אני לא רואה ברירה אחרת", עניתי בהבנה. את גלעד לא עניין באמת האם מדובר בדבר חוקי. הציק לו בטירוף הרעיון של ריגול אחרי אח שלו, דם מדמו. "מה שיעזור לך", חיפשתי לו נחמה, "זה לראות את המטרה האמיתית".
גלעד ואיתי מצאו את עצמם לבד בעולם כבר בגיל צעיר. הם התייתמו מהוריהם ונשארו ללא משפחה מורחבת. היה להם בעיקר אחד את השני. כשבגרו, גלעד התחתן והקים משפחה, אך איתי נשאר לבד. היו לו את הבעיות שלו. גלעד התקשה להסביר לי את המצב הרפואי המדויק שממנו אחיו סובל. אם הבנתי נכון, לאיתי יש סוג של אוטיזם. למזלו, מדובר באוטיזם בדרגה קלה, מה שמאפשר לו להיות עצמאי, אבל לא מספיק כדי להיות אחראי על מצבו הגופני והכספי. זה אומר שבפועל איתי גר וחי לבדו, אבל לא עובד. חי מקצבה ומתשואה של החסכונות שההורים השאירו לו בירושה. כמו כן, בגלל מצבו – גלעד קיבל את האפוטרופסות עליו לאחר מות הוריהם.
במשך שנים הכל התנהל כשורה. גלעד היה דואג מרחוק לכל מה שאיתי צריך, אפילו שהוא די הסתדר בעצמו ונהג להתארח אצלו בסופי שבוע וחגים. "הגעתי אליך כי משהו בחודשים האחרונים השתנה", הסביר לי גלעד. נראה שאיתי התחמק מאחיו ושוחח איתו פחות. זה לא קרה בבת אחת אלא באופן הדרגתי. "כשבדקתי את חשבון הבנק שלו, ראיתי שהוא מוציא הרבה יותר כסף מבעבר". גלעד ניסה לשוחח על כך עם איתי, אבל לא זכה לתשובה. גלעד לא ידע האם איתי מתבייש לספר אם הסתבך, או שאולי מדובר בעניין רפואי שדרש ממנו להוציא יותר כסף. "אין לי מושג מה קורה כאן", הסביר לי, "זאת הסיבה שאני רוצה חקירה. רוצה לדעת מה קורה עם הבן אדם".

בעזרת הטכנולוגיה

מי שהתמזל מזלו ולא חווה מעולם פנייה לחוקר פרטי, יתקשה להבין את הרגשות שמתלווים לכך. מנקודת המבט שלי, כמי שעוסק בתחום קרוב לכמעט 30 שנה, הדבר נראה טבעי. אולם אחרי שיחות עם אלפי אנשים, אני מבין כי בעצם הפנייה לחוקר לא פשוטה רגשית. אנשים שופטים את עצמם לרעה רק על כך שהם מטילים דופי במישהו קרוב, או בשל העובדה שהם רוצים לחטט בחיים של אדם אחר. מנקודת המבט שלהם, מדובר במעשה רע. אני לא נוטה לשלול את התחושה הזאת, אבל היא לא מדויקת.
זה נכון שחקירה היא לא הפעולה הנקייה ביותר, אבל ברוב המקרים היא הדבר הנכון לעשות. גם כשיש בה צד רע. "אנחנו לא חיים בעולם מושלם", ניסיתי להסביר לגלעד, "העולם לא שחור או לבן". עד כמה שאנחנו לא מודעים לכך, אנו נאלצים לקבל החלטות בכל יום בחיינו. בכל אחת מההחלטות הללו יש גם צדדים פחות טובים. אין החלטה מושלמת ונקייה באמת. "המטרה הסופית תעזור לך", המשכתי את ההרצאה הקטנה שלי. "תזכור שאתה מנסה להבין מה קורה כדי לעזור לו. אתה לא חוקר לגביו כדי להזיק לו או לפגוע בו". נראה שגלעד ירד לסוף דבריי.
המטרה הייתה לראות איך איתי מעביר את יומו, או ליתר דיוק, עם מי ולמה. הפעם, בניגוד למקרים אחרים, הצעתי תכנית שונה. "איתי נחשב לחסר ישע", רציתי שיבין את קו המחשבה שלי, "והתפקיד שלך הוא להגן עליו". במקום מעקב אשתמש הפעם באמצעי טכנולוגי. בעידן של היום, כשכל אחד מאיתנו מחזיק מחשב קטן בכף היד, המכשיר יכול להפוך לאמצעי ריגול. "הבעיה היא שלאיתי יש טלפון נייד מיושן", גלעד הפתיע אותי עם המידע. למי בימינו יש טלפון לא חכם? חשבתי והבנתי שזה לאו דווקא חייב להיות חיסרון. "נראה שהגיע הזמן להתחדש, לא?", חייכתי. "מתי יש לו יום הולדת?".

חלקי הפאזל מתגלים

דאגתי שגלעד ייקנה לאיתי מכשיר נייד ויתקין עליו תוכנה מתאימה. התוכנה אכן פולשנית בדיוק כמו שהוא חשש. היא נועדה לחשוף היכן נמצא המכשיר בכל רגע נתון ואת כל התקשורת שמבוצעת ממנו. המכשיר גם משמש כמעין מיקרופון המתעד את הסביבה שבה איתי נמצא. "זה הזמן לתת לו את המכשיר כמתנת יום הולדת", אמרתי. במקביל גיבשתי תכנית פעולה, והיא יצאה לדרך.
לא היה הרבה מה לעשות, אלא רק לחכות לממצאים. לימדתי את גלעד איך אוספים את המידע ומנתחים אותו. התוצאות לא איחרו להגיע. מסתבר שאיתי הכיר מישהי שמילאה תפקיד חשוב בחייו הנוכחיים. על פניו, אלה היו יכולות להיות בשורות נהדרות, אולם הן היו מהולות בחשש, מכיוון שהוא בחר לא לספר עליה לאחיו. במקביל, גלעד גילה שאיתי בזבז הרבה יותר כסף מהרגיל. צירוף מקרים? או שלא.
התפקיד שלי היה מאחורי הקלעים. בדיוק, אגב, כמו אותה בחורה. גם היא נשארה מאחורי הקלעים. גלעד שלח לי נתונים ואני הרכבתי את חלקי הפאזל. פרטים אישיים שלה, מצב משפחתי, כתובת מגורים ובדיקות רקע לגביה, ועד כמה שאפשר – לברר כדי להבין מדוע איתי שומר אותה לעצמו.
אפשר לומר שהיה לגלעד הרבה מזל בחקירה, כיוון ששיטת הפעולה הצליחה ליירט שיחות אישיות בין איתי לחברה שלו. או שאולי נכון יותר להגיד "חברה" שלו, במרכאות כפולות. מספיק לשמוע אותה מדברת כדי להבין את המניפולציות הרגשיות שהיא עושה לו, והכל במטרה להוציא ממנו עוד ועוד כספים.
אהבתו של איתי וחוסר היכולת שלו להבחין בין טוב ורע שירתו אותה היטב. גם הפתרון במקרה הזה היה פשוט. גלעד הוא זה ששולט בכספים של איתי מכוח תפקידו כאפוטרופוס. הוא מצא דרך להעביר את כספיו לחיסכון סגור, ולהגביל טוב יותר את התנועות בחשבון בצורה אלגנטית. גלעד בעיקר לא רצה להכעיס את איתי, או לחבל בקשר העדין עם אחיו. הוא בחר לפעול בשקט ולא לומר לו על כך מילה.

__________________________________________________________________________

הכותב הינו סאם זיברט, בעליו של "סייט חקירות", טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הפלונטר של דוד

"הגעתי אליך דרך מישהו שמכיר מישהו שמכיר מישהו", דוד ניסה להרגיע אותי, אבל הוא השיג בדיוק את ההפך. משפט הפתיחה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    6 דקות
0

שחררו קצת את הרסן

בטבע אנו רואים תופעות שונות: הגוזלים גדלים בקן מספר שבועות, מחזקים כנפיים ועפים; גורי חתולים צמודים לאם עד גיל חודשיים-שלושה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה