טורים אישיים

בחירות בתא המשפחתי

טורים אישיים4 בנובמבר 2018    3 דקות
0

יום הבחירות העלה אצלי תהיות לגבי הבחירות שאנו מקבלים יומיום בתחומים שונים בחיינו, גם מול הילדים • מהי משמעות הבחירה וכיצד היא מועילה לילדינו?

בחירות בתא המשפחתי
צילום: ingimage

הבחירות לרשויות המקומיות התרחשו השבוע, וזוהי הזדמנות מצוינת עבורנו לדון בנושא הבחירות בחיי המשפחה. ביומיום אנו עומדים בפני בחירות בכל שעה. מהדברים הקטנים, כמו באיזו דרך לנסוע ליעד הבא (תודה ל-Waze שעוזר לנו להחליט), מה לאכול לצהריים, איך לסדר את השיער, ועד דברים גדולים יותר, כמו היכן ואיך לחגוג שמחות משפחתיות, היכן לגור, לאן לשלוח את הילדים ללמוד, עם מי להינשא ובמה לעסוק.
כהורים אנו שומעים משפטים כמו "אני רוצה ללבוש את השמלה הזו לגן", "אתה לא תחליט עליי", "אני לא רוצה לבוא איתכם לסבתא", "אני רוצה שוקולד בכריך", ועוד וריאציות שונות לנושא הבחירה אצל ילדינו. לפעמים אנחנו מתלבטים היכן וכמה לתת לילדים לבחור עבור עצמם.
מה בעצם עומד מאחורי הבחירה? כאשר אנו בוחרים משהו מסוים, אנחנו למעשה מוותרים על אפשרויות אחרות. זוהי החלטה לא פשוטה, כי אני מפסיד משהו מעצם הבחירה ויחד עם זאת מגיעה אחריות. בעצם זה שאנחנו נותנים לילד אפשרות לבחור, אנחנו מעבירים לו מסר שיש מקום לדברים שלו, להחלטות שלו, שאנחנו סומכים עליו. אדם שמרגישים שסומכים עליו מתחזק, הביטחון בעצמו גדל ויש לו יותר ביטחון לבחור וגם לוותר. ככל שלאדם ביטחון בעצמו, כך יוקל עליו לבחור.
כשאני בוחר, אני מחליט, הביטחון בעצמי גדל, אני משמעותי.

להציע פתרון במקום ביקורת
תפקידנו כהורים לתווך, ללמד ולהוביל את ילדינו לתהליכי בחירה. בדרך זאת הילדים לומדים את מה שהפסיכואנליטיקן אלפרד אדלר כינה "תוצאות טבעיות והגיוניות". ילד אשר בחר לצאת ללא מעיל ביום חורפי – נרטב וקר לו. ילד כזה מתנסה בתוצאות הבחירות שלו.
 כיצד נעשה זאת?
• כלל זהב: לא מאפשרים בחירה במקום שיסכן את הילד או את סביבתו. למשל, ילד שעדיין לא בקיא בחוקי הכביש ואינו בגיל המתאים, לא ייחצה לבד את הכביש.
• כלל כסף: החופש לבחור תמיד יתקיים במסגרת ברורה של חוקים וגבולות.
 לאפשר בחירה, לצמצם ולהגדיל אותה בהתאם לגיל ולשלב ההתפתחותי. למשל, ניתן להכין עם הילד רשימה של מאכלים שהיה רוצה לקחת לבית הספר. בערב לפני, הוא יוכל לבחור שתיים או שלוש אפשרויות מתוך הרשימה. אם מקריאים לילד צעיר סיפור לפני השינה, שיבחר מתוך חמישה ספרים. מדף שלם של ספרים יכול להציף ולבלבל.
 מה עם חרטות? בבוקר הילדה התעקשה ללבוש חצאית ולא מכנסיים. בדרך לגן היא רוצה להחליף. אם נצליח כהורים לענות בצורה אמפאטית, ננסה לעזור לילדה למצוא פתרון במקום לומר משפטים כגון – את רואה? אמרתי לך! עכשיו תלמדי להקשיב לי. אם נהיה אמפאטיים, נצלח שיעור בלקיחת החלטות ובנשיאה בתוצאותיהן.
 כהורים, הכוונה שלנו טובה. הרצון לגונן ולעזור קיים, במיוחד עם ילדים צעירים או כאלו שסובלים מבעיות חברתיות. אנו מחליטים עבור הילדים. מה ילבשו, עם מי ישחקו אחר הצהריים, לאיזה חוג יירשמו. על ידי כך אנחנו מבטלים את רצונותיהם ובחירותיהם. היו רגישים ופתוחים ואפשרו בחירות לשם גדילה ועצמאות. הלוא אם נשאל כל הורה מה ירצה עבור ילדו, הוא יאמר – שיידע לעשות בחירות נכונות.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות: חוגים, מי צריך את זה בכלל?

המשק חוזר לחיים שהיו טרם קורונה. אט-אט נפתחו המסעדות, חזרו ההופעות, בוטלו הקפסולות, והנה - גם החוגים חוזרים לחיינו. בשבועות...

טורים אישיים30 במאי 2021    3 דקות
0

הורות | פסקול ביקורתי

נטע בת ה-12 משתפת: "להורים שלי יש כל הזמן מה להעיר לי. איך אני מתלבשת, מה אני אוכלת, מה דעתם...

טורים אישיים28 באפריל 2021    3 דקות

כתיבת תגובה