חדשות רמת גן-גבעתיים

איש הציפורים מרמת גן

חדשות רמת גן-גבעתיים27 באפריל 2022    6 דקות
0

אבי מזרחי, הזואולוג של הפארק הלאומי, ניהל את הדולפינריום בתל אביב עד יוני 2001, כשמחבל מתאבד התפוצץ במקום והביא למותם של 21 בני אדם, רובם צעירים ובני נוער • היום, כשהוא מוקף בברווזים ואווזים, הוא אומר: "עבורי זו הגשמת חלום"

איש הציפורים מרמת גן
מזרחי בפארק הלאומי. הקופים בדרך | צילום: משה כהן

"עבורי זו סגירת מעגל, הגשמת חלום של עשייה למען הנשמה – לטפל ולהרבות את אוכלוסיית העופות והציפורים ולהדריך ילדים", אומר זואולוג הפארק הלאומי ברמת גן אבי מזרחי.
מזרחי, שמנהל את מרכז הטיפולים ובקיעת הביצים של הציפורים והעופות במבנה העגול שבפארק הלאומי ובשני האיים הסמוכים, מכיר כל עוף וציפור במרחבי האגם. "אנחנו נותנים להם שמות", הוא מספר בהתלהבות על רקע מאות עופות במים, "לכל אחד יש סיפור".
עתיד המבנה העגול המיתולוגי בלב אגם הפארק הלאומי עדיין לא הוכרע. ההצעה להרוס את המבנה הוותיק כבר ירדה מהפרק, ולאחר תחרות אדריכלים יוחלט מה יהיה אופי המקום. בין ההצעות: שיפוץ המקום ופתיחת מסעדה ובית קפה לצד מרכז עירוני לבני נוער, או גלריה לציירים, שיקבלו השראה מהנוף הפסטורלי. למזרחי יש רעיון נוסף: "אפשר להקים במקום מוזיאון ימי, בקומה שתיבנה מתחת לפני המים. זו תהיה אטרקציה מיוחדת", הוא אומר בהתלהבות.
"לא רציתי לחזור לשם"
סיפור חייו של מזרחי (45), נשוי ואב לחמישה ילדים, מרתק. במשך כעשר שנים הוא ניהל את הדולפינריום בתל אביב. "במקום היו עשרות דולפינים, אריות וכלבי ים ומאות מטרים של אקווריומים. בני נוער רבים היו מגיעים ומקבלים הדרכות. זו הייתה חוויה מיוחדת ומלאת סיפוק", הוא מספר בגעגועים.
המפנה הגדול בחייו הגיע בפיגוע בדולפינריום, בליל שבת 1 ביוני 2001, אז נרצחו על ידי מחבל מתאבד 21 בני אדם, רובם צעירים ובני נוער. כ-120 נפצעו. מזרחי, שניהל גם את המועדון במתחם, היה קרוב לזירת הפיצוץ. "התארגנו לקראת הפתיחה, יצאתי החוצה, השארתי כסף קטן לעודף לקופאים בכניסה ואמרתי לשומר שאפשר להכניס את הצעירים למועדון. הסתובבתי לרגע ואז שמעתי פיצוץ חזק. המראות היו קשים ביותר. כמה מהעובדים שלי היו בין ההרוגים, יחד עם בני הנוער שהגיעו לבלות. אחרי מה שראיתי כבר לא רציתי לחזור לשם".
מזרחי, שלמד זואולוגיה באוניברסיטת תל אביב ושימש כעוזר טכני לווטרינר, חשב להמשיך ללימודי וטרינריה, אבל עשה תפנית חדה. כיוצא יחידה מובחרת בצה"ל, מזרחי פנה לתחום האבטחה. "עסקתי בנושא, ועד היום יש לי חברה שנותנת שירותי מאבטחים וטכנולוגיה", הוא מספר.
אבל הגעגועים לבעלי החיים החזירו אותו למקורות. "גדלתי כילד טבע, לא הרחק מהפארק הלאומי. בבית גידלתי נחשים, ותמיד אהבתי מאוד בעלי חיים", הוא אומר. לפני כשנתיים הוא הקים חוות בעלי חיים במושב חמד. "אשתי ואני מגדלים שם מאות בעלי חיים מסוגים שונים וגם ירקות. הכל לצריכה עצמית, לא למסחר. הסיפוק מהחזרה לעבודה עם בעלי חיים היה עצום", הוא מספר. "אני ממשיך לנהל את חברת האבטחה. החווה זה בשביל הנשמה".
"מקווה שהסירות יחזרו"
לפני כשנה חזר מזרחי לעיר נעוריו ולאגם שבפארק הלאומי, שבו בילה את ימי ילדותו, כדי להפוך את המבנה הנטוש באגם למבנה שוקק חיים לבעלי כנף. באולם בקומת הקרקע הקים מזרחי מרכז לטיפול בבעלי חיים, הכולל מדגרות. "המקום משמש גם כמרכז הדרכה לתלמידים מבית הספר סביון, ואני מקווה שתלמידים מבתי ספר נוספים יגיעו לכאן. זה לימוד חווייתי ואישי, מהרגע שבו הביצה בוקעת עד שהאפרוח בוקע ובהמשך מצטרף לאוכלוסיית העופות", הוא אומר.
"הפארק הלאומי הוא מוקד של ציפורים ועופות, עם כ-40 סוגי עופות מים", מספר "דוקטור דוליטל" של הפארק, תוך שהוא קורא בחיבה לברבורה ג'וליה ששוחה במי האגם. "יש כעשרה סוגי אווזים וכ-30 סוגי ברווזים. הבאתי לכאן כמה מינים חדשים ונדירים ממקומות שונים, גם מחו"ל, כדי להעשיר את האוכלוסייה".
במקביל למלאכת הטיפול בביצים במדגרות, מזרחי מקדיש חלק ניכר מזמנו לטיפול בעופות שנפגעו. "לא עובר כמעט יום בלי שקוראים לי לטפל ולהציל עוף שנפגע. אנחנו עובדים עם הווטרינר העירוני של גן החיות בראשון לציון, שנותן לנו מענה במקרים דחופים.
"זה קורה לצערי הרבה פעמים בגלל הקרסים של החכות שנתקעים בגרונם של העופות, חוטי הדיג שעופות נתפסים בהם ברגליהם וגם חתולים שמוצאים בגוזלים הקטנים טרף. אין לנו דבר נגד אוכלוסיית החתולים, זה חלק מהטבע. אני חושב שצריך להגביל את הדיג באגם, או לאפשר רק מתחם קטן לדייגים".
איך אתם מגינים על הגוזלים?
"במהלך עונת ההטלה העופות מטילים תוך חודש כ-500 ביצים. אני מגיע בסירה לשני האיים, אוסף את הביצים ומכניס אותן למדגרות. כל תלמיד מבית הספר סביון רושם את השם שלו על ביצה ועוקב אחר ההתפתחות. לכל סוג עוף יש מספר ימי בקיעה קבועים. התלמידים מלווים את הגוזלים שתחת השגחתם עוד לפני שבקעו מהביצה.
"יש לנו כאן תרנגולות משי, שהן האמהות האומנות של הגוזלים. הן פורסות לגוזלים כנפיים ונוהגות כאמהות מאמצות במסירות רבה. כשהגוזלים גדלים, הם מצטרפים לאוכלוסיית העופות, והילדים ממשיכים לטפל בהם. מרגש לראות איך הילדים מזהים אותם מרחוק וקוראים להם בשמות".
אתם מחסנים את העופות?
"כששפעת העופות החלה להתפשט באזורים שונים, חיסנו את כל מאות הברווזים והאווזים. לשמחתי, לא היו באגם מקרים של שפעת העופות. אנחנו נותנים חיסונים נוספים וויטמינים".
מתוך 500 ביצים, כמה אפרוחים יבקעו?
"כ-350. אנחנו בעיצומה של הבקיעה, וכל גוזל שיוצא הוא חגיגה עבורי. הגוזלים יצטרפו בעתיד לאוכלוסייה הקיימת, ואני מעריך שבתוך כשנה יהיו באגם כ-1,000 עופות. יש כוונה להעשיר גם את אוכלוסיית הברבורים".
"אי מלא חיים"
בחווה הטיפולית שהקים מזרחי במרכז האגם לא מרגישים את שאון העיר הגדולה. לאחר שהוא בודק את המדגרות ומצב העופות שבשיקום, הוא אומר בשמחה: "אפשר לשחרר את לבנה, האווזה שנפגעה מחוטי דיג. לאחר ששחרר את לבנה, היא מיהרה להצטרף ללהקה שבאי הברווזים – האי הקטן יותר מבין שני האיים באגם, שהפך לביתם של מאות עופות ובעלי חיים נוספים. "הגיעו אלינו גם ארנבות שהשתלבו כאן היטב", הוא מספר. "יש כאן עשרות תרנגולות מסוגים שונים. זה אי מלא חיים".
יש כוונה להפוך את המקום למרכז מבקרים?
"בוודאי. הרעיון הוא להקים גשר מגדת האגם לאי, או באמצעות סירות. אני מקווה שהסירות יחזרו בקרוב אחרי הרבה שנים. הן חלק מהאגם הזה. בינתיים נציב כלובים פתוחים, ומי שיעבור על גדות האגם יראה את העופות והציפורים".
לאחר שהגענו בסירת מנוע לאי, החל מזרחי ללקט ביצים ומשם המשיך לאי הגדול יותר, הסמוך לכניסה לפארק הלאומי, שם אסף עשרות ביצים נוספות של מגוון עופות. "אתה רואה את הביצה המנומרת?", הוא אומר, "זו ביצה של מגלן". ויש לו רעיון נוסף לפיתוח החי בפארק – "אני מתכוון להציע להביא קופים לאי הגדול. זה יהיה אי הקופים. נציב חבלים בין עצי האקליפטוס, והקופים ייהנו באי".
בעירייה מתכוונים לפתח את מתחם בתי הקפה והמסעדות המוקם בגדת האגם הסמוכה. מזרחי משוכנע שהבילוי במתחם יהיה מושלם כשברקע העופות והקופים. "צריך להפוך את המקום למוקד של עופות מים, ציפורים ומרכז ללימודי טבע. יש כאן מסר חינוכי חשוב וטיפוח של הטבע העירוני".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תערוכה מהסרטים

במסגרת אירועי 100 שנה לגבעתיים, מוצגת בתיאטרון העירוני תערוכה המביאה את סיפור הקמתם של אולפני גבע, שפעלו ברחוב ויצמן פינת...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 במאי 2022    2 דקות
0

ידועים בדיבור

ראש עיריית גבעתיים רן קוניק נפגש עם תלמידים מהעיר שהעפילו לגמר הארצי בתחרות "הנואם הצעיר", שמתקיימת ביוזמת מועדון רוטרי. קוניק...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 במאי 2022    דקה אחת

כתיבת תגובה