חדשות רמת גן-גבעתיים

שירים עד כאן

חדשות רמת גן-גבעתיים24 בנובמבר 2021    3 דקות
0
שירים עד כאן

"שנות ילדותו בשכונת רמת יצחק ברמת גן תמיד ליוו אותו, והוא ביטא את זה בשירים שכתב", מספר שחר בר כוכב על אביו, המשורר ישראל בר כוכב (71), שהלך לעולמו בשבוע שעבר.
בר כוכב (ברקובסקי) נולד בישראל, חי ברמת גן ובגבעתיים, למד פסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ועבד כפסיכולוג וכמרצה לאמנות באוניברסיטה העברית ובסמינר הקיבוצים. במרוצת השנים כתב מאות שירים, שהתפרסמו ב-12 ספרי שירה. כהוקרה על פועלו, הוא זכה בשורת פרסים, ובהם פרס ראש הממשלה בשנת 1996, פרס נתן יונתן לשירה ב-2012 ופרס רמת גן לשירה לפני כשש שנים.
שיריו פורסמו בכתבי עת ובמוספים ספרותיים של העיתונות היומית, ושירתו תורגמה לשפות רבות. הוא ייצג את ישראל בפסטיבלים בינלאומיים לספרות ושירה ונבחר לקרוא מיצירתו לפני הפרלמנט האירופי בוועידה לשלום במזרח התיכון, שהתקיימה בסיציליה בשנת 2002 והיה סופר אורח בפסטיבל הספרות של ברלין בשנת 2010.
"בר כוכב הוא אחד המעודנים והמעניינים במשוררינו, ואני קורא את שיריו שנים, מופתע מכישרונו השירי, מהדיוק בלשונו ומהרעננות והמקוריות של שפתו", כתב עליו הסופר עמוס עוז. "כתיבתו פורשת יריעה של צבעים עזים ומנוגדים המשתלבים זה בזה. יש בשירתו של בר כוכב הכוח לראות דברים כדרך שאיש לפניו לא ראה אותם. על כל אלה מרחף הומור עדין".
"הוא התמקד בשיריו הרבים בבית הוריו בשכונת רמת יצחק, באובדן ובמשפחה", מספר בנו שחר. "עד לשנת 87' הוא התגורר ברמת גן, ואחר כך עבר לגבעתיים. אבא אהב גם את גבעתיים, אבל הקשר המיוחד שלו לעיר שבה גדל תמיד היה חלק ממנו".
"הוא הנציח בשירים את החיים ברמת יצחק, שבימי ילדותו היו כמעט כפריים, חיים של בני המעמד העובד. הייתה פשטות ושמחה גם מהדברים הקטנים, דברים שאז נראו משמעותיים. אם הגיע סרט חדש לבית הקולנוע, זו הייתה התרגשות גדולה לכולם. הילדות שלו ברמת יצחק תמיד ליוותה אותו".
בשירו "אטלנטיס", שפורסם בספר "פסוקי ירח" בהוצאת הקיבוץ המאוחד בשנת 1999, המחיש בר כוכב את החיים בנוף ילדותו: "ברמת יצחק כל מראות העולם, מאורות קולנוע לילי אל צינוק הממתקים של יורם. ריח תפוזים ויסמין, דקלים קרחים… באולם 'הליברלים' בר מצווה בשוקולד מריר, באין אורחים נאספו עניי הרחוב להסב סביב שולחנות נייר.
"ברחוב באר שבע עמד השרב, הילדים שיחקו, נשים שמנות צקצקו במרפסותיהן ואנו ידענו שרמת יצחק היא העולם. במזרח, בית ספר פרדס אגדי נטוי על חולות… מצפון להר הלוין, הר געש כבוי, במערב נהר מודיעין ומעבר האחר ארץ גבעתיים. ושם הסנדלר יוסף בעל הזרוע מסור לנעלי השכנים.
"בדרום רחוב הרכסים, במרפסות הקיץ יצאה היתומה להשתגע, נכח ירח בעל עין אחת של רמת יצחק. בגני משק עזר ראינו בבוא החורף בעלות האור בבתים קר היה בחדרים, נסתרנו תחת שבע שמיכות העולם מפני גשם עצום… בגן בר אילן רצרצו נדנדות וריח עצי עופרת, מן המרפסת נשקו בני צחייק שלמדו בעל פה את התנ"ך כעצת אמם.
"אסתר יחזקאל מרחוב ד"ר כהן הייתה אסתר המלכה, יעל שר מרחוב המאה ואחד הייתה שושנת העמקים. בין חיתולים, עיתונים ודגים נשאנו אביבי ברומן יצא על בנק העולם… נוסד העולם במגרשי חול, אחר כך המראנו לירושלים… ולא הייתה רמת יצחק בעולם, נטויה בין שמי מודיעין לשמי הרא"ה, נסתרת בין ארץ גבעתיים לרמת גן, בין הרים שגיאים וגיאיות, בנוף חול בארץ לא זרועה".
"הוא היה מאוד מחובר לרמת גן, משורר שהנציח תקופה מיוחדת בתולדות העיר והביא לה כבוד בפרסים שבהם זכה, בזכות השירים הרבים והטובים שכתב. הוא ראוי להנצחה, ונחשוב על דרכים להנצחתו", מבטיח שחר.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רואים כוכבים

יום המורה צוין במוסדות החינוך בגבעתיים בשורת מחוות והפתעות לצוותים החינוכיים. צוותי ההנהלה בבתי הספר, ועדי ההורים והתלמידים הכינו קבלת...

חדשות רמת גן-גבעתיים1 בדצמבר 2021    דקה אחת
0

"לא ויתרה על אף תלמיד"

בטקס הוקרה מרגש, נפרדו בכירים בעיריית גבעתיים ואנשי חינוך מראש מינהל החינוך, הנוער והצעירים בעירייה אירית אהרונסון, הפורשת לגמלאות לאחר...

חדשות רמת גן-גבעתיים1 בדצמבר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה