חדשות רמת גן-גבעתיים

פתוחה לרווחה

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    7 דקות
0
פתוחה לרווחה

"כל אחד יכול להגיע למצב שבו הוא נזקק לסיוע. אנחנו פוגשים אנשים שפתאום נקלעו למציאות חדשה", אומרת המנהלת החדשה של האגף לשירותים חברתיים בעיריית גבעתיים זיוה גבאי.
גבאי, שנבחרה במכרז למנהלת האגף, מחליפה את מירי פרחי שפרשה לגמלאות. היא הגיעה לגבעתיים לאחר כ-30 שנות עבודה במגוון תפקידים בכירים באגף לשירותים חברתיים בעיריית תל אביב-יפו. בין היתר, כיהנה במרוצת השנים כמנהלת המחלקות לילדים ונוער בסיכון, קליטת עלייה, פיתוח קהילתי וניהול אגף קהילה ביפו. "הרגשתי מיצוי וחיפשתי אתגר חדש", מציינת גבאי, שבהכשרתה היא עובדת סוציאלית קהילתית, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית.
במהלך הראיון, מדברת גבאי בפתיחות רבה על התפקיד המאתגר והיעדים שהציבה לעצמה. "גבעתיים היא עיר מקסימה", היא אומרת, "יש בה אווירה של קיבוץ, מאוד משפחתית וקהילתית. יש בעיר משהו מאוד אינטימי ומעורבות רבה של התושבים.
"תל אביב, לעומת זאת, היא עיר מאוד אורבנית, עם מגוון אזורים. אני גדלתי לא הרחק מגבעתיים, ברמת גן, ולמדתי בבית הספר גבעולים. ביום הראשון שהגעתי לכאן, צילמתי את הבניין הקטן של אגף הרווחה, שהוא בניין לשימור, עם צמחייה פסטורלית על הקירות. שלחתי את התמונה לחברות שלי, וכתבתי 'תראו איזה קסם'".
איך את מתרשמת עד כה מהעיר?
"גבעתיים היא עיר עם מעמד סוציו-אקונומי גבוה – 9, הדומה במאפייניה לערים עם דירוג סוציו-אקונומי כזה. בעיר יש שיעור גבוה יחסית של אזרחים ותיקים – כ-17% בגילאי 65 ומעלה. בנוסף, יש גידול משמעותי בשיעור הילדים עם צרכים מיוחדים, מקרי גירושים שהופכים ליותר ויותר מורכבים ומתמשכים, וכמו בכל הארץ – גם אנחנו מתמודדים עם ההשלכות של משבר הקורונה בשנה האחרונה, שכלל סגרים, בדידות של האוכלוסייה הוותיקה וקשיים כלכליים של משפחות".
גבאי מאפיינת את אוכלוסיית הוותיקים בגבעתיים לפי קבוצות גיל. "לכל קבוצה יש צרכים שונים, ואנו מתאימים להם את השירותים", מציינת גבאי, ומספרת על יוזמה חדשה הכוללת מענה ייחודי לגילאי 60 ומעלה. לדבריה, "יש אנשים בשנות ה-60 לחייהם, שרוצים לעבוד ובגלל גילם הם מתקשים למצוא מקום עבודה. עצוב שלמרות הניסיון העשיר, לא מקבלים לעבודה אנשים ראויים בגלל גילם. נסייע להם בקורסים ובהדרכות.
"לעתים מדובר גם בעניין של פרנסה ולא רק תעסוקה. יש גם כאלה שזקוקים להכנה לקראת פרישתם לגמלאות. פרישה עלולה לגרום למשבר מאוד קשה. פתאום הטלפון מפסיק לצלצל וחשים ריקנות. יש להתכונן לקראתה ולהתכונן לקראת הפרק הבא בחיים", היא מסבירה. "אדם בגיל 65 לא ילך בדרך כלל למועדון גמלאים, ויש למצוא עבורו מענה ייחודי לגילו".
מה המשותף לכלל אוכלוסיית הוותיקים?
"המשותף, שאינו רק לאזרחים הוותיקים, הוא הקושי למצות את הזכויות המגיעות להם ממוסדות ממלכתיים. אני שואפת להקים מרכז למיצוי זכויות, שבו כל תושב יוכל לקבל ייעוץ והכוונה כיצד לממש מלוא זכויותיו. לעתים ישנם כאלה שלא מממשים את מלוא זכויותיהם, ואחרים שמצליחים לאחר עבודה קשה וממושכת. הסיוע במיצוי הזכויות יהיה חלק מסל השירותים שנספק, בהתאם למדיניות ראש העירייה להנגיש את השירותים לכל תושב".
מהם הצרכים הייחודיים של האוכלוסייה המבוגרת יותר?
"מיצוי הזכויות והפגת הבדידות. בעיר פועלים מועדונים קהילתיים, ויש פעילות ענפה לאוכלוסיית הגיל השלישי. אנו מעניקים גם שירותים פרטניים, כמו 'הקהילה התומכת' וקשר רצוף עם כ-100 עריריים המתגוררים בעיר. כינסנו אותם לכנס הדרכה, שכלל הסבר על הליך ייפוי כוח מתמשך וסוגיות שייחודיות להם. יזמנו עבורם גם טיול מיוחד. השירותים לאוכלוסייה הוותיקה הם בסדר עדיפות גבוה, והם יעד מרכזי שלנו".

"הקורונה הדליקה נורה אדומה"
סגנית מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית גבעתיים ענת חורב שטיינברג, המנהלת את המחלקה לאזרחים ותיקים, מציינת שלא מכבר נשלחו בדיוור ישיר חוברות לבתיהם של כ-10,000 בני הדור השלישי בגבעתיים. "החוברת מפרטת את סל השירותים הנרחב שאנו מציעים", היא אומרת.
איך השפיעה שנת הקורונה על האוכלוסייה המבוגרת בעיר?
"זו האוכלוסייה שנפגעה הכי קשה. אנשים נאלצו להסתגר בבתים, לא לצאת, לא להיפגש עם קרובי משפחה וחברים. לעתים היו תופעות של דיכאונות ואף רצון לאובדנות בשל הבדידות המתמשכת. אנו רואים שכיום מגיעים יותר אזרחים ותיקים לפעילויות שמאוד היו חסרות להם".
יש הפקת לקחים בעקבות משבר הקורונה?
"הקורונה הדליקה נורה אדומה באגפים לשירותים חברתיים בכל הארץ. אנו פועלים למציאת פתרונות דיגיטליים, שיאפשרו נגישות יותר גבוהה ושמירה על קשר רצוף ובתדירות גבוהה".
המשבר פגע באוכלוסיות נוספות?
"עשרות משפחות בעיר נקלעו למצוקה כלכלית, ועד היום לא התאוששו. הבעיה קשה יותר בקרב מבוגרים בגילאי 70-65 שהעסקים שלהם קרסו. אין להם פתרונות חלופיים, והם זקוקים לפרנסה".
יש משפחות שהתדרדרו מתחת לקו העוני גם מסיבות שאינן קשורות למשבר הקורונה?
"בוודאי. מחירי הדיור היקרים, יוקר המחיה ויוקר מסגרות הילדים – כל אלה גרמו למשפחות להתקשות בתשלום שכר הדירה ולעמוד בנטל. אנחנו רואים מקרים של בני זוג שעובדים ולא יכולים להחזיק את עצמם כלכלית. מחיר השכירויות הגבוה ויוקר המחיה בכלל מקשים על משפחות, ואנחנו מקבלים יותר פניות".
איזה מענה אתם נותנים להן?
"האחריות היא של המדינה, וגם הקריטריונים לזכאות לתשלומים ולדיור נקבעים על ידי המדינה. אנחנו יכולים לסייע בייעוץ למיצוי הזכויות ובמבצעים ייחודיים, בשיתוף מתנדבים לחלוקת חבילות מזון. מדובר בבעיה לאומית, שאינה ייחודית לגבעתיים. לעתים אנשים מצפים שנחליף את המוסד לביטוח לאומי, אבל זה לא בסמכותנו".
גבאי מתריעה על בעיה נוספת – יותר מקרים שבהם הליכים של גירושים הופכים למורכבים ומתמשכים. "לא מורגשת מגמת גידול במספר הזוגות המתגרשים בעיר שמגיעים לשירותי הרווחה, אבל אחד הדברים האופייניים לעיר עם אוכלוסייה חזקה הוא גירושים סוערים יותר", היא מסבירה.
מדוע זה קורה לדעתך?
"כנראה שיש יותר על מה לריב. שני הצדדים מנהלים לעתים הליכים ממושכים, ויש הקצנה במאפייני המאבק. במקרים שמגיעים אלינו, אנחנו מנסים להביא להרגעת הרוחות ולפרידה בדרכי שלום. יש חשיבות לטיפול המשפחתי. במקרים הקיצוניים אנחנו גם ממליצים לבית המשפט על המשמורת לילדים".
שנת הקורונה הביאה להאצת תהליכי גירושים?
"אני מניחה שכן. משפחות נסגרו לזמן ממושך בתוך הבתים, נוצר סיר לחץ והייתה עלייה חדה בסכסוכים בתוך המשפחה".
גבאי מאפיינית תופעה נוספת – גידול בשיעור הילדים עם צרכים מיוחדים, אם כי "ייתכן שהגידול נובע מהאבחונים המתקדמים והמודעות הרבה", היא מסייגת. "אנחנו מפתחים את נושא הצרכים המיוחדים. באגף תפעל, בנוסף למרכז הסיוע למשפחה, גם רכזת 'צמיד', שתתגבר את מערך ההנגשה והסיוע לילדים ואנשים עם צרכים מיוחדים ומשפחותיהם. לאחרונה התקיים מפגש עם 26 הורים לילדים עם צרכים מיוחדים. נרכז מאמץ מיוחד בסיוע ובאיחוד בין כל הגופים. גבעתיים עיר סובלנית, ויינתן דגש מיוחד בנושא זה".
באגף פועלת גם מחלקה לטיפול במתמכרים. יש עלייה גם בנושא זה?
"בעיקר בצריכת אלכוהול בקרב בני נוער וצעירים. האלכוהול מאוד נגיש. אני מסתייגת מלגליזציה של סמים קלים, כי זה עלול לגרום להתמכרויות. יש גם מקרים של התמכרויות להימורים. היחידה להתמכרויות מטפלת במגוון נושאים".
את מרוצה משיעור המתנדבים בגבעתיים?
"בגבעתיים יש שיעור יחסית גבוה של מתנדבים. ראש העירייה מייחס חשיבות רבה לנושא זה ולהירתמות התושבים לחיים הקהילתיים בעיר. אנחנו עיר חזקה, ועלינו לייצר את הפלטפורמה הנכונה, לראות היכן כל אחד יכול להתנדב – בקהילה, ברווחה ובכל מקום שבו יוכל למצות את עצמו ולסייע. נטפח את אוכלוסיית המתנדבים בעיר ונעודד יוזמות התנדבותיות".
הצבת יעד אישי לאגף בניהולך?
"להיות כמה שיותר נגישים ולתת פתרונות פרטניים לכל אחד, וגם ליזום פעילויות נוספות במגוון תחומים. אני רואה את האגף כרפואה חברתית. כל אחד יכול להגיע למצב שהוא יזדקק לקבל מאיתנו שירות, ואני פה בשביל כל מי שמרגיש צורך להגיע".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן וגבעתיים מציינות את חודש המודעות...

ברמת גן ובגבעתיים מציינים את חודש המודעות לסרטן השד. במוקד הקמפיין תודגש חשיבות המודעות לגילוי מוקדם של המחלה. סרטן השד...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת
0

גן דוד במרום נווה יחודש וישודרג

פרויקט חידוש פארק דוד בשכונת מרום נווה ברמת גן יוצא לדרך. התוכנית החדשה לשדרוג הפארק הוכנה בשיתוף משרד האדריכלים א.ב...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה