חדשות רמת גן-גבעתיים

"לנצח את העצב"

חדשות רמת גן-גבעתיים11 במאי 2022    4 דקות
0

יו"ר ההסתדרות במרחב גבעתיים ויישובי בקעת אונו עופר חתוכה חווה אסון כפול, כשאמו ואחותו נפטרו מקורונה • עכשיו הוא מתמודד לקדנציה נוספת בתפקיד, בבחירות שיתקיימו ב-24 במאי

"לנצח את העצב"
חתוכה. "אחרי שעברתי את מה שעברתי, אני מרגיש שצריך לנצח" | צילום: משה כהן

"אחרי שעברתי את מה שעברתי, הרגשתי שצריך לנצח את העצב ולהישאר במסגרת הזו, כל עוד אני יכול להמשיך ולעזור", אמר יו"ר ההסתדרות במרחב גבעתיים ויישובי בקעת אונו עופר חתוכה, המתמודד לקדנציה נוספת בתפקיד, בבחירות שיתקיימו ב-24 במאי.
חתוכה (67) מכהן כ-20 שנה כיו"ר ההסתדרות במרחב. "עשייה ציבורית למען אחרים זו דרך חיים עבורי. זה גם היה האופי של אבי", הוא מסביר. אביו, סעדיה חתוכה ז"ל, היה ראש העירייה המיתולוגי של יהוד. "אבי הכיר כל תושב והניח את היסודות להתפתחות הגדולה של יהוד. זה מפעל החיים שלו".
הוא מנסה לשוב לשגרת חיים לאחר שני אסונות משפחתיים שחווה בתוך עשרה ימים בחודש ינואר 2021. "אמא שלי שרה, שהייתה בת 89, חלתה בקורונה ואושפזה בשיבא. גם אחותי גאולה נדבקה בקורונה, ואחרי שחשה ברע היא אושפזה באותה מחלקה. הלכתי לבקר את שתיהן בבית החולים. הן שכבו באותה מחלקת קורונה ולא ידעו אחת על השנייה. לא רצינו לספר להן", הוא מספר בעצב.
מתי הבנתם שהמצב שלהן קשה מאוד?
"כל הזמן קיווינו שהן יצליחו לצאת מזה ולשוב הביתה, אבל ידענו שבמחלה הזו עלולה לבוא קריסה. אחרי כמה ימים אמי נפטרה. ישבנו שבעה ואחרי שקמתי, הייתה הידרדרות במצבה של אחותי, וגם היא נפטרה בהפרש של עשרה ימים. התחושות היו קשות מאוד, הרגשנו שהשמיים נפלו, כמו אחרי תאונת דרכים קטלנית. אלפים הגיעו לנחם אותנו. אמא שלי, שכולם הכירו אותה ביהוד, גרה איתנו. כשהייתה בחיים, כל המשפחה הייתה מתאספת והייתה אווירה מיוחדת. התחושה היום היא של בית ריק".

"לא ידענו איך לאכול את זה"
חתוכה, מתמודד בראש רשימת "עוגנים". יחד איתו תתמודד יו"ר נעמת במרחב, גלית חיה כהן. "אני הולך יד ביד עם ארנון בר-דוד, שמתמודד בראש הרשימה הארצית. הפעילות שלו במהלך משבר הקורונה סייעה לשמר את זכויות העובדים, גם אלה שיצאו לחל"ת", הוא מסביר. "כ-27 אלף חברי הסתדרות מתגוררים במרחב, שכולל את גבעתיים, אור יהודה, יהוד, גבעת שמואל, קריית אונו, גני תקווה וסביון, כ-4,000 מהם מתגוררים בגבעתיים, ובהם כאלף גמלאים".
איך ההסתדרות בגבעתיים התמודדה עם משבר הקורונה?
"בהתחלה לא ידענו איך לאכול את זה. היו סגרים, חששות וחוסר ודאות. אף אחד לא ידע מה צפוי בעוד יום. המשכנו לפעול ולתת שירות בתנאים מורכבים ועברנו למענה טלפוני. ייאמר לזכותו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שהוא דאג לכך שאף עובד המאוגד בהסתדרות לא יפוטר".
אבל עובדים רבים יצאו לחל"ת.
"החל"ת שמר על זכויות הפנסיה של העובדים והיה להם לאן לחזור".
מה המצב היום?
"יש מקומות עבודה רבים שמחפשים עובדים, אבל יש גם ישראלים שלא רוצים לעבוד. יש מחסור בעובדים".
חתוכה מציין שהנפגעים העיקריים במהלך משבר הקורונה היו הגמלאים. במהלך המשבר נסגרה מכללת הגמלאים של ההסתדרות בגבעתיים למשך חודשים ארוכים. המכללה, שאותה מנהל יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות ומחזיק תיק הגמלאים בעירייה אלי הולצמן, הפכה לספינת הדגל של ההסתדרות במרחב.
"השקענו משאבים רבים בפיתוח מכללת הגמלאים, ומגיעים אליה אזרחים ותיקים גם מערים אחרות", מספר חתוכה. "סגירת המכללה בגלל משבר הקורונה גרמה למשבר בקרב תושבים ותיקים, שרבים מהם ראו בה בית שני ומקום מפגש. כשהתחלנו את הפעילות בבית שרת, היו רשומים כ-200 גמלאים. השקענו בהבאת מיטב המרצים וערכנו משוב בקרב הגמלאים, כדי לדעת את מידת שביעות הרצון. בגלל הביקוש הגובר, עברנו לבית ווהלין, וכיום רשומים במכללה כ-400 גמלאים, ויש רשימת המתנה של כ-50 תושבים ותיקים נוספים".
יש כוונה להקים עוד מכללות כאלה במרחב?
"יש תוכנית להקמת מכללת גמלאים גם בהיכל התרבות ביהוד. חלק מהגמלאים במכללה בגבעתיים מגיעים מאור יהודה, יהוד, קריית אונו ומקומות נוספים במרחב. אם תהיה להם מכללה סמוכה, לא יצטרכו לנסוע עד גבעתיים, ואז ניתן יהיה לקלוט יותר תושבים ותיקים מהעיר. פתחנו מועדון גמלאים בבית ההסתדרות ברחוב ויצמן 18 בגבעתיים, שמהווה בית נוסף לפעילויות עבור תושבים ותיקים בעיר. יש לנו כוונה להרחיב את הפעילויות למען הגמלאים".
אתה מרוצה משיתוף הפעולה עם ועד עובדי עיריית גבעתיים?
"יש לנו שיתוף פעולה הדוק. יו"ר הוועד פיני אדרי מכהן כמ"מ יו"ר ההסתדרות במרחב, ואנחנו עובדים יד ביד".
למה החלטת להתמודד לעוד קדנציה?
"אחרי שעברתי את מה שעברתי, אני מרגיש שצריך לנצח את העצב ולהישאר במסגרת הזו, כל עוד אני יכול להמשיך ולעזור. ארנון בר-דוד ביקש ממני להמשיך, וחשוב לי לרוץ ולסייע לו. יחד איתי תרוץ לקדנציה נוספת גם יו"ר נעמת במרחב גלית חיה כהן, שמקדמת זכויות נשים ופועלת למענן במרחב".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תערוכה מהסרטים

במסגרת אירועי 100 שנה לגבעתיים, מוצגת בתיאטרון העירוני תערוכה המביאה את סיפור הקמתם של אולפני גבע, שפעלו ברחוב ויצמן פינת...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 במאי 2022    2 דקות
0

ידועים בדיבור

ראש עיריית גבעתיים רן קוניק נפגש עם תלמידים מהעיר שהעפילו לגמר הארצי בתחרות "הנואם הצעיר", שמתקיימת ביוזמת מועדון רוטרי. קוניק...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 במאי 2022    דקה אחת

כתיבת תגובה