טורים אישיים

מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר?

טורים אישיים29 בנובמבר 2018    3 דקות
0

כל הורה יסכים שהשעות השבירות והעדינות של היום הן שעות הקימה ושעות השינה • חלקים אלו של היום דורשים שינוי בהתנהלות, אשר מוביל איתו ויכוחים רבים

מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר?
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

פתגם עממי אומר: "ההבדל בין חכם לפיקח הוא שהחכם יודע לצאת מצרות שהפיקח לא היה נכנס אליהן". כל הורה, לא משנה מאיזו עיר, עדה או מדינה, יסכים שהשעות השבירות והעדינות של היום הן שעות הקימה ושעות השינה. חלקים אלו של היום דורשים שינוי, בין אם זה להיפרד מהיום ולהיכנס לעולם השינה או להתחיל את היום ואת משימותיו. לרוב, התנהלות זו מוקצבת בזמן.
מספרת שרית, אם למתבגר בן 13: "השעון מצלצל, אני ניגשת למיטה של זיו, מנערת אותו, מוודאת שהתעורר. בזמן שאני מתארגנת באמבטיה, אני קוראת לו עוד פעמיים – ללא תגובה מחדרו. בעודי הולכת למטבח להכין כריכים, אני עוברת שוב בחדרו. הפעם אני כבר תקיפה ומושכת מעליו את השמיכה. מיותר לציין שכשאני ליד הדלת וכוס הקפה בידי, מועיל בטובו המהראג'ה ללכת לכיוון המקלחת. בשלב זה אני כבר רותחת".
כשתינוק נולד, כבר בשבועות הראשונים ניתן להרגיש מה הטמפרמנט שלו. טמפרמנט הוא מכלול הגורמים הביולוגיים והפסיכולוגיים שיוצרים את בסיס האישיות של האדם. ישנן תינוקות נוחים, או לחוצים, כאלו שמשהו לא נוח להם מההתחלה, זריזים, איטיים ועוד. הורה לומד את ילדו ומסגל "חליפה מותאמת אישית" לכל ילד מבחינת צרכיו. עדיין, ישנם כללים ונורמות שרלוונטיים לכל בני המשפחה.
על מנת להקל על שגרת הבוקר, כדאי לייצר הרגלים משפחתיים שיקבלו התכווננות לפי צורכי כל אחד מהילדים. כאשר הבוקר מתחיל בצורה מנוהלת ודברים לא יוצאים מידי שליטה, כולם, כולל ההורים, מתחילים את יומם ברגל ימין.
1. לייצר רשימה (צ'ק ליסט) שבה רשומות פעולות הבוקר. ניתן לכתוב על לוח מחיק ולסמן V כל בוקר לאחר ביצוע הפעולה. חזרתיות תעזור לשגרת בוקר קבועה.
2. לא מספיקים? קומו מוקדם יותר, אתם כהורים תספיקו יותר, וילדיכם יתנהלו ביותר נינוחות
3. שעת שינה. ילדים נכנסים למיטה מחובקים עם הנייד שלהם. מטרתה של היגיינת שינה היא לשמור על חדר שינה ללא רעשים מיותרים. טלוויזיה, אור חזק, טלפון – מחוץ לתחום. ודאו שהילד שתה, התפנה בשירותים ומרגיש נוח. אם הילד קם עייף, הקדימו את שעת השינה בחצי שעה.
4. שני הורים, לפחות שתי דעות. הורים שמוצאים עצמם מתווכחים בנושאי חינוך והתנהלות הבוקר, יכולים לחלק ביניהם את הימים. כאשר הורה אחד אחראי על הבוקר, השני אינו מתערב ומסייע רק אם התבקש.
5. להפחית גורמי מתח. בערב לפני אפשר להכין מערכת, בגדים, מטריה ומה שצריך. ילד שלא מעוניין בכך, יקום עשר דקות קודם, שיספיק לעשות זאת בבוקר. יש ילדים שמעדיפים לישון עם חולצות בית הספר – שחררו, אם זה עובד עבורם שילכו על זה. זכור לי שבמהלך הטירונות הצבאית ישנתי עם נעליים כדי לחסוך זמן שינה יקר.
6. הפלייליסט המשפחתי. בסופי שבוע גשומים אפשר להכין ביחד פלייליסט משפחתי. בבוקר כשקמים ניתן להשמיעו ולייצר אווירה טובה.
7. פסקול ביקורתי לא תורם בבוקר. נשמו עמוק והימנעו ממשפטים כגון: אתה לעולם לא מוכן, איך תשיג משהו בחיים עם האיטיות שלך, את בלתי נסבלת ובגללך הכל נהרס. נסו לעודד. כמו קסם יעבדו משפטים כגון: איזה יופי הסתרקת, כל כך מהר התארגנת במקלחת, יופי שהתעוררת, כל כך קשה לצאת מהמיטה בחורף. משפטים אלו יגייסו את ילדיכם.
זכרו מה אמר אריק איינשטיין: "מה אתה עושה שאתה קם בבוקר? את אותם הדברים אבל לאט"…

בוקר טוב!

______________________________________________________________________

הכותבת היא מיכל נדל, מטפלת בפסיכודרמה וב-CBT, מתמחה בילדים, נוער והדרכות הורים ׀
שאלות, תגובות והארות ניתן לשלוח למייל: Michalnadel@gmail.com

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה