חדשות רמת גן-גבעתיים

שומר חוק

חדשות רמת גן-גבעתיים15 בדצמבר 2021    9 דקות
0
שומר חוק

"האכיפה כיום יותר מדויקת ומתועדת, וקשה לערער עליה", אומר היועץ המשפטי של עיריית רמת גן ומנהל השירות המשפטי עו"ד סהר פינטו. "לעומת אשתקד, השנה חל זינוק של פי ארבעה בהליכים הנוגעים לתכנון ובנייה, בעקבות תצלומי האוויר שתיעדו עבירות בנייה", הוא מתריע.
עו"ד פינטו (42), שהתמנה לתפקיד לפני כשנתיים, חולש על המשרה הרגישה והמורכבת, הנוגעת להתנהלותה המשפטית של העירייה על כל אגפיה. "בהנחיית ראש העירייה כרמל שאמה הכהן, הסמכויות של אגף השירות המשפטי הורחבו, ואנחנו מטפלים כיום גם בנושאים שטופלו בעבר על ידי אגפי העירייה", הוא מספר. "ביטלנו את הייעוץ המשפטי לאגפים, ואנחנו מלווים אותם. הכל מרוכז כאן, בקומה אחת".
עו"ד פינטו, המכהן בהתנדבות כחבר מועצה בגדרה, מקום מגוריו, סיים תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. "הגעתי עם ניסיון מהמגזר הפרטי והציבורי", הוא מספר, על רקע התפקידים שאותם מילא בעבר. בין השאר, שימש כעורך דין במשרד יגאל ארנון, יועץ משפטי של סיעת קדימה, יועץ של מפלגת כולנו וחבר בצוות למאבק בשחיתות שלטונית במכון הישראלי לדמוקרטיה.
נפגשתי עם עו"ד פינטו במשרדים החדשים של האגף המשפטי, במגדל ספיר שבמתחם בורסת היהלומים. במהלך הראיון הוא סיפר בהרחבה על האתגרים המורכבים והרפורמות שכבר נעשו ואלה שעוד מתוכננות.
כמה עורכי דין מועסקים כיום באגף המשפטי?
"יש 20 עורכי דין שהם עובדי עירייה. גייסנו כוח אדם איכותי, ואני שמח שעו"ד יעל אידלמן, שהייתה שנים ארוכות במשטרה, מועסקת כמנהלת התביעה העירונית. יש רשויות מקומיות שמרבות להעסיק עורכי דין חיצוניים. ברמת גן אנחנו נשענים על עורכי דין שלנו. יש בזה יתרונות חשובים. קודם כל, הידע נשמר בעירייה, ועורך דין שמגיע לבית משפט רואה את כל התמונה".
באילו מקרים עורכי דין חיצוניים מייצגים את העירייה?
"רק במקרים חריגים. המדיניות היא להשתמש כמה שפחות בעורכי דין חיצוניים. יצאנו למכרז לקבלת שירותים משפטיים, עם הגבלת שכר טרחה.
"עורכי הדין החיצוניים, העוסקים בגביית חובות, עובדים תחת הגזברות. גזברית העירייה הובילה מכרז, והעמלות שהם מקבלים נחתכו בחצי. לעתים אנחנו מקבלים פניות מתושבים, וכל פנייה נבדקת ובמידת הצורך אנו מסייעים".
מה המדיניות בנוגע להגשת ערעורים על דוחות?
"יש תובע עירוני, שהוא מקצוען עם לב טוב, הבוחן כל בקשה לגופה, תוך רצון להבין את התושב, אבל באיזון עם החוק. האכיפה שלנו מידתית ונסמכת על עובדות. רואים את זה בתיקים של תביעות נגד העירייה, שמגיעים לבית המשפט לעניינים מקומיים, כאשר רובם הגדול נסגרים בהסכמה או בהרשעה".

מודל לחיקוי
באגף המשפטי של עיריית רמת גן שלוש מחלקות: התביעה העירונית, המתמקדת בהליכים משפטיים בנושאים הקשורים לחוקי עזר, מחלקה המתמקדת באכיפת חוקי תכנון ובנייה ומחלקה מנהלית. לדברי פינטו, "בכמה נושאים העירייה התמודדה באופן תקדימי מול עתירות בבית המשפט, ולאחר שזכתה נוצרו תקדימים המשמשים את כל הרשויות בארץ.
"עיריית רמת גן הייתה הראשונה בארץ שהחלה להפעיל את הסבבוס – תחבורה ציבורית בשבת. הייתה נגדנו עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים, ויצרנו מתווה משפטי, ששימש רשויות נוספות שהלכו בעקבותינו. כשראש העירייה יזם, עם פרוץ משבר הקורונה, פרויקט דחוף להנגשת מחשבים לילדים שישבו בבתים, בסבסוד עירוני, הייתה עמדה שזה לא התפקיד של הרשות. נתתי חוות דעת משפטית איך אפשר לעשות את זה, והיינו פורצי דרך.
"יצרנו תקדים גם בעקבות החלטת ראש העירייה להגביל כניסה לפארקים בעיצומו של משבר הקורונה. הוגשה נגד ההחלטה עתירה לבית המשפט, ופרצנו את המסלול המשפטי להגבלת הכניסה לפארקים. נדרשנו לעסוק גם בקשיים משפטיים במבצע ההגעה לכל הקשישים בעיר בעת משבר הקורונה. אגף הרווחה רצה להגיע לכולם, אבל לא היו לו את הנתונים של המוסד לביטוח לאומי על מקבלי הבטחת הכנסה. פנינו לשר ולרשות להגנת הפרטיות, ונמצאה הדרך לשימוש במאגרי המידע".
לדברי עו"ד פינטו, רמת גן הפכה למקור ידע עבור רשויות אחרות. "פעלנו למציאת פתרונות אקטיביים ויצירתיים, והפכנו למקור ידע. לא במקרה 1,621 מדריכים עברו אצל עורך דין שלנו הדרכה על יישום תקנות הקורונה", הוא מספר.
מסיכום נתוני השירות המשפטי עולה כי במהלך שנת 2020 ניתנו ברמת גן 1,080 קנסות כספיים בגין אי-יישום תקנות הקורונה, בעיקר בנוגע לעטיית מסיכות. הוגשו 229 ערעורים ו-80 בקשות נוספות להישפט. במהלך אותה שנה נפתחו 1,104 תיקים בגין עבירות על חוקי העזר העירוניים והוגשו 475 כתבי אישום – זינוק של 89% לעומת 2019. בגין עבירות חניה הוגשו לבית המשפט לעניינים מקומיים 1,462 כתבי אישום (ברירת משפט).
עוד עולה מסיכום נתוני השירות המשפטי, כי בשנת 2020 חל זינוק בעתירות המנהליות ובעררים שהוגשו בנוגע לרישוי ותמ"א 38. אשתקד הוגשו עשר עתירות מנהליות לעומת ארבע בלבד ב-2019, ו-104 עררי רישוי ותמ"א 38 לעומת 92 ב-2019. כמו כן, הוגשו בשנה שעברה 20 כתבי אישום בגין עבירות בנייה.
עו"ד פינטו מתריע כי מספר התובענות בנוגע לעבירות בנייה זינק מתחילת שנת 2021 בשיעור חד של פי ארבעה. "יש גידול משמעותי בהליכים הנוגעים לתכנון ובנייה", הוא מציין.
מהי הסיבה לגידול החד?
"האכיפה הוגברה כתוצאה מסקרי עבירות בנייה שאנו מבצעים, בעיקר תצלומי אוויר. כיום, באמצעות תצלומי אוויר, ניתן לתעד עבירות בנייה. לאחר התיעוד נשלח פקח, ואז מתחילים ההליכים".
מה העמדה שלכם בנוגע לפיצולי דירות?
"אנחנו אוכפים ללא פשרות גם את נושא הפיצולים הבלתי חוקיים. כשמישהו מפצל דירה, הוא פוגע בשכנים שלו. באמצעות הטלת קנסות גבוהים ניאבק בתופעת פיצולי הדירות".
מה קורה בנוגע לאכיפה נגד בעלי כלבים, שאינם אוספים את צואת כלביהם?
"אנחנו מקדמים אכיפה באמצעות דגימות דנ"א. רמת גן תהיה חלוצה בתחום".
איך תיישמו את זה?
"בשלב הוצאת הרישיון לכלב, תילקח ממנו דגימת דנ"א, ויוקם מאגר דנ"א. צוותים ייקחו דגימות מצואת כלבים ברחובות, ובאמצעות הצלבה עם מאגר הנתונים ניתן יהיה לאתר את אותו כלב, ובעליו יקבל קנס כספי. אני מעריך שבשנה הקרובה ניישם את זה. בשלב הראשון יוקם כנראה מאגר דנ"א ברמת גן, אבל בהמשך יהיה צורך במאגר ארצי".
לנוכח הכנסת מצלמות האכיפה לחניות מהירות ולנת"צים יש זינוק במספר הדוחות. רואים גם גידול חד בערעורים על הקנסות הכספיים?
"חששנו שיהיה גידול, אבל בפועל אין גידול משמעותי בערעורים. כשהעבירה מתועדת, קשה יותר לערער. כיום האכיפה יותר מדויקת ומתועדת, ומי שמקבל דוח, שבו הרכב שלו מצולם בעת ביצוע העבירה, יתקשה לטעון נגד העבירה המתועדת. כל בקשה נבדקת על ידי תובע עירוני לגופה".
מה המדיניות בתחום עבירות בתחומי הניקיון?
"גם בתחום הזה יש יותר אכיפה. כל ערר שמוגש נבחן לגופו של עניין. אנחנו מנסים ללכת לקראת התושב, אבל תוך איזון עם החוק. כשהעירייה מגיעה לבית המשפט, כתב האישום מבוסס. בשנה האחרונה היו רק שני זיכויים מבין 1,100 התיקים שהגיעו לבית המשפט. שאר התיקים הסתיימו בהסכמות או בהרשעות. אנחנו לא ממהרים להגיע לבית המשפט, ועושים את זה רק כאשר אין ברירה אחרת".
נראה שהאכיפה הפכה למקור הכנסה משמעותי לעירייה.
"חשוב לי להדגיש שאנחנו לא רואים באכיפה מקור הכנסה, אלא רק אמצעי לשמירת הסדר הציבורי, שנוכל ללכת ברחוב נקי וללא צואת כלבים".

המנוף החדש של העיר
עו"ד פינטו רואה את הסכם הגג שעליו חתמה עיריית רמת גן עם המדינה, אשר במסגרתו תיבנה "העיר החדשה" במזרח העיר, והעירייה תקבל על פי ההערכות מיליארדי שקלים מהמדינה ומהכנסות של היטלים ואגרות – כאירוע דרמטי, שישפיע על רמת גן לעוד שנים ארוכות.
"'העיר החדשה' תכלול כ-14 אלף יחידות דיור וכ-900 אלף מ"ר מסחרי. המשרדים והמסחר מניבים ארנונה גבוהה יותר לעומת המגורים, והם יהוו מנוף מאוד משמעותי בהתפתחות העיר", הוא מסביר.
עיריית רמת גן ניהלה בשנים האחרונות מאבק נגד עיריית גבעת שמואל, לנוכח דרישה לספח לתחומה את אוניברסיטת בר-אילן. ועדת הגבולות של משרד הפנים קבעה, שהאוניברסיטה עצמה תישאר בתחום השיפוט של רמת גן, והמעטפת, הכוללת את כל הרחובות הסמוכים, תועבר לתחום השיפוט של גבעת שמואל. שתי העיריות ערערו על ההחלטה, וההכרעה תתקבל ככל הנראה בזמן הקרוב על ידי שרת הפנים איילת שקד.
עו"ד פינטו: "העמדה שלנו היא שהכל צריך להישאר בתחום השיפוט של רמת גן. האוניברסיטה משלימה את המשולש של הרפואה, המחקר והפיתוח, יחד עם בית החולים שיבא בתל השומר והבנייה המתוכננת. נפגשנו עם שרת הפנים והסברנו את הדרישה ההגיונית. אני מקווה שהיא תאמץ את העמדה שלנו".
ואם לא?
"במידת הצורך, יכול להיות שנעתור לבית המשפט".
התמודדתם לא אחת מול עתירות בנושאים הקשורים למכרזים עירוניים.
"המכרזים עברו לשירות המשפטי. יצאנו לכמה מכרזים לאחר שנים ארוכות, ובהם מכרזים על הפעלת חוות הסוסים בפארק הלאומי וההסעות העירוניות. הקו המנחה היה יעילות כלכלית. היו גם עתירות שהוגשו, אבל לרוב הן הסתיימו בתכתובת לפני תחילת ההליך המשפטי".
לדברי עו"ד פינטו, יש עלייה בתובענות הייצוגיות ברשויות המקומיות. "העלייה אינה רק ברמת גן, אלא ברשויות בכל הארץ".
באילו תחומים?
"הנושאים המובילים הם נגישות, שזה נושא בוער, ונושאי חניה".
איך אתם מתמודדים עם המחלוקות הפוליטיות במועצת העירייה?
"אנחנו משתדלים לא להיכנס אליהן. המחלוקות אינן רק ברמת גן, הן מאפיינות כל מועצת עירייה".
באופן אישי, אתה כבר חושב על התחנה הבאה?
"התפקיד ברמת גן מאוד מאתגר. לפני שהתמודדתי במכרז, הוצע לי להיכנס כשותף במשרד עורכי דין גדול. שם מבחינה כלכלית היה תגמול גבוה יותר, אבל רציתי להתפתח במגזר הציבורי שבו העשייה רבה ומגוונת. בסופו של דבר, אנחנו רואים את עצמנו כנותני שירות לאזרח".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

12 המופלאים

לראשונה בגבעתיים, הושק קורס "יזמות סטארט-אפ" - תוכנית ייחודית, שבמסגרתה יעברו כ-12 מיזמים עסקיים מקומיים הכשרה מקיפה בתחום יזמות ההייטק....

חדשות רמת גן-גבעתיים22 בינואר 2022    דקה אחת
0

בית ספר לבידוד

"זו תקופה של טירוף וחוסר ודאות. אני לא יכול לצפות אפילו שעה אחת קדימה", אומר מנכ"ל מפעלי בית עמנואל יאיר...

חדשות רמת גן-גבעתיים21 בינואר 2022    4 דקות

כתיבת תגובה