טורים אישיים

שירותי גרירה למסירה

טורים אישיים22 בנובמבר 2018    2 דקות
0

היגררות אחרי ילדים אחרים מבטאת צורך בדמות שמשרה חוזק וביטחון • הצורך הזה עלול להוביל להתנהגות לא רצויה ולא מקובלת על ידי ההורים

שירותי גרירה למסירה
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

בשיחתי החודשית עם דנית, אמו של דניאל, עלה נושא המטריד את מנוחתה של האם. דניאל, ילד בכיתה ג', נגרר אחרי ילדים אחרים מכיתתו. האם טוענת שהוא חלש אופי, שאין לו דעה, ושלצערה נגרר אחרי ילדים שהיא אינה רואה כחיוביים.
היגררות אחרי ילד אחר מבטאת צורך בדמות שמשרה חוזק וביטחון. הצורך הזה עלול להוביל להתנהגות לא רצויה ולא מקובלת על ידי ההורים. מכירים את הילדים ה"חנונים" והשקטים שנגררים אחרי הילד הנועז והאימפולסיבי בכיתה? הילד מתנועות הנוער שנושר מהמסגרת כדי לשבת עם חברים בכיתה ולעשן? דוגמאות רבות יש לילדים שנצמדים ונגררים לילדים שונים לחלוטין מהם. ילדים מחקים ילדים אחרים, כי ככה הם לומדים וגדלים. באמצעות החיקוי נלמדות שפה, נורמות חברתיות ותרבות. דרך החיקוי ילד לומד מהי תחרות, כיצד להשיג את מה שהוא רוצה. ההיגררות מבטאת את הבחירה שלו בזמן נתון. אין זה אומר שזה ה"אופי" שלו.
רוב ההורים מדווחים שברצונם לגדל ילדים עצמאים שעושים בחירות נכונות. מגיל צעיר ניתן לעזור לילדים להתאמן על עצמאות ובחירות. כאשר ילד מעלה קושי חברתי, ניתן להקשיב לו, לראות אילו פתרונות הוא מציע ולשאול האם הוא מבקש בעצתנו. כאשר אנו נמציא פתרונות ונחליט עבורו מה נכון ומה לא, אנו מונעים ממנו להתאמן על בחירות ועצמאות מחשבתית.
יש לנו רצון שהילד שלנו יהיה במקום טוב חברתית, שיהיה מקובל ומחוזר. הילד מקבל את המסר שלנו, גם אם הוא נאמר באופן לא מילולי. לילדים רבים טוב להיות באמצע. הילד הכי מקובל עובד קשה בשביל לשמור על המקום הראשון.
לדנית הצעתי, ראשית לחזק את ביטחונו בעצמו ואת הערך העצמי שלו.
כיצד? ניתן לקרוא איתו עיתון או סיפור שמעלה שאלות אתיות, לבדוק במה הוא מאמין ולעודד אותו ללמוד להקשיב לאמת הפנימית שלו. לא לזלזל גם אם דעתו נשמעת לה כמגוחכת. הצעתי לה לבדוק עם דניאל מהן ההשלכות כאשר חבריו לא הסכימו עם הצעות שלו. האם בעקבות כך הפסיק להיות חבר שלהם? אנו חיות חברתיות, וחשוב לנו להיות חלק מהקבוצה. ילד שמתקשה לגלות את רצונותיו, שמתקשה לבחור ואף להתעמת – עלול להשתתף בדברים שאינם לטעמו.
לסיכום: חשוב לאמן את הילד למצוא את קולו ואת האמת הפנימית שלו בסוגיות שונות, להקשיב לדעותיו ולפתרונות שאותם יציע. יש לבדוק האם ירצה לשמוע את דעתנו, ולזכור: ילדים לומדים דרך חיקוי על מנת לגבש זהות וטעם אישי.
העבירו את הערכים שלכם וסמכו על ילדיכם שהוא קולט אותם ומפנים. לא צריך תמיד להסכים כדי להיות חברים, ובטח לא ללכת נגד הלב – כי אז הילד עלול לפגוע לא רק באחרים אלא בעיקר בעצמו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הסיפור שמאחורי התמונה

קורונה. חתיכת משבר מטורף. אני חושב ומאמין שזה המשבר היחידי שקרה אי פעם שאי אפשר באמת להתחמק ממנו - לא...

טורים אישיים26 ביולי 2020    6 דקות
0

תפסיק כבר לעשות את זה!

נתחיל בכמה מילים על חיזוקים. כשאנו מדברים על חיזוקים, אנו מתייחסים להנחה שכאשר אנו מחזקים תגובה, אנו גורמים לעלייה בשכיחותה....

טורים אישיים26 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה