חדשות רמת גן-גבעתיים

סיפור של חורף

חדשות רמת גן-גבעתיים1 בדצמבר 2021    6 דקות
0
סיפור של חורף

"אני חושש מתחלואה משולבת של קורונה, שפעת ווירוסים נשימתיים בחורף", אומר המנהל הרפואי של מחוז דן-פתח תקוה בשירותי בריאות כללית ד"ר רועי גרוסו. "נערכנו להתמודדות עם תחלואת חורף, בעיקר אצל ילדים", הוא מציין על רקע החשש מגילוי הזן החדש של נגיף הקורונה – האומיקרון.
"כרגע אנחנו יודעים שהווריאנט מגלה סימני עלייה מדאיגים באפריקה. אנחנו ממשיכים בפעולות הסברה במטרה לעודד התחסנות. כרגע המסיכה והחיסון הם הנשק היחיד שיש לנו, והוא נשק לא רע", הוא מציין.
ד"ר גרוסו (37), שהתמנה לפני כחודשיים לתפקיד הבכיר במחוז, הכולל את רמת גן וגבעתיים, הגיע ממחוז מרכז, שם שימש כסגן המנהל הרפואי. הוא סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת בן-גוריון, התמחה ברפואת משפחה, ובנוסף לתפקיד הבכיר – ממשיך לעבוד כרופא משפחה בראשון לציון. "חשוב לי מאוד לשלב בין התפקיד הניהולי לעבודה שוטפת כרופא", הוא מבהיר.
נפגשנו במשרדי הנהלת המחוז, ברחוב המיתר ברמת גן. במהלך הראיון הוא דיבר בהרחבה על השלכות הקורונה, האתגרים המורכבים וההיערכות לתרחיש של תחלואת חורף משולבת. "ברמת גן ובגבעתיים יש שיעור גבוה יותר של אנשים שמתגוררים הרבה שנים באזור, יותר שורשיים ומחוברים מאוד", מציין ד"ר גרוסו. "גם הצוותים שלנו בשתי הערים יחסית ותיקים ומזוהים עם המרפאות באזורי המגורים. עם זאת, אנחנו רואים גם היפוך מגמה, תוספת של ילדים יותר ויותר צעירים. ממוצע הגילאים בשתי הערים ירד בשנים האחרונות. נערכנו לשינוי והקמנו במרפאת המעורר בגבעתיים מרפאה לבריאות הילד, המעניקה מגוון שירותים רפואיים".
"מרפאת העתיד"
לדברי גרוסו, "שירותי בריאות כללית מפעילה 12 מרפאות ברמת גן ובגבעתיים. אנחנו פרוסים בכל האזורים ומעניקים בכל מרפאה מעטפת של שירותים רפואיים,.
"בקרוב צפויה להיפתח מרפאה נוספת בפסגות דן ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן, הוא מציין, "זו תהיה מרפאה המבוססת על שירותים דיגיטליים בכל השלבים – מרפאת העתיד. השירותים הדיגיטליים יאפשרו מעטפת שירותים גמישה. הרבה מהשירותים אפשר יהיה לקבל עוד מהבית וגם במהלך ההמתנה לרופא. ניתן יהיה למלא את הפרטים אודות השירות המבוקש והבעיה הרפואית. זה יאפשר ניצול מקסימלי ושירות מהיר יותר".
עד אז, יש עדיין טענות על זמני המתנה ארוכים לרופאים מקצועיים.
"בשירותי רפואה יועצת, אנחנו בתהליך של שיפור וקיצור אורכי התורים. ברפואת משפחה, היעד הוא להגיע לזמן המתנה מרבי של 48 שעות. נעשה את זה בעיבוי שעות העבודה של הרופאים, בייעול המפגש הרפואי וביותר שיחות טלפון ושירותים דיגיטליים.
"פעם, כדי לקבל אישור מחלה, היה צורך להגיע לרופא ולהמתין בתור. כיום ניתן לעשות את זה בדיגיטל. גם שירותים נוספים, כמו הפניה לבדיקות רפואיות ומרשמי תרופות. כבר אין צורך לקבוע תור ולהמתין לרופא".
ומה עם האוכלוסייה הוותיקה, שמתקשה לקבל שירותים דיגיטליים?
"אנחנו רואים הסתגלות לדיגיטל. הדור הוותיק מאוד טכנולוגי, באופן מפתיע. יש להם את הזמן ללמוד, ולעתים הם עושים את זה בעזרת הילדים והנכדים. הוותיקים רוצים להיות חלק מהעידן החדש".
"שילוב מסוכן"
על רקע החשש מהתפרצות הזן הדרום אפריקאי החדש, יחד עם גל תחלואת החורף, מדגיש ד"ר גרוסו את חשיבות קבלת החיסונים נגד קורונה ונגד שפעת. "כמי שאחראי לבריאות המטופלים, אני מודאג. אנחנו פועלים בשורת תחומים כדי שיותר אנשים יתחסנו", הוא אומר.
"הצוותים המטפלים והרופאים נרתמים למאמצי ההסברה למטופלים על חשיבות החיסון, ומתקיימות גם סדנאות הדרכה. הפעילות נעשית בשיתוף משרד הבריאות והרשויות המקומיות. יש גרעין קטן של סרבני חיסונים, אבל אני מעריך שרוב מי שלא התחסנו בבוסטר יגיעו בעקבות הגברת המודעות להתחסן. אנחנו מגבירים גם את נגישות החיסונים".
ועדיין יש טענות על זמני המתנה ארוכים לקבלת חיסונים.
"הייתה בעיה נקודתית של חיסונים לילדים בתחילת המבצע, אבל התגברנו עליה וכיום יש חמש עמדות לחיסוני ילדים ברמת גן, גבעתיים ובני ברק. השאיפה היא להגיע לכמה שיותר".
מנתוני שירותי בריאות כללית במחוז דן, עולה כי 95% מלקוחות כללית בגילאי 60 ומעלה קיבלו את החיסון השלישי נגד קורונה, וכ-90% בקרב גילאי 60-50. לעומת זאת, רק כשליש התחסנו נגד שפעת.
לדברי ד"ר גרוסו, "עלולה להיות תחלואה משולבת, כי מי שחולה בקורונה – המערכת החיסונית שלו נחלשת, והוא עלול להיות חשוף יותר לשפעת, וגם להפך. עלול להיווצר סיכון תמותה גובר. אנשים רבים שמתחסנים נגד קורונה חושבים שזה מספיק, אבל הם טועים, כי השילוב עלול להיות מסוכן. אני ממליץ להתחסן גם נגד שפעת".
בשירותי בריאות כללית מעריכים שהסיכון לגל תחלואה בחורף גבוה יותר, כיוון שבניגוד לחורף אשתקד, הפעם אין למעשה מגבלות בשטח. "בחורף שעבר היה סגר, הייתה חובת עטיית מסיכות ולא היו התקהלויות. לפני שנה לא הייתה התפרצות של שפעת ווירוסים נשימתיים", מסביר ד"ר גרוסו, שמזהיר: "יש להימנע מהתקהלויות כמה שאפשר, וכשמצויים בחלל סגור – לפתוח חלון. חייבים להקפיד גם על עטיית מסיכה, וכמובן להתחסן".
מה המדיניות לגבי חולי קורונה?
"אנחנו בקשר רצוף עם החולים ומעדיפים שיחלימו בביתם. במידת הצורך, גם שולחים אליהם את העירוי התרופתי. אבל אם הם חייבים אשפוז, הם מופנים לבית החולים".
אתם ערוכים לגל תחלואה בחורף?
"כבר נערכנו לכל תרחיש. קודם כל, אנחנו מגבירים את הרפואה הדיגיטלית והנהגנו שירות תרופות עד הבית. בני 65 ומעלה מקבלים את התרופות לבתיהם, ללא תשלום עבור המשלוח. נעבה צוותים רפואיים וננייד אנשי צוות בהתאם לצרכים".
"מחובר לשטח"
במהלך משבר הקורונה אשתקד, חלה ירידה חדה בבדיקות ממוגרפיה לגילוי מוקדם של סרטן השד, בבדיקות דם סמוי לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ואף בבדיקות דם ובדיקות נוספות, כמו לחץ דם.
המחיר שאנחנו משלמים בגלל הקורונה לא גבוה מדי?
"אנשים נמנעו מהגעה למרפאות מחשש להידבקות בקורונה, ובאמת ראינו את זה בקריסת בדיקות הסקר לסרטן השד, הדם הסמוי ומעקבי האחות אחר לחץ דם וסוכרת", מספר ד"ר גרוסו. "הייתה גם ירידה בהיענות לטיפול רפואי ובדיקות. אנשים חששו להגיע למרפאות וצרכו פחות תרופות".
יש לכך השלכות?
"כשחודשו הבדיקות, ראינו למשל עלייה בערכי הסוכר הממוצעים שאנשים פיתחו. בחודשים האחרונים פעלנו למחוק את הפיגור שנוצר בבדיקות. עשינו מבצעי בדיקות ממוגרפיה גם באמצעות ניידות באזורים מרכזיים ברמת גן ובגבעתיים. אנחנו רואים בחודשים האחרונים חזרה של אנשים למרפאות.
"מצד שני, ראינו יותר מקרים של תגובות חרדה, שהשפיעו על לחץ הדם. גם פחות הפסיקו לעשן סיגריות. האוכלוסייה למדה לחיות לצד הקורונה, ומערכת הבריאות למדה לעבוד לצד הקורונה. חזרנו לעבוד חזק מאוד גם ברפואה המונעת, ואני קורא לכולם ללכת ולהיבדק ולבצע מעקבים".
יש לך זמן לעסוק גם ברפואת משפחה?
"היה חשוב לי להמשיך לעבוד עם מטופלים. אני מחובר לאנשים ולשטח, וזה רק מסייע לי בתפקידי כמנהל רפואי מחוזי. השילוב מרתק".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

12 המופלאים

לראשונה בגבעתיים, הושק קורס "יזמות סטארט-אפ" - תוכנית ייחודית, שבמסגרתה יעברו כ-12 מיזמים עסקיים מקומיים הכשרה מקיפה בתחום יזמות ההייטק....

חדשות רמת גן-גבעתיים22 בינואר 2022    דקה אחת
0

בית ספר לבידוד

"זו תקופה של טירוף וחוסר ודאות. אני לא יכול לצפות אפילו שעה אחת קדימה", אומר מנכ"ל מפעלי בית עמנואל יאיר...

חדשות רמת גן-גבעתיים21 בינואר 2022    4 דקות

כתיבת תגובה